Spotkanie Zespołu ds. Trzody Chlewnej

Dnia 18 stycznia 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu odbyło się spotkanie Zespołu ds. Trzody Chlewnej przy WIR.

2

Przewodniczacy Zespołu pan Grzegorz Majchrzak wyjaśnił, że postulaty wypracowane podczas spotkań Zespołu zostały zgodnie z obietnicą przedstawione Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wytłumaczył także zawirowania związane z organizacją wiecu w obornie polskich rolników, który został bez wiedzy Prezesów Izb odwołany przez Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski zaznaczył, że od ponad 4 miesięcy rolnicy znajdują się w skrajnie dramatycznej sytuacji: ceny żywca kształtują się na niskim poziomie, wysoki import taniego mięsa m.in. z Niemiec i Belgii powoduje brak zainteresowania zakładów ubojowych polskimi tucznikami. Do tego dochodzą coraz wyższe koszty produkcji spowodowane wyższą ceną zbóż, energii oraz paliwa. Tragiczne położenie producentów trzody powoduje rezygnację z hodowli, a także wywołuje wśród rolników frustrację. Działania Rządu są znikome i małoefektywne.

We wtorek 15 stycznia odbyło się spotkanie Prezesów Izb Rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania Minister zadeklarował utworzenie 9 zespołów ds. rozwiązywania problemów w rolnictwie, w skład których wejdą nie tylko specjaliści z Ministerstwa, ale także przedstawiciele rolników. Wielkopolska Izba Rolnicza będzie mogła zaproponować swojego kandydata, który będzie wchodził w skład powoływanych zespołów. Do zespołu rozwiązującego sprawy ASF, pan Piotr Walkowski zaproponował Annę Kurek i Grzegorza Majchrzaka.

Anna Kurek wyraziła zainteresowanie członkostwem w zespole ds. ASF. Pani Anna zrelacjonowała po krótce przebieg spotkania rolników, które miało miejsce 8 stycznia w Środzie Wlkp., gdzie spotkało się kilkuset rolników na zebraniu zorganizowanym przez AgroUnię. Rolnicy zostali postawieni w tak trudnej sytuacji, że chcą pomocy z każdej możliwej strony. Niektórzy jednak zauważyli, że budowanie kolejnych organizacji jest kolejnym etapem rozdrobnienia się, podczas, gdy każda z nich ma te same problemy oraz te same postulaty. Natomiast w dalszym ciągu nie ma konkretnych rozwiązań w jaki sposób wybrnąć z trudnej sytuacji.

Wiesław Łyczykowski z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego poinformował, że w połowie lutego 2019 r. w Poznaniu zwołane zostanie spotkanie w sprawie dramatycznej sytuacji w rolnictwie. Na spotkanie zostanie zaproszony Minister Rolnictwa oraz wszyscy posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa z Wielkopolski. Jednym z poruszanych tematów podczas spotkania ma być bezpieczeństwo żywności, temat uwolnienia Wielkopolski od choroby Aujeszkyego, a także temat zwalczania ASF.

1

Bartosz Budych z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że dnia 9 grudnia ubiegłego roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego przedstawił swoje stanowisko odnośnie kryzysu w rolnictwie. W postulatach przedstawionych Ministrowi Rolnictwa zawarto także konieczność wprowadzenia ułatwień w zakresie budowy obiektów inwentarckich.

Anna Kurek z Top Agrar zaproponowała, aby zorganizować spotkanie zrzeszające czołowych przedstawicieli organizacji hodowców i producentów trzody chlewnej z całej Polski zwłaszcza z woj. kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego. Celem spotkania będzie szersza konsultacja w zakresie merytorycznych rozwiązań zmierzających do poprawy funkcjonowania gospodarstw specjalizujących się w produkcji trzody chlewnej. Zespół ustalił, że spotkanie to odbędzie się w lutym, w siedzibie WIR w Poznaniu.

Podczas spotkania omówiono także kwestie sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw odwołując się do postulatów zawartych w stanowisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 10 grudnia 2018 r.

Maria Deresińska

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: spotkanie; rolnictwa; zespołu; trzody; także; rozwoju; spotkania; chlewnej; podczas; rolniczej; wielkopolskiej; będzie; województwa; wielkopolskiego; stycznia; dramatycznej; zakresie; rolnic;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »