W dniu 16 października 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawienie stanowiska resortu rolnictwa w sprawie systemów znakowania żywności FOP (Front-of-Pack) w Europie. W złożonym piśmie KRIR zwraca uwagę na fakt, iż fundamentalna zasada zdrowej lub niezdrowej diety, a nie złego lub dobrego jedzenia, powszechnie uznawana przez naukę o żywieniu, wyjaśnia, dlaczego podejmowanie walki z otyłością i chorobami niezakaźnymi poprzez prowadzenie wojny z pojedynczymi produktami żywnościowymi lub pojedynczymi składnikami odżywczymi jest niewłaściwa i przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Jedynym skutecznym podejściem do ograniczenia częstości występowania tych zaburzeń jest edukacja w zakresie zdrowej, zróżnicowanej i zbilansowanej diety codziennej, połączonej z odpowiednim poziomem aktywności fizycznej.
Zdaniem KRIR skuteczny system etykietowania Front-of-Pack (z przodu opakowania) musi dostarczać konsumentom wszystkich najistotniejszych informacji, tak aby mogli dokonywać świadomych wyborów. Taki system powinien oferować informacje o ilości kalorii i głównych składnikach odżywczych zawartych w produktach, tak aby konsumenci mogli zrównoważyć różne produkty spożywcze, które będą jeść w ciągu dnia. W opinii KRIR system znakowania żywności zwany „Nutriscore”, stosowany obecnie w niektórych krajach członkowskich UE zmierza w zupełnie przeciwnym kierunku, nie tylko nie edukuje konsumentów ale może mieć negatywny wpływ na tradycyjną dietę i grozi zniszczeniem dziedzictwa żywieniowego wielu krajów.
W odpowiedzi na pismo Zarządu KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach jednego z celów, opublikowanej w maju br. Strategii „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego środowisku systemu żywnościowego tj. promowania zrównoważonej konsumpcji żywności oraz ułatwiania przejścia na zdrowe i zrównoważone diety, Komisja Europejska zaproponuje m.in. wprowadzenie zharmonizowanego obowiązkowego oznaczania wartości odżywczych z przodu opakowania. Opracowanie przez Komisję Europejską wniosku w sprawie zharmonizowanego obowiązkowego etykietowania dotyczącego wartości odżywczej na przodzie opakowania (FOPNL) zostało wskazane jako jeden z elementów powyższej Strategii z terminem realizacji - IV kwartał 2022 r. Na chwilę obecną brak jest konkretnej propozycji ze strony KE. Jednak temat systemów znakowania wartością odżywczą na froncie opakowania jest obecnie przedmiotem dyskusji na spotkaniach różnych gremiów Unii Europejskiej. W trakcie spotkania państw członkowskich, zorganizowanego przez Prezydencję niemiecką w ramach Grupy Roboczej Rady UE ds. środków spożywczych, które odbyło się 11 września 2020 r. przedstawiciel Polski (resort zdrowia) zaprezentował stanowisko uzgodnione z MZ i MRiRW wskazując, że Polska popiera prowadzenie prac nad wypracowaniem jednolitego systemu etykietowania dotyczącego wartości odżywczej na przodzie opakowania (FOPNL – Front-of-Pack Nutrition Labelling), jednakże zgłoszono szereg uwag i zastrzeżeń do zaproponowanych rozwiązań. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że w momencie przedstawienia przez Komisję Europejską projektu przepisu, rozpoczną się dalsze dyskusje w tym zakresie.
Czesława Klonowska
Zobacz również:
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/