Dnia 23 września na polach należących do gospodarstwa Pana Rajmunda Stajkowskiego na terenie wsi Wola Łagiewnicka w gminie Kiszkowo odbyła się impreza promocyjna skupiona wokół buraczka ćwikłowego. Była to impreza plenerowa organizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w ramach projektu "Nasze regionalne bogactwo na stoły", która ma na celu promocję lokalnych producentów i przetwórców warzyw.
Uczestników spotkania przywitał Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który podziękował za udostępnienie miejsca pod organizację wydarzenia oraz gościnę, Prezes zachęcał do większego spożywania potraw z buraczka, który oprócz walorów smakowych posiada dużo właściwości prozdrowotnych.
Prezentowano produkty spożywcze wytworzone w ramach lokalnych gospodarstw i grup producentów rolnych, przekazywano informacje dot. Prowadzenia działalności grup producentów rolnych.
Goście mogli także odwiedzić stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały różnorodne potrawy z buraczkiem w roli głównej. Odbyła się degustacja potraw przygotowanych z buraków i sezonowych warzyw. Na stoiskach można było spróbować jajek z farszem buraczkowym, naleśników z buraczka z twarożkiem chrzanowym, sałatki śledziowej z buraczkiem, lecza buraczkowego, ciasta buraczanego, czy też zakwasu buraczanego.
Przeprowadzono także konkurs kulinarny na najlepsze danie z buraka, do konkursu przystąpiły gospodynie z KGW Michalcza, Grupa Dla Rybna Wielkiego, KGW Skrzetuszewo, Koło Aktywnych Kobiet przy Spółdzielni Rolniczo-Handlowej "Rolnik" w Pobiedziskach oraz Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie.
W ramach konkursowych potraw można było spróbować przepysznych sałatek, farszów,klupsów, ciast i zup... a wszystko z burakiem w roli głównej.
Komisja Konkursowa zgodnie przyznała, że nie sposób wybrać tylko jednego zwycięzcy konkursu gdyż wszystkie potrawy zasłużyły na wyróżnienie. Nagrody w postaci termosów do żywności, oraz okolicznych dyplomów odebrali zatem wszyscy uczestnicy konkursu.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane na polu buraczkowym, dlatego można było m.in. obejrzeć plantację buraczków, dowiedzieć się o nowościach co do odmian. Ciekawostką dla uczestników wydarzenia były uprawy buraczków żółtych i biało – czerwonych. Jest to nowość na polskim rynku, uczestnicy spotkania mogli nie tylko zobaczyć plantację takich odmian ale także spróbować jak smakują.
Atrakcją jaka czekała tego dnia na odwiedzających buraczane pole w Woli Łagiewnickiej był pokaz zbioru buraczków kombajnem do zbioru warzyw i ziemniaków, gdzie następnie każdy mógł wykopane buraczki pozbierać do wcześniej przygotowanych woreczków i zabrać ze sobą.
Głównym organizatorem i motorem napędzającym całe przedsięwzięcie był Zbigniew Stajkowski, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej dzięki jego zaangażowaniu udało się zorganizować imprezę, szczególne podziękowania należą się wszystkim wystawcą, Kołom Gospodyń Wiejskich a także młodzieży klas o profilu gastronomicznym z ZSP-U w Gnieźnie wraz z opiekunami którzy pomogli w przygotowaniach.
Dziękujemy i zapraszamy za rok !!!
Teks i foto: W.Melcer
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/