W Warszawie odbyła się I edycja Targów World Food Warsaw pod honorowym patronatem prezesa Agencji Rynku Rolnego. W trakcie wystawy odbyła się seria paneli dyskusyjnych poświęconych między innymi polskim markom eksportowym, bezpieczeństwu żywności, systemom jakości. Jeden z paneli był zorganizowany przez redakcję Nowej Wsi Europejskiej i Kancelarię Brokerską ASYSTA pod hasłem „Przezorny zawsze ubezpieczony”.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele branży rolno-spożywczej (m.in. prezes UPEMI Wiesław Różański, członek zarządu POLBISCO Sławomir Pawłowski, wiceprezes AgrosNova Grzegorz Sadowski, członek zarządu Związku Sadowników RP Piotr Zieliński), eksperci z zakresu prawa i ubezpieczeń – Paweł Ochwat – prezes Kancelarii Brokerskiej ASYSTA i współorganizator debaty oraz Paweł Miszkurka – prezes LTF Advisers Group.
Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Wiesław Różański członek zarządu Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Sławomir Pawłowski oraz wiceprezes AgrosNova Grzegorz Sadowski zaprezentowali główne kierunki eksportowe swoich sektorów. Zgodnie podkreślili przy tym, że w przypadku wielu rynków i zagranicznych partnerów biznesowych firmy ubezpieczeniowe nie są w stanie zaproponować oferty dopasowanej do konkretnych potrzeb i wymagań. Prezes Pawłowski dodał, że z punktu widzenia sektora słodyczy przykładem takiej luki jest chociażby rynek Mongolii. Z kolei prezes Wiesław Różański stanowczo zasygnalizował, iż to przedstawiciele ubezpieczycieli powinni zabiegać o przemysł rolno-spożywczy. Jest to bowiem jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, z wartością eksportu sięgającą 19,9 miliardów euro w 2013 roku. Wiceprezes firmy Agros Nova zaprezentował temat ubezpieczeń z punktu widzenia jednego z największych w kraju przetwórców owoców i warzyw, który posiada bogaty wachlarz ponad 10 marek. Zwrócił uwagę na ochronę tychże marek, a także na problem związany z sytuacją na rynku surowców.
Piotr Zieliński ze Związku Sadowników RP poinformował o obszarach ryzyk, jakie występują w produkcji sadowniczej, m.in. w postaci niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i projekcie Funduszu Klęskowego, którego celem jest pomoc finansowa dla rolników. Organem prowadzącym byłby Minister Rolnictwa, zaś organem wykonawczym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Prezes Paweł Ochwat skomentował, że projekt sadowników jest wartym naśladowania przykładem współpracy branży w celu obniżenia kosztów ochrony przed szkodami oraz jakości likwidacji ich skutków.
Dodał, że tworzenie grup zakupowych wydatnie podnosi siłę negocjacyjną potencjalnych klientów – a to jest niezbędne dla skłonienia towarzystw ubezpieczeniowych do uatrakcyjnienia ofert. Według niego to każda branża najlepiej zna swoje potrzeby i to ona powinna wychodzić z informacją do ubezpieczycieli. Paweł Miszkurka – prezes LTF Adivsers Group zasygnalizował, że powinno się korzystać z usług wykwalifikowanych, doświadczonych osób i firm na zasadzie outsourcingu. Eksperci podkreślili, że ważnym argumentem w negocjacjach jest skala – powinno odbywać się wiele spotkań i dyskusji branży, które doprowadziłyby do powstania wspólnego stanowiska.
Producenci podkreślili, że niedopuszczalna jest sytuacja, że polscy ubezpieczyciele oferują rodzimym przedsiębiorcom zdecydowanie gorsze warunki niż ich zagraniczni odpowiednicy.
Branża wymaga dobrego systemu ubezpieczeń i wsparcia, aby móc dalej się rozwijać.
Gorąca atmosfera podczas panelu pokazała potrzebę rozmów między ubezpieczycielami, a branżą rolno-spożywczą. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek szerokiej dyskusji w tym temacie.
Wśród laureatów I edycji Targów World Food Warsaw znalazł się jeden z organizatorów panelu – redakcja Nowej Wsi Europejskiej, która otrzymała Złoty Medal dla mediów branżowych 2014.