W dniu 10 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli samorządów wielkopolskich z obszarów najbardziej dotkniętych problemem ASF. Przypominamy, że pierwsze takie spotkanie zorganizowano z inicjatywy Pana Marszałka Krzysztofa Grabowskiego oraz Burmistrza Krobi Pan Łukasza Kubiaka, odbyło się w dniu 12 października w Krobii. Relację znajdziecie Państwo tutaj
Samorządowcy w trakcie dyskusji uzgodnili szereg wspólnych działań mających na celu zwiększenie skuteczności walki z ASF oraz złagodzenia skutków epidemii dla rolników. Jako priorytetowe działanie uznano skierowanie pisma do Pana Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o terminowe znoszenie stref zagrożonych i zapowietrzonych. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy dzień trwania tej strefy, uniemożliwiający jakiekolwiek przemieszczanie zwierząt, generuje straty finansowe dla rolników, którzy już i tak są w bardzo trudnej sytuacji. Pan Marszałek Grabowski zaproponował, aby wystąpić do Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Europarlamentarzystów z Wielkopolski w celu podjęcia działań na poziomie Komisji Europejskiej, mających na celu ograniczenie czasu oraz zasięgu stref z ograniczeniami nakładanych przez Komisję po wykryciu ogniska. Zdaniem uczestników spotkania, w tej kwestii powinna funkcjonować większa elastyczność ponieważ strefy te, a w szczególności strefa czerwona skutkują znaczącą obniżką cen dla producentów trzody chlewnej z takiej strefy. Na spotkaniu zdecydowano również o podjęciu działań w celu zorganizowania spotkania samorządowców z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panem Henrykiem Kowalczykiem. Dobrą okazją do takiego spotkania może być organizowane w Poznaniu w dniu 23 listopada V Forum Rolników i Agrobiznesu.
Obecna na spotkaniu Pani dr Zofia Szalczyk, Radna Sejmiku Wielkopolskiego, podkreśliła znaczenie produkcji trzody chlewnej dla województwa wielkopolskiego. W naszym regionie istnieją ciągle największe zasoby genetyczne świń polskich ras, których mięso posiada wysokie walory smakowe i kulinarne. Należy zatem podjąć zdecydowane działania, których celem będzie odbudowa tego pogłowia w oparciu o nasze zasoby i rodzinne gospodarstwa rolne. Pani Szalczyk zaproponowała również, aby zaprosić przedstawicieli parlamentarnego zespołu ds. walki z ASF na wyjazdowe spotkanie do naszego regionu.
Przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Pan Andrzej Przepióra przedstawił najważniejsze działania podejmowane przez WIR w ostatnim czasie w sprawie trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz walki z ASF. Pan Przepióra zadeklarował stałą gotowość do współpracy i przekazywania informacji, wiedzy oraz doświadczeń WIR w tym zakresie, które mogą być pomocne przy podejmowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego konkretnych działań.
Obecny na spotkaniu Pan Grzegorz Majchrzak, Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, wskazał na konieczność wdrożenia stałego systemu rekompensat dla rolników ze stref z restrykcjami. Obecnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabory wniosków okresowo, a sam system naliczania tych rekompensat jest mało czytelny. Pan Majchrzak podziękował samorządowcom za dostrzeżenie problemu rolników, producentów trzody chlewnej i zaoferował pełną współpracę z zespołem.
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/