Spotkanie z doradztwem rolniczym

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się dzisiaj z dyrektorami oraz pracownikami Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego (WODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie. W spotkaniu uczestniczyła także podsekretarz stanu Zofia Szalczyk oraz dyrektorzy departamentów MRiRW.

Fot. Minister Marek Sawicki oraz podsekretarz stanu Zofia Szalczyk podczas spotkania

Fot. Minister Marek Sawicki oraz podsekretarz stanu Zofia Szalczyk podczas spotkania

Minister Marek Sawicki szczegółowo przedstawił swoje oczekiwania, dotyczące większego zaangażowania służb doradczych w promowanie przydomowego przetwórstwa i sprzedaży bezpośredniej. Szef resortu wyraził przekonanie, że bezpośrednia forma zaopatrywania konsumentów przez/u rolnika może dać gwarancję opłacalności produkcji, szczególnie małych i średnich gospodarstw, które dominują w naszym kraju.

- Celem pracy producenta żywności nie powinien być surowiec, a przede wszystkim świadomy konsument i jego zindywidualizowane potrzeby – powiedział minister.

Jego zdaniem powinno się mówić nie o „produkcji żywności”, a raczej o „wytwarzaniu żywności” i jednoznacznej identyfikacji jej z producentem. Minister podkreślił, że sprzedaż bezpośrednia, poza wymiarem czysto ekonomicznym związanym z eliminowaniem pośredników, sprzyja także wytworzeniu naturalnej więzi konsument - producent, dzięki której rynek ten jest bardziej odporny na wszelkie kryzysy i zachwiania rynkowe, w porównaniu do klasycznego łańcucha opartego na dostawach i przetwarzaniu.

W dalszej części spotkania zostały omówione sprawy związane w obowiązującymi wymogami prawno-formalnymi, regulującymi kwestie sprzedaży bezpośredniej oraz możliwości wsparcia tej formy aktywności w ramach przyszłego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na 2014-2020.

Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników oraz zainicjował obszerną dyskusję i szereg pytań. Minister zobowiązał przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego do szczegółowej analizy stanu oraz potencjalnych możliwości rozwoju sprzedaży bezpośredniej w poszczególnych województwach. W związku z faktem, że zarówno PROW 2014-2020, jak i niektóre przepisy dotyczące przydomowego przetwórstwa są na końcowym etapie przygotowania, Minister zapowiedział kolejne spotkanie poświęcane tej kwestii.

Galeria zdjęć:

 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Spotkanie z doradztwem rolniczym 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; rozwoju; rolniczego; spotkanie; doradztwa; przetwórstwa; podsekretarz; konsument; rolnictwa; rolniczym; doradztwem;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »