Na początku maja odbyły się targi artykułów spożywczych „SIAL Shanghai 2013”. To jedna z największych imprez wystawienniczych w branży żywnościowej na świecie.
Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 2.200 wystawców z 90 krajów, których stoiska zajmowały przestrzeń ponad 85.000 metrów kwadratowych w siedmiu halach kompleksu wystawienniczego Shanghai New International Expo Centre.
Polska należała do grupy wiodących uczestników SIAL 2013. Wyjątkowo liczna reprezentacja uplasowała nas na piątym miejscu wśród wystawców z poszczególnych krajów. Na stoiskach Agencji Rynku Rolnego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Agencji Rozwoju Mazowsza, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, WPHI Szanghaj, jak też na indywidualnych pawilonach swoje wyroby prezentowało prawie 70 firm z naszego kraju. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele sektora mleczarskiego, mięsnego, cukierniczego, spirytusowego czy owocowo-warzywnego. Śmiało można powiedzieć, że Targi SIAL przyciągnęły znaczących eksporterów polskiej żywności.
W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i instytucji handlowych z wielu krajów świata, m.in. z Brazylii, Argentyny, Francji, Turcji czy Węgier. Polskę reprezentowali wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk i wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, którzy uczestniczyli w przecinaniu targowej wstęgi. Agencja Rynku Rolnego była reprezentowana przez p.o. prezesa Lucjana Zwolaka. Wszyscy Goście honorowi po zakończeniu ceremonii inauguracji odwiedzili polską ekspozycję i mieli okazje spróbować specjałów z naszego kraju.
Targi „SIAL Shanghai 2013” to doskonała okazja do zapoznania obcokrajowców, w tym mieszkańców Chin, z polskimi smakami. Obecne na polskich stoiskach wyroby zawojowały podniebienia gości. Odbyło się wiele degustacji – polskich nalewek, wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, a także dań charakterystycznych dla naszego menu.
„Polska smakuje i trzeba to powtarzać w każdym zakątku świata. Jak ktoś już raz poznał naszą kuchnię, tradycję kulinarną – nie będzie mógł już nigdy o niej zapomnieć!” – przekonywał prezes ARR Lucjan Zwolak.
Ale wystawa to nie tylko degustacje – to także możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych, zawarcia kontraktów. Podczas targów odbyły się bezpośrednie rozmowy z przedsiębiorcami na temat ich dotychczasowych działań w Chinach, planów eksportowych i możliwości wsparcia promocji. Podkreślono, iż upowszechnianie polskich artykułów spożywczych w ChRL jest jednym z najistotniejszych kierunków aktywności m.in. dyplomacji gospodarczej w Chinach.
Polska delegacja odbyła szereg spotkań, między innymi z szefem Komisji Rolnictwa Szanghaju panem Sun Lei. Podkreślono wówczas, iż wzrost sprzedaży polskich artykułów spożywczych do Chin, w tym mięsa i produktów branży mleczarskiej, to jeden z priorytetów administracji i środowisk przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy mieli także okazję do rozmów z chińskimi przedstawicielami branży spożywczej, dystrybutorami i handlowcami. Podczas spotkania wiceminister Tadeusz Nalewajk, prezes Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak, a także prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś zaprezentowali potencjał polskiego sektora rolno-spożywczego oraz możliwości eksportowe.
Rynek chiński niesie ze sobą ogromny potencjał dla rozwoju polskiej branży rolno-spożywczej. Uczestnicy targów SIAL 2013 akcentowali wielokrotnie, iż żywność z naszego kraju cechuje szereg walorów istotnych dla konsumentów, takich, jak jakość i walory smakowe, bezpieczeństwo i wysoki standard norm sanitarno – weterynaryjnych.
„Te cechy powodują, iż Polska jest wiodącym eksporterem żywności na świecie, a sprzedaż za granicę szybko rośnie. Z pewnością Chiny będą kierunkiem dalszych intensywnych działań promocyjnych. Obecnie w procesie certyfikacji (dopuszczenia do sprzedaży w ChRL wyrobów mięsnych, tj. wieprzowina i drób) znajduje się kolejne 14 zakładów” – dodał prezes ARR Lucjan Zwolak.
Polska prowadzi szereg działań mających na celu nawiązanie bliskiej współpracy z Chinami. „Resort rolnictwa ustanowił w Ambasadzie RP w Pekinie stanowisko dyplomaty odpowiedzialnego za współpracę Polski i Chińskiej Republiki Ludowej w sektorze rolno-spożywczym” – poinformował wiceminister Tadeusz Nalewajk.
Ponadto prowadzone są liczne akcje promocyjne. W ramach Branżowego Programu Promocji Polskich Specjalności Żywnościowych, który prowadzi Agencja Rynku Rolnego, polscy przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w zagranicznych targach, również tych odbywających się na terenie Chin.
Wydarzeniem towarzyszącym polskiemu uczestnictwu w targach była misja gospodarcza. Jej celem było umożliwienie aktywnym, nowoczesnym przedsiębiorcom nawiązania nowych kontaktów biznesowych, zawarcia owocnych kontraktów, a także rozwój poprzez polsko-chińską współpracę. Współorganizatorem misji była firma China-is-ok.!, która od wielu lat stwarza polskim przedsiębiorcom możliwość spotkań biznesowych z chińskimi partnerami.
Branżowy Program Promocji Branży Polskich Specjalności Żywnościowych jest jednym z 15 programów promocji wiodących branż eksportowych w Polsce. Wszystkie 15 programów, w tym promocja specjalności żywnościowych, realizowana jest w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu systemowego pn. „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych” Podziałania 6.5.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Oficjalne otwarcie polskiego stoiska narodowego podczas SIAL China 2013
Piąte Spotkanie Stałej Grupy Roboczej ds. Współpracy w Dziedzinie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Uczestnicy spotkania Grupy Roboczej ds. Współpracy Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Pekinie
Wystąpienia Pana Lucjana Zwolaka, Prezesa ARR podczas seminarium organizowanego przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Zagranicznych w Szanghaju
Zwiedzanie targów w towarzystwie oficjalnej delegacji
Zwiedzanie targów
Uroczysta kolacja dla polskich przedsiębiorców
Spotkanie B2B polskich i chińskich przedsiębiorców
Spotkanie z Panem Guan Rongiem, Sekretarzem Generalnym Shanghai Import Food Enterprise Association
Polskie stoisko narodowe
Źródło
Agencja Rynku Rolnego
http://arr.gov.pl/