17 marca 2017 r. Ursus podpisał porozumienie o współpracy przemysłowo-handlowej z KARMAG INDUSTRIE. Umowa dotyczy ustanowienia spółki joint – venture z siedzibą w Algierii, której przedmiotem działalności będzie montaż, sprzedaż, dystrybucja i serwis ciągników i maszyn rolniczych na rynku algierskim i innych rynkach afrykańskich. Ursus jest obecny w Afryce od 2013 r. Główne afrykańskie rynki, na których dziś działa spółka to Etiopia i Tanzania.
– Ekspansja zagraniczna jest ważnym elementem strategii rozwoju Ursusa. Afryka to kontynent o ogromnym potencjale gospodarczym, demograficznym i jeszcze lepszych prognozach rozwoju. Co więcej, rośnie siła nabywcza obywateli tego kontynentu. Dla nas oznacza realne szanse na nowe kontrakty. Ursus zaoferował partnerom afrykańskim produkt dopasowany do potrzeb tamtejszego rynku, konkurencyjny pod względem jakości oraz ceny – mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus SA.
KOLEJNY PARTNER URSUSA W AFRYCE – ALGIERIA
Na mocy zawartej Ursus i KARMAG INDUSTRIE zamierzają ustanowić spółkę joint – venture z siedzibą w Algierii, której przedmiotem działalności będzie montaż, sprzedaż, dystrybucja i serwis ciągników i maszyn rolniczych na rynku algierskim i innych rynkach afrykańskich.
– Dotychczasowe realizacje w Afryce to dopiero początek ekspansji Ursusa na tym kontynencie. Intensywnie pracujemy nad zdobywaniem kolejnych rynków. Algieria jest dla nas bardzo ważnym krajem w kontekście możliwości dalszego rozwoju sprzedaży wyrobów Ursusa do Afryki. Zawarcie umowy potwierdza rosnące zaangażowanie Ursusa w realizację projektów, które przyczyniają się do mechanizacji rolnictwa w kolejnych krajach Afryki – komentuje prezes Zarajczyk.
Spółka KARMAG INDUSTRIE dynamicznie działa na rynku algierskim w branży maszyn rolniczych, z powiedzeniem realizując projekty związane ze wsparciem rolnictwa.
Polski producent maszyn rolniczych jest obecny w Afryce od 2013 r. Pierwszą umowę podpisał z etiopską firmą METEC (na dostawę 3 tysięcy ciągników). Po niej przyszły kolejne kontrakty – obecnie spółka należy do czołówki polskich eksporterów na tym kontynencie. W sumie Ursus zawarł w Afryce kontrakty na kwotę około 140 mln USD. Główne afrykańskie rynki, na których dziś działa spółka to Etiopia i Tanzania.
Informacje o spółce:
Ursus SA to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych oraz lider segmentu elektromobilności z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty Ursusa odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. Równolegle spółka z sukcesem rozwija segment transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. W br. spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy. W ramach podpisanych umów spółka dostarczy 15 autobusów, z możliwością dodatkowego zwiększenia zamówienia o kolejnych 5 autobusów.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie około 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. Ursus R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.
Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do krajów skandynawskich i wschodnich oraz w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Węgry, Holandia, Słowenia i Chorwacja. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono zamówienie dodatkowych 27 ciągników i 54 przyczep o łącznej wartości 5 mln USD. Zlecenie zostało zrealizowane do końca III kw. 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla Ursusa, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa Ursusa uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. Ursus zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Pierwsze wysyłki w ramach kontraktu zostały zrealizowane w III kw. 2016 r. Kolejne wysyłki będą sukcesywnie realizowane w kolejnych okresach, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na wyniki finansowe Spółki.