W dniu 1 grudnia w Nowym Tomyślu w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa miało miejsce spotkanie kobiet z całej wielkopolski.
Impreza została zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Wśród za proszonych gości byli Prezes WIR; Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, Dyrektor Biura WIR – Ireneusz Kozecki, Przewodniczący RP WIR w Nowym Tomyślu – Krzysztof Rupa oraz Kierownik Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu – p. Andrzej Chwaliński,- gospodarz naszego spotkania.
Gościem specjalnym była pani Danuta Lebioda – Dyrektor Biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej i zarazem Przewodnicząca Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR a spotkanie poprowadziła nasza koleżanka Elżbieta Bryl – Kierownik Biura Powiatowego WIR w Koninie.
Panie spotkały się w świątecznym nastroju. Nastrój ten podkreślił zorganizowany konkurs - „Przegląd kulinarny na domowy piernik”. Panie przygotowały ciasto piernikowe według różnych receptur. Wszystkie wypieki można było degustować a koniec rozstrzygnięto konkurs. Laureatkami zostały: Beata Pawlak, Jolanta Nawrocka, Elżbieta Wegner, Danuta Dobrzykowska, Daniela Krawczyk, Jolanta Mrotek, Jolanta Sobczyk, Katarzyna Szudra-Borowczak, Koło Gospodyń Wiejskich W Lipnie, Koło Gospodyń Wiejskich Uścięcice Gm. Opalenica, Miejsko Gminny Związek Rolników, Kółek I Organizacji Rolniczych w Krotoszynie, Koło Gospodyń Wiejskich Szklarka Myślniewska, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich W Trąbczynie oraz V-ce Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Zwola –Maria Jackowiak. Wszystkie wyróżnione uczestniczki konkursu otrzymały Dyplom oraz nagrodę niespodziankę w postaci naczyń żaroodpornych do zapiekania.
Spotkanie również było okazją do dyskusji nt. roli kobiet w wiejskich społecznościach. Uczestniczki zgodnie podkreślały, że istnieje potrzeba sformalizowania istniejących grup kobiet już działających i zachęcić nowe. Dzisiejsza wieś znacznie się różni się od tej sprzed lat. Wieś dzisiaj jest nowoczesna, idąca z postępem z nowoczesnością. Przełamany został dotychczasowy stereotyp kobiety na wsi w chustce na głowie w kaloszach i fartuchu. Dzisiejsze „Kobiety wiejskie” są zadbane, eleganckie, pachnące, starannie dobierają stroje a do tego są zorganizowane i zaradne.
Prezes Piotr Walkowski powiedział, że Kobiety na wsi pełnią bardzo ważną role gdyż to one dbają o dom o obejście, o ciepło domowego ogniska a przede wszystkim są podporą dla mężczyzn, są często doradcami dla swych mężów i rolników. Jak podkreśliła Danuta Lebioda- „Powinnyśmy współpracować ze sobą - my kobiety z kobietami i my kobiety z mężczyznami”.
Prezes poinformował również, że przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych powstała Rada ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich. Powiedział również, że WIR chciałaby stworzyć podobne gremium przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej i że są na ten cel zarezerwowane środki w budżecie, na razie skromne, bo jest rok wyborczy.
Po długiej dyskusji reprezentantki obszarów wiejskich wybrały tymczasowe swoje przedstawicielki do działającej już przy KRIR Radzie: Elżbietę Maciejewską, Barbarę Szczurek, Jolantę Nawrocką, Lucynę Roszczkę, Lidię Czarnecką, Małgorzatę Twardowską
Natomiast powołanie podobnego gremium w Wielkopolsce odłożyły na czas późniejszy. mówiły, że najpierw muszą wrócić do swoich powiatów, spotkać się i przedyskutować przedstawione propozycje z lokalnymi działaczkami i liderkami.
Panie mogły również sprawdzić podczas warsztatów wikliniarskich swoje umiejętności plecionkarskie. Na początku wydawało się to trudne, ale jednak uczestniczki bardzo szybko podchwyciły zasadę plecenia wikliny.
Miłym akcentem spotkania były degustacja wigilijnych potraw. Jak tradycja każe było ich trzynaście. Potrawy przygotowała pani Justyn Bronka. Świąteczny nastrój pokreśliła pani Anna Kaczmarek umilając spotkanie śpiewem świątecznych piosenek i kolęd.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/