Wielkopolska Izba Rolnicza od lat zwracała uwagę na niedostateczne finansowanie państwowych służb weterynaryjnych. Sytuacja jest szczególnie trudna w województwie Wielkopolskim, które charakteryzuje się wysokim nasyceniem produkcją zwierzęcą i eksportem produktów pochodzenia zwierzęcego. Epidemia ASF oraz ptasiej grypy jeszcze bardziej utrudniły sytuację tej inspekcji. Nasze obawy potwierdził między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli. Jak podaje Top Agrar cytując raport NIK: …Inspekcja weterynaryjna boryka się ze spadkiem zatrudnienia na niesłychaną skalę, bo średnie wynagrodzenie waha się tam od 2,5 do 3 tys. zł brutto. Ogólna liczba zatrudnionych lekarzy weterynarii w latach 2017–2018 zmniejszyła się o 6,5%, co daje 141 osób. Braki kadrowe w zespołach do spraw bezpieczeństwa żywności uniemożliwiły pracę 191 z 306 zespołów, co stanowi 62%. Tylko 30% naborów, proszę państwa, o pracę kończy się podpisaniem umów. W przypadku 56% ogłoszonych naborów w ogóle nie złożono żadnych aplikacji, nie ma chętnych…
Wielokrotnie zwracaliśmy się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskami o podjęcie działań w celu wzmocnienia kadrowego państwowej weterynarii. Ten rok, jak podaje Minister Leszek Kołakowski ma być rekordowy pod względem wydatków budżetowych, właśnie na wzmocnienie weterynarii. Pracownicy otrzymają podwyżki oraz zwiększona zostanie liczba etatów inspekcji.
Działanie inspekcji ma również wzmocnić uchwalona właśnie przez Sejm nowelizacja Ustawy. Jej podstawowym celem jest określenie zadań i kompetencji instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, a także żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym.
Nowa ustawa wprowadza obowiązek prowadzenia elektronicznej książki leczenia zwierząt. Głównym zamierzeniem jest zapewnienie dostępności – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność. Jest to również krok w stronę ograniczania nadmiernego stosowania antybiotyków. Ponadto, w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez rolników, umożliwiono dokonywanie uboju w gospodarstwie, w ramach produkcji mięsa na użytek własny, bydła w wieku do 12. miesiąca życia. Nowe przepisy regulują także kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach Unii Europejskiej. Produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły być wprowadzane na rynek wyłącznie na terytorium Polski.
Wszystkie powyższe zmiany zdecydowanie usprawnią i wzmocnią nadzór nad hodowlą przez Inspekcję Weterynaryjną. Warto dodać, że w tym roku, na weterynarię przeznaczono rekordowo dużą kwotę, jak podaje wiceminister Rolnictwa Lech Kołakowski, jest to aż 1,9 mld zł. Suma zostanie rozdysponowana na zwalczanie chorób zakaźnych oraz na Inspekcję Weterynaryjną. Pewnym jest, że istotnie wpłynie to na bezpieczeństwo żywności w kraju.
Mariola Krusińska, Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/