Na zaproszenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej w spotkaniu wzięli udział Przewodniczący Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z: Poznania – Mikołaj Jakubowski, Piły – Michał Kolasiński, Konina – Bernard Rux, Leszna – Anna Wygocka i Kalisza – Aleksander Bella oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu – Jarosław Kasprzyk oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile – Jacek Zych.
W trakcie spotkania omówiono najważniejsze kwestie dotyczące przeprowadzenia inwentaryzacji i opiniowania rocznych planów łowieckich. Ze względu na przyjęte tegoroczne terminy inwentaryzacji 10-12 marca, koła łowieckie miały mało czasu na przygotowanie w terminie dokumentów. Jak wyjaśniał Michał Kolasiński z ZO PZŁ w Pile ponad to złożone plany zawierały sporo błędów, które należało skorygować przed przesłaniem do opiniowania do WIR. Przełożyło się to na opóźnienia. 64 koła łowieckie złożyły plan do opiniowania po 22 marca br., więc wymagało to ze strony WIR dłuższego okresu mobilizacji pracowników. Dzięki współpracy udało się wystawić wszystkie opinie do końca marca. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali wagę współpracy w tej kwestii. Podjęte działania mające na celu elektroniczne opiniowanie planów, zdaniem zebranych, należałoby również wdrożyć w przypadku opiniowania przez gminy. Zebranie opinii z gmin jest bardzo czasochłonne i kosztochłonne. Obwody łowieckie leżą niejednokrotnie na terenie kilku gmin i zebranie stosownych opinii w tak krótkim czasie jest bardzo trudne. Jak podkreślał Prezes Piotr Walkowski Delegaci WIR pracują społecznie i w tym okresie następuje również spiętrzenie prac polowych. W związku z tym należy przedsięwziąć działania, aby maksymalnie skrócić ten okres. Anna Wygocka z ZO PZŁ w Lesznie podkreśliła, że bez woli współdziałania nie można pracować, tym bardziej że dla myśliwych jest to również działalność społeczna. A W Wielkopolsce współpraca pomiędzy samorządem rolniczym, myśliwymi oraz leśnikami jest bardzo dobra, co wpływa na pracę. Zebrani uczestnicy spotkania podkreślili konieczność organizacji spotkania przed kolejnym sezonem opiniowania rocznych planów łowieckich. Jest to podyktowane zmianami jakie mogą nastąpić w samych kołach łowieckich, gdyż obecnie jest rok wyborczy w kołach. Taka sama sytuacja dotyczy Wielkopolskiej Izby Rolniczej, gdyż 24 września br. odbędą się wybory do izb rolniczych, a więc konieczne jest omówienie zasad jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z inwentaryzacją i opiniowaniem rpł.
Obecny na spotkaniu Szymon Tomaszewski Przewodniczący RP WIR w Wolsztynie oraz przedstawiciel WIR w Sądzie Arbitrażowym przedstawił pokrótce zasady funkcjonowania Sądu. Omówił również spotkanie, które odbywało się w dniu 12.04.2023 r. w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie na temat między innymi gospodarki łowieckiej oraz szacowania szkód łowieckich dla uczniów szkoły z klas III i IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Była to realizacja postulatu przedstawicieli Kół Łowieckich powiatu wolsztyńskiego z posiedzenia RP WIR w sprawach łowieckich z ubiegłego roku. Główną problematykę spotkania przedstawił zaproszony na spotkanie prof. Robert Kamieniarz z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wystąpienie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatywa RP WIR w Wolsztynie została bardzo dobrze zaopiniowana przez uczestników spotkania. Prezes WIR zaproponował jej kontynuację w ramach porozumień ze szkołami rolniczymi od nowego roku szkolnego, co zyskało aprobatę zebranych. W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza zwróci się do szkół rolniczych z możliwością zorganizowania po wakacjach lekcji w tematyce łowieckiej, która będzie obejmowała również zagadnienia związane z zasadami współpracy rolników z kołami łowieckimi oraz procedurą odszkodowań łowieckich.
Na zakończenie Piotr Walkowski Prezes WIR podziękował wszystkim za dobrą i merytoryczną współpracę i wyraził nadzieję na jej kontynuowanie w kolejnych latach.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/