Pomimo usilnych starań stan roślin w twoim ogrodzie pozostawia wiele do życzenia? Rozwiązaniem problemu mogą okazać się nawozy i środki ochrony roślin.
Piękny i zadbany ogród stanowi prawdziwą ozdobę dosłownie każdego domu. Niemniej jednak każdy amator ogrodnictwa doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że w praktyce uzyskanie pożądanego efektu wymaga sporej ilości pracy. Zdarza się jednak, że pomimo naszych starań stan przydomowych roślin pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim postarajmy się zdiagnozować problem. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się m.in. choroby roślin, szkodniki czy też nieurodzajną glebę. Rozwiązaniem wspomnianych problemów są środki ochrony roślin oraz nawozy.
Ochrona roślin
Dostępne obecnie na polskim rynku środki ochrony roślin (https://allegro.pl/kategoria/nawozy-i-preparaty-srodki-ochrony-roslin-126200) to specjalnie opracowane mieszanki chemiczne, stworzone w celu zwalczania chorób roślin lub też atakujących je szkodników. O skuteczności preparatu często decyduje data jego zastosowania. Jak się bowiem okazuje, ten typ produktów powinien być używany w ściśle określonym terminie (np. w wybranych miesiącach). Naturalnie rodzaj opisywanych środków musi odpowiadać rzeczywistym potrzebom roślin. W tym celu konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie określić jaka choroba/szkodnik atakuje rośliny, to poprośmy o radę specjalistę np. pracownika centrum ogrodniczego. Odpowiedzi na problem można również poszukać w internecie, np. zadając pytanie doświadczonym ogrodnikom udzielającym się na forum tematycznym.
Środki ostrożności
Po zdiagnozowaniu problemu pora na zakup odpowiedniego środka. Ale uwaga; preparaty ochronne dla roślin to bardzo silne trucizny, które mogą powodować trwałe uszkodzenie zdrowia, a nawet pozbawić życia; zarówno zwierzę, jak i człowieka. W praktyce niewłaściwe użytkowanie może zakończyć się podrażnieniem skóry, oczu, problemami z oddychaniem czy też ciężkim zatruciem pokarmowym. Dokładnych informacji na temat toksyczności powinniśmy szukać na etykiecie artykułu. Tam też umieszczone zostały zasady bezpieczeństwa, do których należy się bezwzględnie zastosować. Ponadto przed przystąpieniem do zabiegu koniecznie załóżmy odzież ochronną; kurtkę bądź bluzę z długim rękawem, spodnie, rękawice, kalosze i okulary.
W praktyce środki ochronne dla roślin odznaczają się wysoką skutecznością i ich stosowanie niemalże zawsze skutkuje uzyskaniem oczekiwanego efektu. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie używać ich „na zapas” i pod żadnym pozorem nie przekraczać zalecanych przez producenta dawek.
Nawozy
Jeśli sądzisz, że nawożenie roślin jest czynnością, z której możesz z powodzeniem zrezygnować, to jesteś w dużym błędzie. Dlaczego? Otóż rośliny pobierają niezbędne im do życia składniki pokarmowe wprost z gleby. W środowisku naturalnym gleba nie traci swojej żyzności, gdyż po obumarciu rośliny jej pozostałości zostają z powrotem wchłonięte przez podłoże. Nie jest to możliwe w przypadku roślin ogrodowych bo zwiędłe/chore okazy są z reguły usuwane przez człowieka. Takie działanie powoduje powstawanie deficytów substancji odżywczych obecnych w glebie. Jak je uzupełnić? Oczywiście stosując odpowiednie nawozy (https://allegro.pl/kategoria/nawozy-i-preparaty-nawozy-126197)
Rodzaje nawozów
Z myślą o potrzebach posiadaczy ogrodów stworzone zostały nawozy naturalne, mineralne (sztuczne), a także organiczono – mineralne.
Wśród najpopularniejszych, dostępnych na rynku nawozów naturalnych wymienić należy obornik granulowany bądź też suszony, a także biohumus. Biohumus charakteryzuje się bogatą florą bakteryjną, która przyczynia się do zwiększenia aktywności biologicznej gleby. Warto dodać, że oba typy nawozów naturalnych z powodzeniem uzupełnią niedobory składników mineralnych w glebie, jak również przyczynią się do poprawy jej struktury gleby wzbogacając jednocześnie mikroflorę.
Z kolei nawozy mineralne cechuje mocne skoncentrowanie składników pokarmowych, co wpływa bezpośrednio na ich wydajność. Działają one o wiele szybciej niż nawozy naturalne, niemniej jednak ich stosowanie związane jest z ryzykiem przenawożenia. Z tego też względu nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek.
Który typ nawozu wybrać?
Jak pokazuje to praktyka, nawozy naturalne nie zawsze są w stanie dostarczyć do gleby makro i mikroelementy potrzebne roślinom, natomiast nawozy sztuczne nie posiadają w swoim składzie substancji organicznych. W związku z powyższym konieczne jest stosowanie kilku typów nawozów. Czy aby na pewno? Otóż niekoniecznie. Złotym środkiem może okazać się stosowanie trzeciego rodzaju nawozów, czyli produktów organiczno – mineralnych. Ten typ środków obfituje zarówno w zestaw składników mineralnych, jak i substancję organiczną. Jest to zatem jedno z najbardziej polecanych rozwiązań, które z powodzeniem znajdzie zastosowanie w domowym ogrodzie.