Głównym tematem spotkania było omówienie obecnej sytuacji na rynkach: zbóż i rzepaku oraz przedstawienie możliwości ograniczenia destabilizacji i ryzyka cenowego na tych rynkach.
Minister Kalemba omawiając obecną sytuację na rynkach rolnych, podkreślił ich zależność od rynków: europejskiego i światowego. Wskazał znaczący wpływ zeszłorocznych anomalii pogodowych na ceny zbóż i roślin oleistych, jak również scharakteryzował przyczyny dużo niższych cen w obecnym sezonie. Ponadto zwrócił uwagę na potrzebę zawierania umów kontraktacyjnych przez rolników. Jako przykład Minister wskazał bieżące ceny skupu rzepaku kształtujące się w granicach 1200 – 1500 zł za tonę.
- Rolnicy mający podpisane umowy kontraktacyjne otrzymują ceny znacząco wyższe zgodne z umową – podkreślił szef resortu.
Przedstawiciele organizacji branżowych przedstawili swoje opinie, co do obecnej sytuacji rynkowej. Dyskutowano również o możliwościach złagodzenia negatywnych skutków cenowych dla branży.
Minister Kalemba poinformował o rozpoczęciu konsultacji I wersji projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i prosił o aktywne w nim uczestnictwo oraz zgłaszanie uwag, komentarzy i propozycji rozwiązań.
Minister podkreślił również potrzebę lepszego organizowania się rolników w ramach grup producenckich i spółdzielczości. Poinformował o powołaniu w resorcie specjalnej komórki do spraw spółdzielczości rolniczej i grup producentów rolnych.
- Pracujemy także nad rozszerzeniem o tę tematykę programów edukacji w szkołach rolniczych, będących pod nadzorem resortu. Tak ważnych tematów nie można pomijać w edukacji młodzieży podkreślił – szef resortu. Zwrócił także uwagę na konieczność włączenia się w proces edukacji w tym zakresie wyższych uczelni i doradztwa rolniczego.
Minister Kalemba zadeklarował chęć organizowania cyklicznych, kwartalnych spotkań z przedstawicielami organizacji branżowych. Kolejne spotkanie ma odbyć się w październiku br.