Oto niektóre przykłady:
- Producent przemysłowy opierał się na ręcznie wykonywanych kalkulacjach kosztów i prognozach, co prowadziło do opóźnień i błędów. Firma znajdowała się również w sytuacji, w której trudno było zdefiniować i monitorować metryki produkcji. Wdrażając większe możliwości cyfrowe, firma może szybko ocenić wydajność i problemy materiałowe, lepiej spełniać wymagania klientów i zwiększyć przejrzystość operacji produkcyjnych.
- Akebono, producent materiałów ciernych do hamulców i zespołów hamulcowych, znalazł się w sytuacji, w której brakowało mu spójnych danych i możliwości szybkiego reagowania na operacje produkcyjne. Wdrożenie QAD Automation Solutions zaowocowało większą dokładnością, niezawodnością i integralnością danych. W rezultacie Akebono zmaksymalizowało uzupełnianie produkcji w oparciu o priorytety harmonogramu w czasie rzeczywistym i poprawiło dokładność kompletacji i wydawania zleceń produkcyjnych.
Wspólne cechy produkcji cyfrowej w tych przykładach obejmują:
- Wiedzę - umożliwienie przepływu dokładnych informacji w czasie rzeczywistym do właściwych osób podejmujących decyzje.
- Innowacyjność - wykorzystywanie nowych procesów i technologii cyfrowych do generowania wiedzy biznesowej i zwiększania efektywności produkcji w fabrykach.
- Zwinność - zastosowanie technologii cyfrowych w celu zwiększenia produktywności, poprawy jakości i szybszego reagowania na zakłócenia w biznesie.
Transformacja cyfrowa jest dźwignią do zwiększenia szybkości reakcji i dokładności w operacjach produkcyjnych. Dzięki danym i analizom w czasie rzeczywistym, prezentowanym w przyjaznej dla użytkownika i spersonalizowanej formie, firmy produkcyjne otrzymują szybsze i bardziej inteligentne podejście do podejmowania decyzji. Cyfryzacja produkcji daje ogromne możliwości automatyzacji, optymalizacji oraz rozwoju możliwości biznesowych producenta, między innymi:
Zwiększenie dokładności planowania popytu
Pandemia COVID-19 nie jest jedyną sytuacją, która wpływa na popyt na produkty, powodując różnego stopnia wzrosty i spadki zamówień. Inne zdarzenia wpływające na wzorce popytu to trendy sezonowe, zachowania zakupowe klientów, nieoczekiwane zdarzenia pogodowe oraz nowe produkty konkurencji. W przeszłości wiele firm produkcyjnych tworzyło procesy prognozowania na podstawie informacji, które zawierały nieaktualne wzorce popytu. W erze cyfrowej, istotne jest, aby producenci mieli dostęp do zachowań klientów i konsumentów w czasie rzeczywistym, aby dostrzec zmieniające się wzorce i dostosować działania produkcyjne w celu lepszego spełnienia oczekiwań klientów. Dzięki dostępnej obecnie technologii i szybszemu dostępowi do informacji, bardziej precyzyjne śledzenie popytu pozwala na odpowiednie i terminowe dostosowanie wielkości produkcji w celu lepszego zaspokojenia potrzeb klientów i zmniejszenia poziomu zapasów.
Analiza danych z hali produkcyjnej w czasie rzeczywistym
Producenci zazwyczaj korzystają na swojej hali produkcyjnej z wielu różnych systemów informatycznych. Taka sytuacja często obniża wydajność produkcji, jakość produktów i uniemożliwia analizy w czasie rzeczywistym. Bez natychmiastowego dostępu do informacji, kierownicy i operatorzy mają ograniczone informacje i nie są w stanie szybko reagować na zmieniające się warunki biznesowe. Efektywność operacji na hali produkcyjnej może ucierpieć z powodu nadmiaru odpadów, wyższych kosztów operacyjnych i niedotrzymania terminów dostaw do klientów.
Wykorzystując możliwości cyfrowe, nowe technologie, dzięki kompleksowemu gromadzeniu danych operacyjnych, producenci mogą uzyskać dokładny wgląd w realizację produkcji, niezbędny do spełnienia oczekiwań klientów. Pracownicy mogą uzyskać szybszy dostęp do informacji niezbędnych do efektywnego kosztowo zarządzania operacjami w hali produkcyjnej. Te konkretne i zintegrowane informacje poprawiają wydajność produkcji, dostarczają użytecznych analiz i zwiększają identyfikowalność produktów.
Pracownicy hali produkcyjnej mają dostęp do wszystkich potrzebnych im informacji, w tym instrukcji pracy i wytycznych dotyczących kontroli produkcji. Kierownicy zakładów produkcyjnych mogą podejmować lepsze decyzje w oparciu o dane dzięki zwiększonej przejrzystości całego procesu produkcyjnego. W rezultacie przedsiębiorstwa produkcyjne otrzymują głębsze analizy, mogą podejmować decyzje operacyjne w czasie rzeczywistym, usprawniać pracę nawet przy pojedynczych zleceniach roboczych i zwiększać wydajność pracowników.
Zwiększenie wykorzystania zasobów produkcyjnych
Nieplanowany przestój maszyny jest kosztownym obciążeniem dla linii produkcyjnej. Wpływ na stopień wykorzystania zasobów i potencjalny wpływ na zamówienia klientów, a z tego powodu może być odczuwalny natychmiast. W dłuższej perspektywie czas przestoju ma negatywny wpływ na żywotność sprzętu i zmniejsza zwrot z aktywów. W przypadku większości producentów prace konserwacyjne na hali produkcyjnej są planowane regularnie, niezależnie od tego, czy jest ona potrzebna, czy nie. W innych sytuacjach konserwacja ma miejsce tylko wtedy, gdy maszyna się zepsuje lub przestaje działać na pożądanym poziomie.
A gdyby można było zbierać odpowiednie informacje, aby przeprowadzać konserwację tylko wtedy, gdy jest to konieczne? Możliwości obecnych systemów informatycznych pozwalają gromadzić różne stany urządzeń, w tym temperaturę, drgania, prędkość itp., aby uzyskać dokładny i aktualny obraz wydajności oraz stanu maszyn. Analiza tych informacji może być wykorzystana do zapobiegania przestojom i planowania konserwacji tylko wtedy, gdy jest potrzebna.
Nadszedł więc najwyższy czas, aby przyspieszyć proces transformacji cyfrowej i rozważyć innowacje cyfrowe w celu poprawy efektywności produkcji, maksymalizacji wydajności i przekształcenia w cyfrowe przedsiębiorstwo produkcyjne.
Artykuł powstał we współpracy QAD i DSR S.A.
https://www.dsr.com.pl/3-obszary-w-ktorych-cyfryzacja-produkcji-przynosi-korzysci/