Dnia 18 stycznia 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu odbyło się spotkanie Zespołu ds. Trzody Chlewnej przy WIR.
Przewodniczacy Zespołu pan Grzegorz Majchrzak wyjaśnił, że postulaty wypracowane podczas spotkań Zespołu zostały zgodnie z obietnicą przedstawione Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wytłumaczył także zawirowania związane z organizacją wiecu w obornie polskich rolników, który został bez wiedzy Prezesów Izb odwołany przez Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski zaznaczył, że od ponad 4 miesięcy rolnicy znajdują się w skrajnie dramatycznej sytuacji: ceny żywca kształtują się na niskim poziomie, wysoki import taniego mięsa m.in. z Niemiec i Belgii powoduje brak zainteresowania zakładów ubojowych polskimi tucznikami. Do tego dochodzą coraz wyższe koszty produkcji spowodowane wyższą ceną zbóż, energii oraz paliwa. Tragiczne położenie producentów trzody powoduje rezygnację z hodowli, a także wywołuje wśród rolników frustrację. Działania Rządu są znikome i małoefektywne.
We wtorek 15 stycznia odbyło się spotkanie Prezesów Izb Rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania Minister zadeklarował utworzenie 9 zespołów ds. rozwiązywania problemów w rolnictwie, w skład których wejdą nie tylko specjaliści z Ministerstwa, ale także przedstawiciele rolników. Wielkopolska Izba Rolnicza będzie mogła zaproponować swojego kandydata, który będzie wchodził w skład powoływanych zespołów. Do zespołu rozwiązującego sprawy ASF, pan Piotr Walkowski zaproponował Annę Kurek i Grzegorza Majchrzaka.
Anna Kurek wyraziła zainteresowanie członkostwem w zespole ds. ASF. Pani Anna zrelacjonowała po krótce przebieg spotkania rolników, które miało miejsce 8 stycznia w Środzie Wlkp., gdzie spotkało się kilkuset rolników na zebraniu zorganizowanym przez AgroUnię. Rolnicy zostali postawieni w tak trudnej sytuacji, że chcą pomocy z każdej możliwej strony. Niektórzy jednak zauważyli, że budowanie kolejnych organizacji jest kolejnym etapem rozdrobnienia się, podczas, gdy każda z nich ma te same problemy oraz te same postulaty. Natomiast w dalszym ciągu nie ma konkretnych rozwiązań w jaki sposób wybrnąć z trudnej sytuacji.
Wiesław Łyczykowski z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego poinformował, że w połowie lutego 2019 r. w Poznaniu zwołane zostanie spotkanie w sprawie dramatycznej sytuacji w rolnictwie. Na spotkanie zostanie zaproszony Minister Rolnictwa oraz wszyscy posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa z Wielkopolski. Jednym z poruszanych tematów podczas spotkania ma być bezpieczeństwo żywności, temat uwolnienia Wielkopolski od choroby Aujeszkyego, a także temat zwalczania ASF.
Bartosz Budych z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że dnia 9 grudnia ubiegłego roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego przedstawił swoje stanowisko odnośnie kryzysu w rolnictwie. W postulatach przedstawionych Ministrowi Rolnictwa zawarto także konieczność wprowadzenia ułatwień w zakresie budowy obiektów inwentarckich.
Anna Kurek z Top Agrar zaproponowała, aby zorganizować spotkanie zrzeszające czołowych przedstawicieli organizacji hodowców i producentów trzody chlewnej z całej Polski zwłaszcza z woj. kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego. Celem spotkania będzie szersza konsultacja w zakresie merytorycznych rozwiązań zmierzających do poprawy funkcjonowania gospodarstw specjalizujących się w produkcji trzody chlewnej. Zespół ustalił, że spotkanie to odbędzie się w lutym, w siedzibie WIR w Poznaniu.
Podczas spotkania omówiono także kwestie sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw odwołując się do postulatów zawartych w stanowisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 10 grudnia 2018 r.
Maria Deresińska
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/