
Jest to już 37 polski produkt chroniony w Unii Europejskiej.
Cebularz lubelski to ręcznie formowany okrągły placek, o średnicy od 5 do 25 cm i grubości ok. 1,5 cm. Jest on wyrabiany z ciasta pszennego wyborowego, które charakteryzuje się dwukrotnie większym dodatkiem cukru i margaryny lub masła w porównaniu do zwykłego ciasta pszennego. Na powierzchni znajduje się warstwa farszu składającego się z pokrojonej w grubą kostkę cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym. Farsz ma złocistą barwę oraz smak i zapach pieczonej cebuli. Na obwodzie placka znajduje się rumiany wieniec ciasta o szerokości od 0,5 do 1,5 cm. Miąższ ciasta jest jasny, miękki i lekko wilgotny. Jego aromat jest właściwy dla zapachu świeżo upieczonej cebuli, dzięki znajdującej się na powierzchni warstwie farszu.
Tradycje lubelskiego piekarstwa sięgają okresu średniowiecza, a pierwsze wzmianki o cebularzu lubelskim i przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze tego wyjątkowego placka sięgają XIX w. Nazwa cebularza lubelskiego pochodzi od użytej do farszu cebuli. Przed II wojną światową cebularze były wypiekane przez Żydów lubelskich, kazimierskich i zamojskich. Jednakże receptura ich wypieku rozprzestrzeniła się szybko po całej Lubelszczyźnie. Ze wspomnień mieszkańców Lublina z lat międzywojennych (1919 - 1939 r.) wiemy, że były one bardzo rozpowszechnione i wypiekano je we wszystkich licznych piekarniach żydowskich. Można je było także nabyć u sprzedawców na ulicy wprost z koszyków, które nosili na ramionach. Według wspomnień najstarszych lublinian te przedwojenne wypieki były ogólnodostępne, a ich przyjemny zapach i delikatny smak zachęcały tak, że nie wymagały żadnej dodatkowej reklamy.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności Rolnicze z tej kategorii:
- ...Jak trendy konsumenckie mogą wpłynąć na wielkopolskie gospodarstwa rolne? »
- ...Podsumowanie roku 2020 na krajowym rynku rolnym »
- ...Relacja z konferencji pn.: Racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi w rolnictwie »
Zobacz również:
- Cebularz lubelski zarejestrowany w UE | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Rejestracja sera korycińskiego swojskiego jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego - NowoczesnaFarma.pl »
- Narodowy Dzień Mlecznej Fermy: integracja środowiska mleczarskiego, porównanie wozów paszowych, nowoczesna hodowla… i co jeszcze? | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Integracja środowiska mleczarskiego, porównanie wozów paszowych, nowoczesna hodowla… i co jeszcze? - NowoczesnaFarma.pl »
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II – podpisanie umowy o współpracy w Roku 100-lecia KUL | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.