Róże kochają nawóz z konopi! Niezwykły test we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

Słoma konopna i Ewa Gryt   smallOgród Botaniczny we Wrocławiu przetestował kompost z konopi siewnych. Efekty są rewelacyjne! „Jesteśmy zachwyceni, różnicę w wyglądzie roślin widać wyraźnie” - mówi Jolanta Kochanowska, główny specjalista Ogrodu.

Kompost z konopi, czyli słoma konopna, to pozostałość po ścince roślin, z których najcenniejsze są kwiaty zawierające prozdrowotnie działające kannabinoidy (CBD i CBG) oraz nasiona. W ubiegłym roku Ogród Botaniczny we Wrocławiu otrzymał metr sześcienny słomy od marki DobreKonopie.pl, jednego z największych polskich producentów konopi siewnych i jednego z nielicznych, który tworzy z nich własne wyroby. Nawóz okazał się strzałem w dziesiątkę.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego eksperymentu. W porównaniu z ziemią kompostową, której zwykle używamy, rośliny na kompoście konopnym wyrosły o jedną trzecią wyższe i bujniejsze, miały zdecydowanie więcej kwiatów, a te były lepiej wybarwione - mówi Jolanta Kochanowska. - Porównywane rośliny rosły obok siebie, miały to samo podłoże, nasłonecznienie i były tak samo podlewane. Z daleka była widoczna duża różnica w wyglądzie dwóch testowanych grup roślin.

Konopie siewne jako kompost i roślina wykorzystywana przez rolników w płodozmianie, stosowane były w Polsce od wieków. Rośliny te nie wymagają nawozów, a same mają działanie oczyszczające ziemię z metali ciężkich i toksyn.

– Z badań laboratoryjnych jakie przeprowadziliśmy wynika, że kompost z konopi poprawia strukturę gleby, zwiększając jednocześnie jej zasobność w składniki pokarmowe: potas, fosfor, azot, węgiel. Tym samym przyczynia się do poprawy ilości i jakości plonów – mówi Ewa Melania Gryt, właścicielka marki DobreKonopie.pl i pasjonatka konopi siewnych.

Przekazanie nawozu konopnego do wrocławskiego Ogrodu Botanicznego było pierwszym tego typu eksperymentem w Polsce. Ponieważ odniósł powodzenie, Dobre Konopie w tym roku chcą przekazać Ogrodowi kolejną, większą, partię kompostu. Zostanie on położony pod róże, wszystkie jednoroczne rośliny ozdobne i pod krzewy. Osobną grupą roślin, które skorzystają z działania słomy konopnej są ciepłolubne rośliny z obszaru całego świata, które zaaklimatyzowały się do naszego klimatu, temperatur, długości dnia, a mimo swojego pochodzenia bardzo ucierpiały w tym roku przez upały.
Kompost z konopi siewnych dołączył tym samym do grona nawozów naturalnych stosowanych i testowanych w Ogrodzie Botanicznym. Są wśród nich kompost z dyni czy obornik koński, a nawet – dzięki współpracy z wrocławskim Zoo – pochodzący od słoni.

Marka Dobra Konopie zamierza rozszerzyć akcję o kolejne ogrody botaniczne w Polsce.

– Poprzez te działania chcemy odbudowywać wizerunek tej niezwykle pożytecznej rośliny, którą można wykorzystywać w wielu branżach: spożywczej, budowniczej, papierniczej czy włókienniczej – mówi Ewa Melania Gryt.


***
DobreKonopie.pl to jeden z prekursorów wyrobów z konopi siewnych (inaczej: włóknistych / przemysłowych) w Polsce. Od 2001 roku prowadzi badania tej rośliny, obecnie produkuje z niej dziesiątki różnorodnych artykułów – suplementów i wyrobów żywnościowych. Marka prowadzi też kampanię edukacją, której celem jest przywrócenie konopiom dobrej opinii w polskim społeczeństwie.

 

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

Słoma konopna i Ewa Gryt   small
TAGI: konopi; rośliny; ; mówi; kompost; siewnych; wrocławskim; ogrodzie; polsce.; prowadzi; bardzo; roślin; ; wyrobów; konopie; działania; które; testowanych; słomy; rośliny;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »