Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń na temat strategii obu krajów w zakresie odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.
Wiceminister Gurbiel zwróciła uwagę, że nowa perspektywa budżetowa, to także nowe wyzwania. To zagwarantowanie długotrwałego bezpieczeństwa żywnościowego oraz utrzymanie zrównoważonej produkcji rolnej zgodnie z wymogami w zakresie ochrony środowiska, a także zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej.
– Coraz trudniejsze staje się zaspokojenie zapotrzebowania obszarów wiejskich na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł konwencjonalnych. W szczególności dotyczy to tych obszarów, które są najbardziej oddalone od źródeł wytwarzania energii. Rosnące koszty pozyskania kopalnych nośników energii, coraz częstsze przerwy w dostawach energii oraz występujące straty w przesyle energii sprawiają, że odnawialne źródła energii stają się jedyną alternatywą dla obszarów wiejskich na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym dalszy ich rozwój – podkreśliła wiceminister rolnictwa.
Krystyna Gurbiel poinformowała, że promując bioenergię na obszarach wiejskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawsze uwzględnia podstawowe zadanie rolnictwa, jakim jest zabezpieczenie potrzeb żywnościowych. Dlatego na szczególną uwagę zasługują te rozwiązania, które umożliwiają zagospodarowanie na cele energetyczne w pierwszej kolejności produktów ubocznych rolnictwa oraz pozostałości z produkcji żywności. Ważne jest, aby były to lokalnie dostępne zasoby biomasy, bez konieczności ich transportu na duże odległości. – W ocenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie jest możliwy zrównoważony rozwój odnawialnych źródeł energii bez wykorzystania potencjału, jakim dysponuje w tym zakresie rolnictwo i obszary wiejskie – dodała wiceminister Gurbiel.
O doświadczeniach duńskich mówił minister handlu i rozwoju Królestwa Danii Mogens Jensen. Podkreślił on przede wszystkim konieczność wdrażania strategii długoterminowych i przypomniał, że decyzje obecnie podejmowane mają wpływ na przyszłość naszych krajów. Zwrócił uwagę na aktualną sytuację geopolityczną, która również stanowi kontekst do dyskusji nad bezpieczeństwem energetycznym.
Obecny na konferencji sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Jerzy Pietrewicz podkreślił, że Dania jest jedynym w Europie krajem samowystarczalnym energetycznie. Polska, jak zauważył wiceminister Pietrewicz, plasuje się na wysokiej pozycji wśród krajów europejskich, jednak nadal zbyt mało wykorzystywane są odnawialne źródła energii.
Duński minister podając kilka przykładów wdrażania duńskiej strategii w zakresie odnawialnych źródeł energii podkreślił, że przede wszystkim należy mieć na względzie środowisko naturalne i poprawę jego warunków.
Polski wiceminister gospodarki prezentując udział OZE w zużyciu energii w Polsce oraz cele na lata 2014-2020 podkreślił, że polski rząd przywiązuje dużą wagę do rozwoju energetyki odnawialnej. – Poszukujemy lepszych rozwiązań organizacyjnych i form wsparcia. Z pewnością na tym obszarze wiele możemy nauczyć się od naszych duńskich kolegów, którzy potrafili rozwiązać wiele sporów i na dużą skalę rozwijają energetykę morską. Dania to dla Polski dobry wzór do naśladowania – powiedział Jerzy Pietrewicz.
Konferencja była platformą dyskusji z ekspertami oraz przedsiębiorcami, uczestniczyli w niej przedstawiciele środowisk naukowych i biznesu z Polski i Danii.
Galeria zdjęć:
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/