Ponad pięć tysięcy rolników z całej Wielkopolski uczestniczyło w manifestacji przeciwko zmianie ustawy o ochronie zwierząt, która odbyła się 13 października w Warszawie. Rolnicy, bez względu na branże, zorganizowali wyjazdy autokarowe niemalże z każdego powiatu naszego województwa. Organizacja manifestacji była możliwa dzięki współpracy związków branżowych, związków zawodowych, Agrounii oraz izb rolniczych.
Rolnicy z całego kraju przyjechali do Stolicy, aby zaprotestować przeciwko tzw. „Piątce dla zwierząt”, czyli ustawie zakazującej m.in. hodowli zwierząt futerkowych i ograniczającej ubój rytualny. Rolnicy domagają się odrzucenia w całości przepisów projektu ustawy i są zdeterminowani by do tego doprowadzić. Mimo przenikliwego wiatru i padającego deszczu, protestujący przeszli od Placu Zawiszy pod gmach Ministerstwa Rolnictwa, a następnie pod Sejm i Kancelarie Prezesa Rady Ministrów. Grupy protestujących z Wielkopolski wyróżniały się flagami Powstania Wielkopolskiego, jednego z zaledwie kilku w naszej historii, które zakończyły się zwycięsko.
Rolnicy, którzy z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w manifestacji w Warszawie, zgromadzili się w Poznaniu przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, gdzie odbyła się manifestacja wspierająca. Niestety Pan Wojewoda, mimo wcześniejszego pisemnego zaproszenia, nie znalazł czasu, by spotkać się z protestującymi. Delegacja protestujących złożyła więc petycję dotyczącą projektu ustawy o ochronie zwierząt do biura podawczego.
Wielkopolska Izba Rolnicza dziękuje wszystkim rolnikom, którzy mimo niesprzyjającej aury zdecydowali się uczestniczyć w manifestacjach i walczyć o przyszłość swoją i swoich gospodarstw. Dziękujemy koordynatorom wyjazdów za organizację i nadzór nad poszczególnymi grupami oraz służbom porządkowym za zrozumienie i rozwagę, dzięki którym demonstracja przebiegła w sposób spokojny i bezpieczny, bez eskalacji napięcia.
Proces legislacyjny nad nowelizacją kontrowersyjnej ustawy wciąż trwa. Samorząd rolniczy w dalszym ciągu będzie prowadzić działania na rzecz zaprzestania procedowania tzw. „Piątki dla zwierząt” i do końca będzie walczyć w obronie interesów polskich producentów i konsumentów.
Protesty, które odbyły się 13 października, to kolejna inicjatywa samorządu rolniczego wpisująca się w działania zmierzające do zaprzestania procedowania niekorzystnej dla polskiego rolnictwa ustawy. Przypomnijmy, że 7 października w całej Wielkopolsce rolnicy wyszli na drogi, a 5 października delegacje rolników odwiedziły biura wielkopolskich parlamentarzystów i wręczyły im petycje zawierające stanowisko rolników w sprawie projektu zmiany ustawy o ochronie zwierząt.
Opracowanie: Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/