Stanowisko wobec wprowadzenia przez Federację Rosyjską embarga na import polskich owoców i warzyw wypracowała Rada Powiatu Kaliskiego na dzisiejszej sesji. Radni poparli tym samym stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Rada Powiatu Kaliskiego z dużym niepokojem przyjęła informację o wprowadzeniu z dniem 1 sierpnia br. przez Federację Rosyjską embarga na import polskich owoców i warzyw. Powiat kaliski jest potentatem produkcji owoców i warzyw w Wielkopolsce. Dlatego szczególnie rolników z naszego powiatu dotknęły informacje o wprowadzeniu embarga. Stanowi to realne zagrożenie dla ich produkcji, a niejednokrotnie dla ich przetrwania i utrzymania płynności finansowej.
Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu przyjęła stanowisko w sprawie wprowadzania embargo, w którym napisała "Jesteśmy przekonani, że o wprowadzeniu embarga zadecydowały względy polityczne, a nie merytoryczne. Zaangażowanie polityczne Polski w konflikt na Ukrainie przyniosło teraz reperkusje gospodarcze dla naszego kraju. Bezpośrednimi ofiarami ograniczeń ekonomiczno-gospodarczych stali się polscy rolnicy i sadownicy".
Takie stanowisko poparła Rada Powiatu Kaliskiego na dzisiejszej sesji.
- W dotychczasowej historii produkcji ogrodniczej i warzywnej nie było sytuacji gdzie nastąpiłby dramat warzywny tak potężnych rozmiarów. Potrzebne są głosy wsparcia. Producenci oczekują wszelkich form wsparcia ze strony organizacji branżowych i jednostek samorządu terytorialnego- mówi przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.
- Trzeba pamiętać, że ogrodnicy i warzywnicy, to nie tylko potężni producenci w naszym powiecie, ale to przede wszystkich pracodawcy, którzy tworzą tysiące miejsc pracy- powiedział Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.
Z danych udostępnianych przez resort rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.
Komisja Europejska przeznaczy 125 milionów euro na wsparcie dla rolników, dotkniętych przez rosyjskie embargo. Unijne fundusze mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.
Stanowisko Rada Powiatu Kaliskiego przyjęła jednogłośnie. Po przegłosowanej uchwale radni otrzymali symboliczne pomidory i jabłka. Stanowisko trafi teraz do Premiera RP oraz Ministra Rolnictwa, a także do parlamentarzystów w południowej wielkopolski.
Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/