Rekordowa kukurydza

kukurydza02W 2012 roku w polskim rolnictwie była rekordowa produkcja kukurydzy ziarnowej, która według GUS przekroczyła 4 mln ton.

Od dziesięciu lat obserwujemy wzrost powierzchni uprawy kukurydzy. Od 2011 roku przekracza ona 750 tys. ha. Obszar uprawy kukurydzy ziarnowej wyniósł w 2012 roku 333 328 ha, zaś kukurydzy na kiszonkę prawie 425 928 ha. Średnie plony oceniono na 7,18 t/ha (5,75 t/ha w roku 2010). Z uwagi na warunki pogodowe – zima była wyjątkowo bezwzględna dla ozimin, w skali kraju wymarzło ponad 30% rzepaku. Kukurydza trafiła na te dobre stanowiska. Jednakże coraz większe zainteresowanie plantatorów powoduje, że trafia ona też na coraz gorsze stanowiska o mniejszej zasobności w wodę i składniki pokarmowe, co wymusza na rolnikach stosowanie dodatkowych zabiegów. W agrotechnice kukurydzy najważniejsze jest nawożenie, które determinuje wysokość plonów. W odróżnieniu od większości innych upraw nie wymaga ona zabiegów fungicydowych ani insektycydowych. Jest gatunkiem nie przysparzającym zbyt wielu problemów. Największym zagrożeniem dla tej rośliny są niekorzystne warunki pogodowe – susze oraz stresy termiczne.

Źródło: Agencja Prasowa Jatrejon

Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl

125ml milk

kukurydza02
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kukurydzy; rekordowa; kukurydza; ; uprawy; pogodowe; warunki; wysokość; nawożenie; ; które; plonów.; najważniejsze; zabiegów.; pokarmowe; ; składniki; zasob;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »