W dniu 6 września br. w Wilkowicach, gmina Lipno, powiat leszczyński odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy, zorganizowany przez Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK). Wydarzenie odbyło się na gruntach należących do Przedsiębiorstwa Długie Stare, spółki należącej do Skarbu Państwa specjalizującej się w hodowli bydła i produkcji mleka. Stado bydła liczy łącznie 3 tys. sztuk z czego 1,1 tys. to krowy mleczne. Firma ma wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji kukurydzy nie tylko na kiszonkę, ale również na ziarno.
Na potrzeby Krajowego Dnia Kukurydzy w Wilkowicach PZPK zgromadził ponad 100 odmian kukurydzy 18 czołowych firm hodowlano-nasiennych. Rośliny zostały wysiane na 40-metrowych poletkach pokazowych pod koniec kwietnia. Kolekcja odmian zaprezentowana na Dniach Kukurydzy nie była dedykowana jedynie rolnikom z Wielkopolski - odmiany zostały wyselekcjonowane w taki sposób, aby rolnik z każdego zakątka Polski mógł znaleźć coś interesującego. Nie zabrakło też pokazowych poletek sorga oraz kukurydzy cukrowej.
Poza prezentacją szerokiej gamy odmian kukurydzy, odwiedzający mieli też okazję przyjrzeć się jak radzą sobie w polu najnowsze sieczkarnie takich marek jak Claas, John Deere, Krone czy New Holland oraz brony talerzowe Rubin 10 firmy LEMKEN i szpadle mechaniczne firmy IMANTS.
Krajowy Dzień Kukurydzy to również konferencja. Odbyła się ona pod hasłem „Obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy”. Głównymi prelegentami byli prof. dr hab. Tadeusz Michalski prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy oraz prof. dr hab. Piotr Szulc z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prof. Michalski w wykładzie przybliżył rozwiązanie „Jak obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy” natomiast prof. Szulc poruszył problem „Racjonalnego nawożenia kukurydzy”.
Wśród licznych wystawców w Wilkowicach nie zabrakło Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która przygotowała stoisko wystawiennicze, na którym rozdawano prasę rolniczą, drobne upominki oraz odpowiadano na bieżące pytania rolników.
Dla zwiedzających organizator przygotował też konkurs pod hasłem „Z kukurydzą za pan brat”. Ponad to na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek. Każdy otrzymał też najnowszą publikację „Uprawa kukurydzy” i zestaw upominkowy.
Z autorem można skontaktować się poprzez adres email: wirko@wir.org.pl
Mirosława Żurek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/