Zakup środków ochrony roślin przez internet

Minimalizując ryzyko zarażenia się wirusem środki ochrony roślin można kupić przez internet. Jest to sposób bardzo wygodny, szybki i bezpieczny dla naszego zdrowia i życia, zwłaszcza w czasach pandemii, jaka obecnie panuje. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Niezależnie czy jest to sklep stacjonarny czy internetowy musi być legalnie działającym dystrybutorem, zarejestrowanym i kontrolowanym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Kupując środki ochrony roślin musimy mieć możliwość otrzymania dowodu zakupu, czyli faktury VAT. Ponadto należy pamiętać, że istnieje tzw. rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem MRiRW i możemy kupować środki, które tam się znajdują.

1

MRiRW jednocześnie przypomina, że przy wykonywaniu zabiegów ŚOR należy bezwzględnie stosować się do zasad bezpieczeństwa. Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Rolnicy, którzy nie odbyli jeszcze kursu, przeznaczone są 2 dniowe szkolenia podstawowe, natomiast ci, którzy takowe kursy odbyli już wcześniej, mogą wziąć udział w szkoleniu uzupełniającym, które trwa jeden dzień. Zaświadczenie o odbytym szkoleniu jest ważne przez 5 lat. Za brak takowego zaświadczenia Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nałożyć karę grzywną a dużo bardziej dotkliwą konsekwencją mogą być potrącenia przez ARiMR przy wypłatach dopłat obszarowych.

Każdy rolnik posiadający opryskiwacz ma również obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wskazane wyżej obowiązki zostały zawieszone na czas epidemii. Jednak dokumentację dotyczącą stosowanych środków ochrony roślin, jak dotąd prowadzi się na bieżąco i przechowuje przez 3 lata.

Katarzyna Grzelak
źródło: Gospodarz.pl, www.sadyogrody.pl

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; roślin; należy; środki; środków; środków; którzy; odbyli; szkoleniu; które; jednak; szkolenia; internet; dotąd; uzupełniającym; ; grzywną; nałożyć; nasiennict;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »