Brak zwrotu pustych opakowań po środkach ochrony roślin do punktu sprzedaży może skutkować zmniejszeniem dopłat bezpośrednich!
Rolnicy są zobowiązani prawem do zwrotu opakowań po wykorzystanych środkach ochrony roślin do sklepów i hurtowni, a sprzedawca do ich przyjęcia. System Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia bezpłatny odbiór i zagospodarowanie odpadów na koszt producentów i importerów. O tym jak należy postąpić z opakowaniem informuje również etykieta produktu. Opakowanie musi być czyste i trzykrotnie wypłukane.
„Rolnicy powinni odpowiedzialnie postępować z odpadami, które powstają w gospodarstwie. Tym bardziej, że dzięki Systemowi PSOR mogą zrobić to w sposób prosty i bezpłatny oddając je do sklepów. Palenie czy też wyrzucanie opakowań do lasu podlega karze grzywny. Co więcej, jeśli w gospodarstwie zostanie przeprowadzona kontrola ARiMR, rolnikowi wnioskującemu o płatności bezpośrednie, rolnośrodowiskowe, rolno-środowiskowo- klimatyczne, z tytułu rolnictwa ekologicznego, zalesiania lub ONW, który postępuje niewłaściwie z opakowaniami po środkach ochrony roślin oraz przechowuje środki ochrony roślin niezgodne z etykietą grozi kara administracyjna mogąca prowadzić do ich zmniejszenia lub nawet utraty w przypadku stwierdzenia celowej niezgodności” – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Warunki przechowywania i bezpiecznego usuwania opakowań są podane w etykietach stosowania środków ochrony roślin np. należy je przechowywać: w miejscach lub obiektach, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania zabezpieczające przed skażeniem środowiska oraz dostępem osób trzecich, w oryginalnych opakowaniach, w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą. Zabrania się wykorzystywania opróżnionych opakowań po środkach ochrony roślin do innych celów. Niewykorzystany środek należy przekazać do podmiotu uprawnionego do odbierania odpadów niebezpiecznych. Opróżnione i trzykrotnie przepłukane opakowania po środku trzeba zwrócić do dowolnego punktu prowadzącego sprzedaż środków ochrony roślin.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym właściwego postępowania z opakowaniami po zużytych środkach ochrony roślin, PSOR przygotował formularz „zwrotu/odbioru odpadu”. Wystarczy go wydrukować i przedstawić do podpisu w sklepie, u sprzedawcy środków ochrony roślin, przy okazji zwrotu opakowań.
Formularz można pobrać na stronie Systemu PSOR: http://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/03/karta.png.
Kontrola Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ARiMR realizuje kontrole w zakresie wzajemnej zgodności, w ramach których sprawdza, oprócz utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej, przestrzeganie przez rolników określonych w przepisach krajowych wymogów wzajemnej zgodności dotyczących m. in. środowiska, zmiany klimatu; zdrowia publicznego, zdrowia roślin.
Za nieprzestrzeganie wymogów dotyczących stosowania środków ochrony roślin i niewłaściwego postępowania z opakowaniami po nich, w przypadku stwierdzenia niezgodności po raz pierwszy jest stosowane zmniejszenie naliczonej płatności o 1, 3 lub 5% w zależności od wagi stwierdzonych naruszeń. W przypadku stwierdzenia powtarzającej się niezgodności, obniżka wynosi 15%, a w przypadku celowej niezgodności od 20% do 100%.
Jak działa System PSOR
W ramach Systemu PSOR użytkownik może oddać swoje opakowania do sklepów zajmujących się sprzedażą środków ochrony roślin. Prowadzący takie sklepy nie mogą odmówić ich przyjęcia, o ile opakowanie jest czyste i trzykrotnie przepłukane. Następnie opakowania te są odbierane przez Operatora Systemu – który zagospodarowuje je zgodnie z obowiązującym prawem.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”. Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.