shiuz__750 x 100 px_1

Polsko-Rumuńskie Konsultacje Międzyrządowe

Dziś w Warszawie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, uczestniczył w I-tych Polsko-Rumuńskich Konsultacjach Międzyrządowych pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Rumunii Vioricy Dăncili.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz premier Rumunii Vioria Dancili z ministrami z Polski i Rumunii

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz premier Rumunii Vioria Dancili z ministrami z Polski i Rumunii

W ramach Konsultacji odbyło się spotkanie bilateralne ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea.

Biorąc pod uwagę harmonogram prac UE, w tym publikację przez Komisję Europejską, 2 maja 2018 roku, propozycji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-27 i fakt, że w najbliższym czasie zapadną kluczowe decyzje dotyczące kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, głównym tematem rozmów była przyszłość tej polityki.

Ministrowie rolnictwa potwierdzili zbieżność kierunkowych stanowisk Polski i Rumunii w wielu aspektach przyszłej WPR, m.in. w odniesieniu do potrzeby wyrównania dopłat bezpośrednich w UE, utrzymania płatności związanych z produkcją i zapewnienia silnego budżetu na WPR. Zadeklarowali wolę dalszego zbliżania stanowisk i gotowość do ścisłej współpracy na rzecz artykułowania wspólnych interesów w ramach dyskusji na forum UE.

W odniesieniu do sytuacji na rynkach rolnych, Polska i Rumunia wskazały na konieczność podjęcia przez Komisję Europejską działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny. Omówione zostały problemy na rynku owoców i warzyw, cukru, mleka i zbóż, jak również rumuńskie doświadczenia w zakresie regulacji sprzedaży detalicznej.

Rozmowy dotyczyły również problematyki Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), z którym zmaga się zarówno Polska, jak i Rumunia. Ministrowie wskazali na konieczność podejmowania działań na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, jak również prowadzenia badań celem zwalczania tej choroby. Wskazując na skutki ekonomiczne, społeczne i gospodarcze tej choroby, minister Krzysztof Jurgiel podkreślił potrzebę międzynarodowych wysiłków na rzecz wypracowania zasad dotyczących regionalizacji. Wskazał też na konieczność egzekwowania od krajów trzecich przestrzegania przepisów Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w zakresie nowych regulacji odnośnie międzynarodowego handlu świniami oraz ich mięsem, zgodnie z którymi powinny być rozdzielone kwestie występowania ASF u dzików od ognisk tej choroby u świń.  

Wobec licznych wyzwań, przed którymi stoi obecnie europejska polityka rolna, Polska i Rumunia wyraziły wolę zintensyfikowania współpracy w obszarze rolnictwa, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim. 

    

Galeria zdjęć:

 

 Źródło
 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Polsko Rumunskie Konsultacje Miedzyrzadowe 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; rumunii; rolnictwa; konieczność; rozwoju; również; polska; komisję; stanowisk; odniesieniu; współpracy; sytuacji; działań; rumunia; konsultacje; polski; zakresie; regula;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »