Dnia 2 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie on-line w ramach Konsultacji społecznych- prognozy oddziaływania na środowisko dla projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowało rozległy program - plan mający na celu przeciwdziałanie skutkom suszy w Polsce. Przeciwdziałanie skutkom suszy zarówno w naszym kraju, jaki w Europie stanowi coraz poważniejszy problem. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w licznych uregulowaniach prawnych m.in. w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi oraz zarządzania kryzysowego. Susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę Polski. Zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne, w tym susze, są występującą od zawsze cechą klimatu Polski. Jednakże w ostatnich latach częstość ich występowania wyraźnie się nasila.
Głównym celem planu jest skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi dla zwiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych na obszarach dorzeczy, zwiększanie retencji na obszarach dorzeczy, edukacja i zarządzanie ryzykiem suszy oraz formalizacja i zaplanowanie finansowania działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy. W konsultacjach został poruszony temat aktualnego stanu środowiska oraz potencjalnego wpływu na środowisko w przypadku realizacji założeń ujętych w katalogu działań. W ramach przygotowanego projektu dużą uwagę przywiązuje się do wprowadzenia działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, zwiększenia świadomości społeczeństwa i poszerzenia wiedzy w zakresie problemu suszy.
Będą wprowadzane przeglądy obecnie obowiązujących pozwoleń i zasad korzystania z wód, czasowe ograniczenia korzystania z wód, zostaną opracowane narzędzia i procedury do monitorowania suszy, co pozwoli na wprowadzenie odpowiednich działań w celu ograniczenia skutków występowania suszy. W proponowanym projekcie jest zapis dotyczący zwiększenia zakresu i czasu retencji wód na gruntach rolnych, czego następstwem będzie poprawa bilansu wodnego oraz zmniejszenie strat w uprawach, zmniejszenie odpływu wód powierzchniowych, wprowadzenie na tereny rolnicze dodatkowych zadrzewień, zakrzewień, oczek wodnych i mokradeł, co przyczyni się do utrzymania odpowiedniej wilgotności gleby z wód opadowych i roztopowych.
W projekcie znalazły się zapisy dotyczące budowy i przebudowy urządzeń melioracji wodnych, podpiętrzenie wód i jezior, wykorzystanie wód i jezior z systemów drenarskich do nawożenia i nawadniania upraw polowych, co ma na celu zwiększenie retencji wody glebowej na terenach rolnych i trwałych użytkach zielonych. Plan przeciwdziałania skutkom suszy jest przygotowany jako projekt długofalowy, a ujęte w nim inwestycje rozłożone na sześcioletni cykl wdrożeń 2021-2027. Cały projekt jest przygotowany przez osoby specjalizujące się tematyce gospodarki wodnej, lecz na tę chwilę jest to tzw. sama teoria, której realizacja ma być rozłożona w okresie sześcioletnim.
Dlatego wg. Wielkopolskiej Izby Rolniczej konieczne jest podjęcie jak najszybciej kompleksowych działań mających na celu gruntowny przegląd oraz w razie konieczności naprawę urządzeń melioracyjnych, budowli hydrotechnicznych na wszystkich ciekach wodnych w Wielkopolsce. Potrzebna jest również jak najszybsza budowa nowych urządzeń do magazynowania wody w przypadku jej nadmiaru, oraz nawadniania gruntów w okresach suszy. Koniecznym jest finansowanie przez Państwo budowy sieci zbiorników retencyjnych o różnych wielkościach, w zależności od istniejących możliwości danego terenu. Od wielu lat środki na gospodarkę wodną, w tym na prace remontowe, konserwację bieżącą rzek i meliorację szczegółową są bardzo małe, w stosunku do potrzeb.
Dyskusja na temat suszy i gospodarki wodnej jest jak najbardziej potrzebna, zaniedbania w Polsce w tym temacie są wieloletnie, dlatego potrzebne jest działanie. Woda jest nam do życia niezbędna, dlatego musimy nauczyć się o nią dbać, szczególnie w dobie stepowienia Polski. Następne takie spotkania odbędą się w dniach 9 i 16 czerwca on-line na platformie ZOOM, udział w spotkaniach konsultacyjnych jest bezpłatny. Wszyscy zainteresowani będą mogli złożyć uwagi i wnioski do w/w projektu.
Tekst i foto: Wioletta Melcer
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/