Rozmowy polsko-irackie

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z ministrem rolnictwa Republiki Iraku Falahem Hassanem Zaidanem, który przebywa w Polsce w ramach irackiej oficjalnej wizyty pod przewodnictwem prezydenta Republiki Iraku Fu’ada Masuma Khadera.

Fot. Uczestnicy rozmów w MRiRW

Fot. Uczestnicy rozmów w MRiRW

Spotkanie miało na celu przede wszystkim omówienie możliwości rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa. Minister  Jurgiel zadeklarował gotowość zaangażowania strony polskiej w formy współpracy sprzyjające rozwojowi gospodarczemu obu krajów. Podkreślił również, że strona polska jest zainteresowana finalizacją prac związanych z dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku irackiego.

- Podczas rozmów ustaliliśmy obszary, w których chcemy współpracować. Jak obiecał  minister Zaidan w najbliższych dwóch tygodniach otrzymamy projekt memorandum. My również przedstawimy swoje propozycje i sądzę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy takie memorandum zostanie podpisane. Zabiegamy o otwarcie rynku wołowiny i drobiu, co jest dla nas bardzo ważne. Deklarowaliśmy także współpracę w zakresie postępu naukowego, innowacji, przekazywania doświadczeń instytutów i gospodarstw rolnych, co z kolei jest bardzo potrzebne Irakowi. – powiedział po spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel.

Podczas rozmów minister Zaidan scharakteryzował sytuację irackiego sektora rolnego, wskazując na konieczność podjęcia znaczących inwestycji w celu odbudowy sektora rolno-spożywczego. Wyraził nadzieję na zaangażowanie polskich podmiotów w modernizację irackiego rolnictwa.

- To bardzo dla nas ważna wizyta. Pragniemy odbudować nasze relacje handlowe. Irak był jednym z najważniejszych partnerów Polski na Bliskim Wschodzie w latach 70. tych i 80. tych. Chcemy właśnie wrócić do tego poziomu a nawet jeszcze go zwiększyć – podkreślił iracki minister rolnictwa.

Obaj ministrowie zgodnie wyrazili potrzebę sformalizowania współpracy dwustronnej poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy w dziedzinie rolnictwa miedzy Polską a Irakiem.

Eksport polskiej żywności był także jednym z głównych tematów rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z przywódcą Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Polsce. W rozmowach plenarnych, które odbywały się w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli również ministrowie rolnictwa Polski i Iraku.

W 2016 r. wielkość eksportu artykułów rolno-spożywczych do Iraku wyniosła  27,7 mln EUR,  co oznaczało 13% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. W 2016 r. polskie sery i twarogi były najważniejszym polskim produktem eksportowanym na rynek iracki.

      

Galeria zdjęć:

 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Rozmowy polsko irackie 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; minister; współpracy; rolnictwa; rozmów; bardzo; polskich; chcemy; podkreślił; polskiej; rozwoju; irackiego; zaidan; ministrowie; ; jednym; także; polski; rozmowy; s;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »