Minister przedstawił aktualną sytuację w rolnictwie i odniósł się do głównych problemów, którymi będzie się zajmował w najbliższej przyszłości.
„Rolnictwo jest jednym z filarów naszego życia gospodarczego i ważne abyśmy wszyscy to uwzględniali, gdyż systematycznie rośnie dodatnie saldo w handlu zagranicznym polskimi produktami rolno-spożywczymi i już blisko ¼ naszej produkcji rolnej wysyłana jest na eksport” – powiedział minister Stanisław Kalemba.
Odnosząc się do trudnej sytuacji związanej z wymarznięciem blisko 1,5 mln ha zbóż ozimych, szef resortu zwrócił uwagę, że dzięki ciężkiej i ofiarnej pracy rolników tereny te zostały ponownie obsiane i dziś zbierane są z nich plony.
W ocenie ministra, na półmetku żniw, bilans zbożowy będzie w Polsce zrównoważony – „Posiadamy około 4 mln ton zbóż zapasów, a prognozy plonów oscylują wokół wartości 22,8-23,5 mln ton. Natomiast bardzo dobrze zapowiadają się zbiory kukurydzy na ziarno – około 2 mln ton”.
Szef resortu poinformował o toczących się kontrolach w resorcie rolnictwa i agencjach, zwracając jednocześnie uwagę na to, że Elewarr jest spółką sprawną ekonomicznie, posiadającą certyfikowane magazyny mogące pomieścić około 650 tys. ton ziarna. Spółka posiada też zabezpieczenie kredytowe na planowany na poziomie około 400 tys. ton skup. „Nie było nigdy problemów z zapłatą dostawcom, tak też i w tym roku rolnicy otrzymają należne im pieniądze” – powiedział minister Stanisław Kalemba.
Szef resortu poinformował o podjęciu decyzji o rozpisaniu konkursu na Prezesa Agencji Rynku Rolnego.
Na spotkaniu z dziennikarzami minister mówił m.in. o planach połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz o planach utworzenia jednej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywnościowe. Zwrócił także uwagę, że w 2016 roku znikną ograniczenia w sprzedaży ziemi cudzoziemcom i dobrze byłoby znajdującą się w zasobie ANR ziemię do tego czasu trwale rozdysponować wśród rolników i dzierżawców.
Przedstawiając swoje plany minister podkreślił, że w jego ocenie najważniejsze jest wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie, ale w sposób stopniowy, a gospodarstwa drobne powinny mieć podatek ryczałtowy.
„Najpierw powinna być przyjęta ustawa o podatku dochodowym w rolnictwie, a dopiero później zmiany w KRUS” – stwierdził minister. Dodał także, że zmiany te muszą być ewolucyjne. Zwrócił również uwagę, że w najbardziej rozwiniętych krajach – Francji i w Niemczech – nawet po 50 latach przemian w dalszym ciągu istnieje odrębny system ubezpieczeń społecznych rolników.
Minister poinformował także o tym, że podjęta została decyzja o zwiększeniu środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych, co pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości około 1,5 mld złotych – „to należy się rolnikom i będziemy szukali kolejnych środków na następne akcje kredytowe”.
Odnosząc się do sytuacji dochodowej rolników minister zwrócił uwagę, że kluczem do jej poprawy jest spółdzielczość i to spółdzielczość obejmująca nie tylko produkcję, ale także zaopatrzenie i handel.
Minister Stanisław Kalemba podkreślił również bardzo dobrą współpracę ze swoimi zastępcami – sekretarzem stanu Kazimierzem Plocke i podsekretarzem stanu Tadeuszem Nalewajkiem, którzy również uczestniczyli w dzisiejszej konferencji prasowej.
Materiały z konferencji - pobierz plik (.pdf 455,03 kB)
Galeria zdjęć:
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/