Forum powiatu szamotulskiego odbyło się w ostatnim dniu lutego w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach i zostało zorganizowane w związku z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz wdrażaniem od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego (KPS). Organizatorami spotkania byli: Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.
W spotkaniu, w niezwykle gościnnych murach Szkoły, uczestniczyło ponad 200 rolników z powiatu szamotulskiego. Forum prowadził Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wśród zaproszonych gości oprócz rolników znaleźli się przedstawiciele jednostek samorządowych, instytucji i organizacji rolniczych. Na początku spotkania Prezes Walkowski w imieniu własnym oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich przekazał podziękowania na ręce Arkadiusza Majera Dyrektora ZS nr 2 w Szamotułach za udział uczniów w Dniu Młodego Rolnika podczas Polagry-Premiery.
Po części oficjalnej uczestnicy zapoznali się z prelekcjami organizatorów dotyczącymi kwestii wzmocnionej warunkowości, ekoschematów i działań w ramach Krajowego Planu Strategicznego, które będą miały kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez rolników zbliżonego do obecnego poziomu wsparcia. Kolejny punkt Forum dotyczył dyskusji nad tą tematyką. Niestety ze względu na brak projektów rozporządzeń wykonawczych w tym zakresie wiele odpowiedzi rolników musiało pozostać bez szczegółowej odpowiedzi. Z pytań rolników wynikało, że dużo gospodarstw zainteresowanych będzie ekoschematem Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, a dokładniej wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji.
Kolejne pytania dotyczyły stosowania środków ochrony roślin i metod biologicznych w ekoschemacie. Przy tej okazji Małgorzata Kasprowicz Kierownik PIORiN w Szamotułach odpowiedziała na pytania rolników dotyczące stosowania środków ochrony roślin z zagranicy. Otóż możliwe jest stosowanie tylko takich środków, które otrzymały zezwolenie Ministra Rolnictwa, a ich wykaz znajduje się na stronie ministerstwa. Kolejne pytanie dotyczyło gospodarki nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a więc planów KOWR dotyczących gruntów pochodzących po RSP Koszanowo. Marian Markiewicz Zastępca Dyrektora OT w Poznaniu KOWR poinformował, iż część nieruchomości z tego gospodarstwa zostanie niebawem wydzierżawiona na rzecz rolników indywidualnych. W ramach odpowiedzi na pytania rolników dotyczące możliwości finansowania przedsięwzięć w rolnictwie swoje oferty w tym zakresie przedstawił Bank Spółdzielczy Duszniki oraz BNP Paribas Bank Polska S.A.
Oprócz bezpośrednich pytań podczas trwania Forum rolnicy mogli bezpośrednio omówić problemy podczas dyskusji indywidualnych z pracownikami instytucji rolniczych i związanych pośrednio z rolnictwem, którzy byli obecni na stoiskach w trakcie całego Forum.
Wszyscy uczestnicy Forum zgodnie doceniali i podkreślali zaangażowanie Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach w organizację spotkania. Oprawa wizualna, przygotowany przez uczniów poczęstunek oraz dbałość o wszystkie szczegóły techniczne zrobiła na zebranych duże wrażenie. W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Radą Powiatową WIR w Szamotułach składa serdecznie podziękowanie na ręce Arkadiusza Majera Dyrektora ZS nr 2 w Szamotułach dla całego grona pedagogicznego, uczniów i wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie, za nieocenioną pomoc w realizację Forum rolniczego powiatu szamotulskiego. Jest to kolejne już bardzo udane działanie realizowane w ramach podpisanego pomiędzy WIR a Szkołą porozumienia, a w planach czekają już kolejne.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/