Szopki bożonarodzeniowe można oglądać przede wszystkim w kościołach, gdzie są nieodłącznym elementem wystroju w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pojawiają się również na rynkach i skwerach oraz w wielu domach, gdzie obok choinki tworzą element świątecznej dekoracji. Poza Polską szopki są bardzo popularne we Włoszech, gdzie nazywa się je presepio, oraz w Hiszpanii - tam nazywane są one belén.
Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się z ludowych jasełek i obnośnych teatrzyków kukiełkowych. Te z kolei wzorowały się na średniowiecznych misteriach kościelnych. Sama nazwa jasełek pochodzi od staropolskiego wyrazu „jasło” oznaczającego żłób. Pierwotnie jasełkami nazywano statyczne kompozycje figur przedstawiających Dzieciątko, Matkę Boską, św. Józefa, pastuszków, aniołów i zwierzęta, ustawionych w betlejemskiej stajence na tle krajobrazu ze skałami i południową roślinnością. Od Święta Trzech Króli w jasełkach pojawiały się figurki postaci wschodnich władców, niosących Dzieciątku swoje dary: kadzidło, mirrę i złoto. Z czasem krąg postaci przybywających do żłóbka znacząco się rozrósł. W I połowie XIX wieku pomiędzy pastuszkami i wieśniakami podążającymi do szopki znalazło się miejsce dla przedstawicieli arystokracji, szlachty i mieszczan a także chłopów wiozących zboże i siano, prowadzących woły, czy orzących pługami.
Odmianą szopki bożonarodzeniowej jest żywa szopka, w której zamiast figur mamy żywe zwierzęta, a zamiast rzeźb przedstawiających świętą rodzinę, występują ludzie. Pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową stworzył Święty Franciszek z Asyżu. 24 grudnia 1223 roku w grocie nieopodal miejscowości Greccio przygotował szopkę przedstawiającą wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali. W inscenizację zaangażowani zostali ludzie i żywe zwierzęta. Szopka miała przybliżyć wierzącym tajemnicę narodzin Chrystusa. Grota została wypełniona sianem. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio, pojawił się również żywy osioł i wół. Święty Franciszek zmarł trzy lata później, natomiast tradycja żywych szopek kontynuowana i wraz z rosnącą popularnością zakonu franciszkanów, podbijała kolejne części świata. Początkowo szopki powstawały wyłącznie przy zakonach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania stała się popularna w całej Europie. W Polsce zakon franciszkanów pojawił się w XIII wieku, razem z nimi przyszła tradycja budowania szopek. W całej Polsce możemy oglądać żywe szopki, jak i te ze statycznymi rzeźbami.
Trudu organizacji żywej szopki podejmuje się Pan Paweł Leśniczak – rolnik z miejscowości Karczewo w gminie Kamieniec (powiat grodziski). Z pomocą rodziny i najbliższych przyjaciół stworzył on piękną, żywą szopkę bożonarodzeniową, gdzie oprócz figurek Świętej Rodziny znalazły się żywe zwierzęta takie jak: kury, kaczki, perliczki, króliki, owce, koza, a nawet kucyki. Wspaniałe dzieło Pana Leśniczaka wzbudza ogromne zainteresowanie, nie tylko wśród lokalnej społeczności. Szopkę odwiedzają mieszkańcy ale również goście z innych gmin a nawet powiatów. Szczególnie najmłodsi mają ogromną radość z obcowania z prawdziwymi zwierzętami. Przy odrobinie szczęścia, kiedy Gospodarz ma wolną chwilę, maluchy mogą liczyć także na przejażdżkę kucykiem.
Przejeżdżając przez Karczewo, już z daleka widać światło lampek oświetlających całą stajenkę. Brama do gospodarstwa jest cały czas otwarta, a właściciele serdecznie zapraszają
do zwiedzania. Wstęp jest bezpłatny, ale istnieje możliwość wrzucenia datku do skarbonki znajdującej się przy żłobku. Uzbierana z datków kwota zostanie przeznaczona na cel charytatywny.
Szopka będzie otwarta do 31 stycznia 2022 r., można ją odwiedzać codziennie, w godzinach od 900 do 2100. Poprzez powstały projekt Pan Leśniczak przyczynił się do promocji swojej wioski oraz gminy.
Kaja Walkowska
Mirosława Żurek
Zdjęcia: https://grodzisk.naszemiasto.pl/
Z autorem można skontaktować się poprzez adres email: wirgrod@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/