POLSKPolski Związek Producentów Roślin Zbożowych rozpoczął Program Wymiany Młodych Rolników ze stanem Teksas w Stanach Zjednoczonych. Inauguracja akcji odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Program skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. Zakłada, że polscy młodzi rolnicy będą wyjeżdżali do Teksasu na farmy, a rolnicy amerykańscy będą przyjeżdżali do polskich gospodarstw i zapoznawali się ze specyfiką produkcji rolniczej w Europie.
Główne cele programu to:
-
Zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych w Teksasie i Polsce
-
Wymiana informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych
-
Pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie
-
Budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem
W trakcie 6 - tygodniowego pobytu uczestnicy programu będą brali udział w codziennych zajęciach rodziny goszczącej, zdobywali doświadczenia na temat produkcji, polityki rolnej, a także historii i ekonomii. Będą odbywali spotkania z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w Polsce.
Pierwsza delegacja młodych amerykańskich rolników, której towarzyszyć będzie grupa profesorów z teksańskich uczelni stanowych Tarleton State University i Texas A&M University przyjechała do Polski 1 czerwca.
Inauguracją wymiany było spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stanisławem Kalembą, który opisał polskie rolnictwo na tle Unii Europejskiej i świata. Podkreślił także chęć poszerzania obszarów polsko-amerykańskiej współpracy. „Jesteśmy otwarci na wspólne działania w różnych dziedzinach. Bardzo się cieszę, że polskie i amerykańskie organizacje branżowe organizują program wymiany młodych rolników i farmerów. Musimy kształcić swoich następców, którzy będą z czasem przejmowali gospodarstwa i kontynuowali pracę w branży rolno-spożywczej”.
Przedstawiciel amerykańskiej delegacji profesor Jimmy Mazurkiewicz został uhonorowany pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Amerykanin z polskimi korzeniami współpracuje z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych, promuje krajowe rolnictwo i osiągnięcia techniczne.
Podczas spotkania, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk podkreślił wagę współpracy z amerykańskimi farmerami. „Bardzo się cieszę, że udało nam się wdrożyć w życie ustalenia dotyczące wymiany młodych rolników. Współpraca ma głęboki sens, daje możliwość pogłębienia wiedzy, nie tylko rolniczej, ale również dotyczącej kultury i historii kraju partnerskiego. Szczególnie ważne jest dla nas, że młodzi rolnicy z Polski mają możliwość wyjechać za Ocean i zdobytą tam wiedzę przenieść na grunt Polski.”
Delegacja amerykańska miała również możliwość uczestniczyć w spotkaniu z przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim. Przy tej okazji młodzi rolnicy zwiedzili siedzibę polskiego parlamentu i poznali jego historię. Rolnicy zostali przyjęci również przez Agencję Rynku Rolnego. Podczas spotkania z zastępcą prezesa ARR Lucjanem Zwolakiem poznali działania jednej z dwóch unijnych agencji płatniczych w Polsce, dowiedzieli się o administrowanych przez nią mechanizmach i rynku zbóż w Polsce i Unii Europejskiej.
Podczas wizyty w firmie BayerCropScience goście zwiedzili centrum BayLab, mieli okazję zapoznać się z działaniami firmy i jej aktywnością na rynku polskim i światowym. Wśród osób, które oprowadzały Amerykanów był także prezes firmy – Christophe Dumont. Ważną atrakcją dla uczestników wymiany była wizyta u autoryzowanego dealera firmy New Holland w Płońsku – przedsiębiorstwie Pol – Agra. Delegacja poznała nie tylko ofertę firmy, miała okazję także zapoznać się z charakterystyką rynku maszyn rolniczych w Polsce.
W ramach czterodniowego programu wprowadzającego, przed wyjazdem do gospodarstw rolnych, Amerykanie uczestniczyli także w spotkaniu z prof. dr hab. Tomaszem Boreckim – doradcą Prezydenta RP, Marianem Sikorą - przewodniczącym Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, a także z przedstawicielami Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Ambasady Amerykańskiej i Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.
9 czerwca grupa młodych rolników z Polski wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, by poznać specyfikę rolnictwa na innym kontynencie.
Stanisław Kacperczyk
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych