Sekretarz stanu Ryszard Bartosik spotkał się z sekretarzem stanu ds. handlu zagranicznego w Ministerstwie Gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dr Thanim bin Ahmed Al Zeyoudim. Spotkanie odbyło się na marginesie III posiedzenia Polsko-Emirackiej Komisji Wspólnej ds. Współpracy Gospodarczej.
Przedmiotem rozmów w MRiRW były perspektywy rozwoju polsko-emirackiej współpracy handlowej, również w kontekście zagrożeń związanych z przerwaniem globalnych łańcuchów dostaw żywności wywołanym konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Zaangażowanie Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego
Wiceminister Ryszard Bartosik przedstawił działania, które Polska od początku wojny podejmuje na rzecz wywozu do krajów trzecich zbóż pochodzących z Ukrainy. Sekretarz stanu w MRiRW zwrócił też uwagę na szeroką ofertę eksportową Polski w zakresie artykułów rolno-spożywczych. Podkreślił, że jesteśmy gotowi wspierać emirackich partnerów w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ich kraju.
Perspektywy rozwoju współpracy polsko-emirackiej
Minister Al Zeyoudi wyraził nadzieję na dalsze zwiększanie udziału polskiej żywności na emirackim rynku z uwagi na jej walory jakościowe i smakowe. Poinformował o dążeniach władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do rozwoju własnego rolnictwa. Pozwoliłyby to ZEA w większym stopniu uniezależnić się od dostaw żywności z zewnątrz. Nadmienił, że warunkowania klimatyczno-glebowe u ZEA wymagają zaangażowania najnowocześniejszych technologii w rolnictwie dla osiągnięcia tych ambitnych celów. Obie strony zgodnie przyznały, że dostrzegają duże możliwości w zakresie współpracy naukowo-badawczej.
Sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego ZEA poinformował o zainteresowaniu współpracą inwestycyjną z polskimi podmiotami dla rozwoju rolnictwa i przetwórstwa rolnego w ZEA. Jednocześnie dodał, że strona emiracka poszukuje możliwości realizacji inwestycji w sektorze rolnym poza granicami ZEA, w tym w Polsce (produkcja żywności na potrzeby rynku lokalnego oraz eksportu do ZEA).
Handel z ZEA towarami rolno-spożywczymi
W 2021 r. Polska wyeksportowała do ZEA towary rolno-spożywcze o wartości niemal 81 mln EUR. Wartość eksportu wzrosła w stosunku do 2020 r. o 10 proc. Od stycznia do czerwca 2022 r. eksport rolny z Polski do ZEA wyniósł 56,4 tys. EUR i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. o 51 proc. Eksportowano głównie: przetwory spożywcze (19 proc.), chleb i wyroby piekarnicze (12 proc.), czekoladę (9,4 proc.) i inne przetwory spożywcze zawierające kakao oraz tytoń nieprzetworzony (8,2 proc.).
Zdjęcia (5)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/