Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zorganizowało w 2016 roku pięć seminariów dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Spotkania odbywały się na uczelniach przyrodniczych w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Olsztynie i Bydgoszczy. Łącznie udział w nich wzięło ponad 900 studentów. Seminaria były skierowane do studentów wydziałów rolniczych, ogrodniczych oraz ochrony środowiska.
Program seminariów obejmował wykłady dotyczące postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin i zasad chroniących przez zakupem fałszywych preparatów. Ponadto studenci poszerzali swoją wiedzę z zakresu Dobrej Praktyki Ochrony Roślin, która jest przedmiotem europejskiego projektu TOPPS Water Protection, i której wdrożenie służy ograniczaniu ryzyka zanieczyszczenia wód i gleby. Nie zabrakło również wykładów dotyczących ochrony operatora podczas pracy ze środkami ochrony roślin. Urozmaiceniem i ożywieniem seminariów były ćwiczenia praktyczne z udziałem słuchaczy, polegające na organoleptycznej ocenie właściwości gleb pod kątem ich podatności na spływ powierzchniowy i erozję wodną, oraz pokaz prawidłowego stosowania odzieży ochronnej.
Seminaria spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem – zarówno studentów, jak i pracowników uczelni. Kolejne seminaria planowane są w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 oraz w semestrze zimowym roku akademickiego 2017/2018.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR jest koordynatorem i właścicielem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR i w imieniu uczestników systemu prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną tegoż Systemu pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin realizuje różnorodne zadania i projekty mające na celu kompleksową informację i edukację użytkowników środków ochrony roślin na temat bezpieczeństwa ich stosowania.