- Targi te pokazują, że sektor rolno – spożywczy jest kluczowym dla Polski. Świadczy o tym ilość firm prezentująca tu swoje maszyny - powiedział dziś, zwiedzając targowe ekspozycje, minister Stanisław Kalemba i dodał, że są one pomocne przy wyborze maszyn, urządzeń, technologii i środków produkcji we współczesnym gospodarstwie rolnym.
Podczas zorganizowanej w hali targowej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa zapewnił, że w nowej perspektywie finansowej utrzymamy dobre tempo modernizacji gospodarstw i rozwoju polskiej wsi.
- Ze środków PROW 2007 – 2013 pomogliśmy ponad 60 tys. gospodarstw, a w ramach PROW 20014 – 2020 będzie ich już ok. 90 – 100 tys. – powiedział minister Kalemba. Nawiązując do aktualnej sytuacji minister zaznaczył, że dziś nie ma jednak ważniejszego tematu dotyczącego rolnictwa, niż problemy związane z wystąpieniem w naszym kraju dwóch przypadków ASF u dzików.
- Monitorujemy sytuację na bieżąco. wirus nie przeniósł się na inne dziki. Trzoda chlewna w Polsce jest wolna od ASF. Występują jednak duże komplikacje w zakresie zbytu i cen - podkreślił minister Kalemba. Poinformował on również o rezultatach wczorajszej wizyty w Brukseli i powiedział, że zapadły tam pozytywne dla rolników decyzje. Będą rekompensaty do trzody chlewnej sprzedawanej od 18 lutego br. przez rolników ze strefy z ograniczeniami. Minister zaapelował do tych rolników o zbieranie faktur ze sprzedaży, które będą potrzebne przy ubieganiu się o te środki.
- Trwają prace zarówno w UE, jak i w naszym kraju, nad przygotowaniem rozporządzenia, w którym zostaną określone zasady przyznawania rekompensat. Powinny one zakończyć się w ciągu tygodnia – zauważył minister Kalemba i dodał, że po przekazaniu przez Polskę wyczerpujących informacji i danych, eksperci w UE przeanalizują także możliwość uruchomienia mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania mięsa, który wobec aktualnych trudności w eksporcie jest niezwykle istotny.
- Do Komisji Europejskiej złożyliśmy też wniosek w sprawie zmniejszenia strefy z ograniczeniami – poinformował szef resortu rolnictwa ponownie podkreślając, że nasze stada są wolne od tej choroby i nie ma powodu do utrzymywania restrykcji na tak dużym obszarze.
Targi AGROTECH cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Można tu obejrzeć setki najnowszych i najnowocześniejszych maszyn rolniczych, traktorów, koparek, ładowarek, a także dowiedzieć się, w jaki sposób można kompleksowo wyposażyć swoje gospodarstwa w ten sprzęt. Zwiedzający mogą także skorzystać z fachowych porad ekspertów z instytucji działających w rolnictwie i jego otoczeniu.
Uroczystego otwarcia targów AGROTECH dokonała podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, która powiedziała, że niebawem będziemy obchodzić ważne jubileusze 25-lecia politycznych i gospodarczych przemian oraz 10-lecia obecności w UE.
- Ta pierwsza rocznica jest niezwykle ważna w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Cieszmy się, że możemy rozwijać naszą gospodarkę i nasze rolnictwo w kierunku, jaki sami sobie chcemy wyznaczać. Druga wskazuje na to, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Dobrze wykorzystaliśmy szansę, jaką dała nam Unia Europejska i Wspólna Polityka Rolna. Efekty są widoczne, na co dzień w sklepach z żywnością i gospodarstwach rolnych – powiedziała wiceminister Szalczyk.
AGROTECH 2014 to nie tylko wystawa, ale także wiele dodatkowych imprez i wydarzeń. Wśród nich Akademickie Forum Rozwoju Obszarów Wiejskich i towarzysząca mu XXXII edycja Krajowego Finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Zwracając się do uczestniczącej w niej młodzieży podsekretarz stanu Zofia Szalczyk zauważyła, że do 2050 roku światowe zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o ok. 40%, a liczba ludności o 2 mld.
- Ci, co chcą w swoim życiu postawić na produkcję żywności mają ogromną szansę rozwoju – powiedziała wiceminister i dodała, że w będącym na końcowym etapie przygotowań PROW 2014 – 2020 znajdują się działania skierowane specjalnie do młodych, a w całym Programie przewijać się będą dla nich także inne preferencje.
- Najważniejszym czynnikiem produkcji jest wiedza i informacja. Ten, kto jej nie ma, nie może liczyć na sukces. Gratuluję, że zdecydowaliście się na udział w tej olimpiadzie. Świadczy to o tym, że macie chęć i determinację w zdobywaniu wiedzy, a to dobry początek do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa – zauważyła wiceminister Szalczyk.
Podczas targów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało konferencję pod tytułem „Możliwości rozwoju oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w rolnictwie i na obszarach wiejskich”. Wydarzenie to było dobrą okazją do przybliżenia wszystkim zainteresowanym, a zwłaszcza rolnikom, przedstawicielom samorządów, pracownikom ODR oraz uczniom szkół rolniczych, aktualnych informacji o możliwości wykorzystania odnawialnej energii, w szczególności wytwarzanej w mikro i małych instalacjach.
Na obszarach wiejskich zlokalizowanych jest ponad 4,4 mln gospodarstw domowych, a zamieszkuje je prawie 40% Polaków. Ich specyfika, wynikająca z dużego rozproszenia zabudowy oraz oddalenia od źródeł wytwarzania energii sprawia, że mieszkańcy tych terenów w znacznie większym stopniu, niż mieszkańcy miast, spotykają się z problemami zapewnienia stałych dostaw odpowiedniej ilości i jakości energii.
- Rozwój gospodarstw to także tworzenie własnych źródeł energii odnawialnej. Musimy reformować naszą politykę energetyczną i upowszechniać małe oraz średnie instalacje energii odnawialnej - zauważyła wiceminister Zofia Szalczyk i dodała, że środki PROW przeznaczone na modernizacje gospodarstw mogą być także wykorzystywane na tworzenie takich przedsięwzięć.
Równolegle do XX Międzynarodowych Targów Techniki odbywają się także XIV Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Prezentowane są na nich narzędzia i maszyny wykorzystywane w transporcie i obróbce drewna, środki ochrony lasu, a także specjalistyczne systemy informatyczne.
Targi AGROTECH są doskonałą okazją do wymiany poglądów, fachowych spotkań oraz nawiązania nowych kontaktów handlowych. W tym roku potrwają one do 9 marca. Szacuje się, że odwiedzi je ponad 55 tysięcy zwiedzających.
Galeria zdjęć: