W dniu 16 stycznia br. w sali konferencyjnej Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku odbyło się spotkanie inaugurujące cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Organizatorem spotkań jest Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.
Forum Powiatu Nowotomyskiego otworzył gospodarz miejsca Dyrektor WODR w Poznaniu – Jacek Sommerfeld, wraz z Prezesem WIR Piotrem Walkowskim i Dyrektorem WOR ARiMR Mateuszem Bukowskim.
Spotkanie z rolnikami zaszczycili swoją obecnością: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Z-ca Dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Zbigniew Król, Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński, Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, Wójt Kuślina Mieczysław Skrzypczak oraz dyrektorzy i prezesi instytucji pracujących na rzecz wielkopolskiego rolnictwa.
Wielkopolska Izbę Rolniczą na inauguracji cyklu forów reprezentowali:
- Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- Zbigniew Stajkowski – Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- Bogdan Fleming – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- Mieczysław Bąbelek – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Nowym Tomyślu, wraz z Członkami Rady,
- Szymon Tomaszewski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Wolsztynie, wraz z Członkami Rady,
- Bartosz Banaszak – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Jarocinie,
- Grzegorz Wysocki – Dyrektor Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
- Maria Galas – Kierownik Biura Powiatowego WIR w Powiecie Nowotomyskim,
- Andrzej Przepióra i Barbara Idczak – Specjaliści z Biura Wojewódzkiego WIR w Poznaniu.
Na początku forum, podsekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik podziękował za zaproszenie, wyraził zadowolenie z obecności rolników zainteresowanych nową perspektywą KPS, podziękował rolnikom za ich pracę i produkcję żywności oraz odczytał list skierowany do wielkopolskich rolników od Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.
Na spotkanie przybyło łącznie 204 uczestników. Wśród nich byli głównie rolnicy oraz przedstawiciele instytucji pracujących na rzecz rolnictwa oraz partnerzy. Przybyli również przedstawiciele redakcji, które objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem. Ponadto z prowadzonej transmisji on-line skorzystało kolejnych kilkudziesięciu uczestników.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, w pierwszej części spotkania specjaliści WIR, WODR i ARiMR przedstawili prezentacje na temat Krajowego Planu Strategicznego, w tym najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny na lata 2023-2027. Prezentacje przedstawili kolejno: Andrzej Przepióra z WIR, Magdalena Świątkowska z WODR i Rafał Sobczak z ARiMR. Po prezentacjach nastąpiła seria pytań do prelegentów. Dotyczyły one reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz tzw. wzmocnionej warunkowości (szczegóły norm GAEC i wymogów SMR).
W przerwie uczestnicy forum skorzystali z konsultacji na stoiskach przygotowanych przez organizatorów i partnerów forów. Swoje stoiska informacyjno-promocyjne wystawili:
- Wielkopolska Izba Rolnicza,
- Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
- Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu,
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu – Inspektorat Powiatowy Nowy Tomyśl,
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu – Oddział Nowy Tomyśl,
- Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu – PT w Nowym Tomyślu,
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu,
- Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu,
- Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu,
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
Uczestnicy forum chętnie korzystali z doradztwa indywidualnego na przedmiotowych stoiskach.
Druga część spotkania, po przerwie kawowej, rozpoczęła się częścią dyskusyjną. Każdy z uczestników forum miał możliwość zgłoszenia i zadania pytania. Bardzo ciekawa dyskusja dotyczyła głównie KPS i ekoschematów. Rolnicy podchodzą do nowej perspektywy bardzo odpowiedzialnie, ale i z pewnym niepokojem.
Obecna na spotkaniu Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiadała na szczegółowe pytania rolników w kwestii poszczególnych ekoschematów. Rolnicy pytali m.in. o następujące kwestie:
- Czy aplikacja e-wniosek będzie na tyle inteligentna, że w przypadku braku spełnienia warunkowości lub dodania ekoschematów, które nie łączą się, aplikacja wskaże błąd.
- Czy aplikacja będzie wskazywała, czy rolnik spełnia czy nie spełnia warunki zmianowania min 40% innej uprawy niż w roku poprzednim?
- Uproszczony system uprawy w 4 pkt. w ekoschemacie. Jak to będzie egzekwowane, sprawdzanie wykonania tego zobowiązania? Czy muszę być właścicielem takich maszyn do uprawy uproszczonej?
- Wymieszanie obornika z gleby ma nastąpić w ciągu 12 h czy 4 h?
- Czy biopreparaty muszą być stosowane w 100% ochrony roślin (chwasty, grzyby, szkodniki)?
- Czy do resztek pożniwnych należy zaliczyć ściernisko i plewy, czy również słomę?
- Ile kur podlega rejestracji przy chowie zagrodowym?
- Czy ugory co roku na innej działce i czy nie ma możliwości skrócić terminu zakazu z 31 sierpnia na 31 lipca?
Ponadto rolnicy poruszali w pytaniach także inne kwestie i problemy:
- Od kilku lat jako rolnicy słyszymy o potrzebie budowy większej ilości stacji meteorologicznych, opady deszczy często są punktowe. Proszę podać, ile nowych stacji powstało w 2022 roku oraz ile planowanych jest w 2023 roku?
- „Rządzący” uznali, że są stale zmiany klimatyczne, wiąże się to ze stałym niedoborem wody. Kto jest odpowiedzialny za otwarcie urządzeń hydrotechnicznych w okresie „zimowym”? Kto jest w stanie w terminie możliwie szybkim zamknąć te urządzenia, aby zgromadzić wodę potrzebną wszystkim?
Organizatorzy cyklu forów zobowiązali się, że sukcesywnie będą zbierać wszystkie pytania uczestników, a odpowiedzi uzyskane z poszczególnych instytucji opublikują na swoich stronach internetowych, aby jak najwięcej zainteresowanych rolników mogło z tej wiedzy skorzystać.
Inaugurację cyklu spotkań informacyjno-szkoleniowych pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” można z pewnością uznać za udaną. Spotkanie w Sielinku potwierdziło potrzebę informowania rolników o zachodzących zmianach. Rolnicy wielkopolscy szukają tej wiedzy, co potwierdziła liczna frekwencja na pierwszym z cyklu forów. Serdecznie zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa w kolejnych spotkaniach! Więcej informacji i aktualny harmonogram znajdą Państwo tutaj.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki, Maria Galas
Foto: Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/