Jak poinformował nowy wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, tzw. 5 dla zwierząt nie będzie dalej procedowana i podjęto decyzję o rezygnacji z jej poprawiania. Słowa te wypowiedział w Radiu Poznań: "Ma być pisana nowa ustawa. Jest inicjatywa poselska, ma to być projekt poselski, w jakim kształcie, nie potrafię odpowiedzieć." Według informacji PAP, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni. Taka informacja jest dla nas bardzo niepokojąca. Nie mamy żadnej wiedzy o tym, kto ten projekt będzie przygotowywał. Nikt z nami nie rozmawia, nie są prowadzone żadne konsultacje.
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na antenie Polsat News, że ewentualny nowy projekt zawierałby część przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września. Przypomnijmy, że Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dotyczących zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dotyczących uboju rytualnego.
Przeciwko tej ustawie samorząd rolniczy stanowczo protestował już od momentu pojawienia się projektu w Sejmie. Byliśmy z petycjami u wszystkich parlamentarzystów wielkopolskich, choć nie wszędzie, zastaliśmy otwarte drzwi. Apel o stanowiska lub uchwały wysłaliśmy do rad gmin i powiatów naszego województwa. Izby rolnicze włączyły się także aktywnie w manifestacje, które miały miejsce na terenie całego kraju. Nasz liczny udział, jedność rolników, oraz stanowczy sprzeciw, były mocno widoczne, co z pewnością przyczyniło się do wstrzymania prac nad ustawą.
Apelujemy do Rządu, aby tym razem nie pominięto głosu samorządu rolniczego przy tworzeniu nowego projektu. Pragniemy przypomnieć, że Ustawa o izbach rolniczych z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz. U. 1996 nr 1 poz. 3 ) w Art. 5 pkt 1 brzmi:
„ Art. 5. 1. Do zadań izb należy w szczególności:
1) sporządzanie analiz, ocen, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej oraz rynku rolnego i przedstawianie ich organom administracji rządowej i samorządu terytorialnego;
2) występowanie do organów administracji rządowej (…) z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz opiniowanie projektów tych przepisów.”
Pominięcie przez rządzących, wystąpienia o wydanie opinii przez samorząd zawodowy rolników, tak ważnych projektów, jak ustawa o ochronie zwierząt, jest niedopuszczalne.
E. Bryl
A. Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/