W dniu 28 października 2014 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się III konferencja samorządu rolniczego „Polska żywność zakładnikiem politycznych gier”, w której udział wzięło ok. 300 rolników z całej Polski.
W konferencji z przedstawicielami izb rolniczych udział wzięli także zaproszeni goście: Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Leszek Świętochowski, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Andrzej Gross, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Radosław Szatkowski, Prezes Agencji Rynku Rolnego, Artur Brzóska, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz posłowie i senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Otwierając konferencję, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przedstawił główne problemy, z jakimi borykają się obecnie polscy rolnicy i omówił bieżącą sytuację w rolnictwie. Prezes KRIR uznał rosyjskie embargo jako wojnę gospodarczą wypowiedziana polskiemu rolnictwu za włączenie się w sprawy ukraińskie. Głównie odbiło się to na producentach żywności, którzy nie zawinili. Dlatego niezbędne jest, by państwo uruchomiło nadzwyczajne środki i pomogło rolnikom. Prezes KRIR zwracał uwagę na problemy rolników ze spłatą kredytów, kłopoty ze sprzedażą produktów rolnych, za które proponuje się producentom niskie ceny i wykorzystywanie obecnej sytuacji przez przetwórstwo i handel.
W swojej prezentacji, Prezes KRIR przedstawił propozycje samorządu rolniczego, które mogłyby pomóc polskim rolnikom w zniwelowaniu strat związanych z nałożeniem przez Federację Rosyjską embarga na polskie produkty rolno-spożywcze.
Potrzebny jest czytelny sygnał od rządu, że możliwe jest przesunięcie spłat i rozłożenie kredytów przez banki na mniejsze raty. Takie prolongaty spłat powinny dotyczyć także kredytów preferencyjnych udzielanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz spłat kredytów na zakup ziemi i zapłaty czynszów dzierżawnych od Agencji Nieruchomości Rolnych.
Ponadto, całą Rada Ministrów powinna włączyć się w rozwijanie aktywności na innych rynkach zbytu polskich towarów i szukanie nowych rynków.
Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość przerabiania nadwyżki produktów rolniczych na bioetanol i wykorzystanie w przemyśle petrochemicznym, jako ekologiczny biokomponent paliw silnikowych.
Poruszono także kwestię przywrócenia możliwości uboju rytualnego. Krajowa Rada Izb Rolniczych przygotowała obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który w Sejmie RP jest w trakcie pierwszego czytania. Jednak Trybunał Konstytucyjny 3 grudnia br. zbada konstytucyjność zakazu uboju rytualnego zwierząt na wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich (ZGWŻ).
Prezes KRIR poruszył także problem kar za przekroczenie kwoty mlecznej. Osiem państw członkowskich UE, w tym Polska, przekroczyły przyznane im kwoty dostaw mleka w okresie 2013-2014 i muszą zapłacić kary o łącznej wartości blisko 409 mln euro (Polska 46,46 mln euro), jednak dostawy mleka w UE pozostały na poziomie niższym o 4,6 proc. od całkowitego limitu. Prezes Szmulewicz stwierdził jednak, że nie widzi w UE możliwości stworzenia się koalicji na rzecz zniesienia kar za przekroczenie kwoty mlecznej, dlatego potrzebna jest dyscyplina wśród polskich producentów, by nie musieli ponosić kosztów kar.
W czasie konferencji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i przedstawiania problemów, do których odnosili się zaproszeni goście. Częstym problemem, pojawiającym się w stanowiskach rolników były szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta. Z tego powodu rolnicy wskazują na coraz większe straty, które nie są w dostateczny sposób rekompensowane. Sprawa dotyczy m.in. dzików, których populacja powinna być zmniejszona także w związku z chorobą afrykańskiego pomoru świń, szczególnie na terenie woj. podlaskiego
Uczestnicy spotkania zwracali także uwagę, że ASF przyniosła problemy nie tylko tym producentom ze strefy z ograniczeniami, ale także ma wpływ na całą branże mięsną, w tym na hodowlę świń. Z powodu wprowadzania zakazu importu wieprzowiny z Polski przez wiele krajów, ceny tuczników spadły i ich chów trzody stał się nieopłacalny. Straty z tytułu ASF czy embarga ponoszą wszystkie branże rolne, bo są one powiązane ze sobą, np. mniejsza produkcja trzody oznacza spadek zapotrzebowania na zboże i wywołuje perturbacje także na tym rynku.
Zdaniem rolników, potrzebna jest gruntowna zmiana Prawa łowieckiego, nie tylko w zakresie przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny, ale także należy dostosować ustawę do obecnej rzeczywistości, w tym uwzględniając kwestie dotyczące szacowania szkód łowieckich. Ustawa była bowiem tworzona w innym systemie gospodarczym i nie uwzględnia praw własnościowych.
Więcej zdjęć w galerii - zobacz >>>
- Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl