Od dwóch lat organizacja WWF, Litewski Fundusz na rzecz Ochrony Przyrody oraz Fundacja BalticSea 2020 prowadzi program usuwania zalegających, bezpańskich sieci rybackich z Morza Bałtyckiego. W Wilnie pod patronatem Ministerstw Środowiska Polski i Litwy trwa seminarium podsumowujące drugi roku realizacji projektu. Gościem seminarium jest Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.
Ministerstwo Środowiska Rzeczpospolitej Polskiej udzieliło poparcia projektowi „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku”. Pierwszy etap projektu obejmujący swoim zakresem polskie obszary morskie spełnił nasze oczekiwanie i z zadowoleniem przyjęliśmy informację o owocnej współpracy WWF Polska z polskimi rybakami, ekspertami i zawodowymi nurkami. Cieszy nas także efekt pracy czyli usunięcie prawie sześciu ton sieci z morza – powiedział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.
Jak pokazują badania naukowe, sieci pozostawione w morzu nadal łowią a ich efektywność utrzymuje się w granicach od 6 do 20% ich roboczej zdolności połowowej. Przy ustanawianych rokrocznie kwotach połowowych na najwyższym możliwym poziomie gwarantującym stabilność populacji ryb te dodatkowe 6% przyłowu może zaburzyć stabilność stad. Dodatkowo uwięzione, często rozkładające się w zalegających na dnie sieciach organizmy wpływają negatywnie na równowagę ekologiczną Bałtyku – możemy przeczytać na stronie głównego organizatora akcji.
W roku 2011 WWF zrealizował pilotażowy projekt. Głównym celem było opracowanie sposobów usuwania sieci widm z Bałtyku oraz określenie wspólnie z rybakami i ekspertami ich lokalizacji. Przez 24 dni na morzu rybacy i ekolodzy wyłowili 6 ton utraconych, zalegających w morzu sieci. Ekolodzy szacują, że na samych wrakach zalega około 450 ton sieci widm.
W 2012 roku do projektu przystąpiła Litwa. Przez 76 dni na morskich obszarach Litwy i Polski wydobyto ponad 21 ton sieci. Stworzono także mapę miejsc niebezpiecznych dla połowów, tzn. miejsc gdzie znajdują się wraki lub inne przeszkody o które można zaczepić i urwać sieć.
Mamy nadzieję, że ten projekt stanie się jedną z wielu kolejnych inicjatyw podejmowanych w celu ochrony różnorodności biologicznej wód Bałtyku. 85 milionów ludzi żyje w zlewni Bałtyku a takie działanie jak ten projekt przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności regionu, a także do podniesienia poziomu zadowolenia mieszkańców krajów bałtyckich – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia minister Zaleski.
Ministerstwo Środowiska