Największe wrażenie robiła szerokość (8 rzędów - 6 m) i prędkość robocza kombajnu: 9km/h. Przy tych parametrach osiągano wydajność efektywną 5, 4ha/h.
Zgodnie z zapowiedzią w artykule „Kombajny do zbioru kukurydzy na ziarno” (z poprzedniego numeru „Wieści Rolniczych”) przekazujemy relację z prezentacji kombajnu AXIAL- -FLOW 9230 organizowanej przez firmę CASE IH.
Wziąłem udział w pokazie zbioru w Gospodarstwie Rolnym Górzno koło Ostrowa Wlkp. należącym do Przedsiębiorstwa Produkcji, Handlu i Usług „GRUNTPOL” Spółka z o.o. w Kaliszu. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą oraz wytwarzaniem spirytusu surowego rektyfikowanego i wyrobów spirytusowych (wódki). „GRUNTPOL” gospodaruje na obszarze 1.800 hektarów i zatrudnia 40 osób. Na 400 ha gospodarstwa w Górznie (jak informuje kierownik Krzysztof Poterek – absolwent Technikum Rolniczego w Marszewie) prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca. - Produkcja zwierzęca to chów 200 sztuk bydła opasowego, a roślinna - uprawy rzepaku, kukurydzy, żyta i pszenicy oraz użytki zielone. W tym roku zebrano 45 ha kukurydzy na kiszonkę, a pozostało do zbioru 80 ha kukurydzy na ziarno – mówi pan Krzysztof.
Przed przystąpieniem do zbioru sprawdzamy stan plantacji. Jest czysta, kukurydza wyrośnięta, kolby dobrze wykształcone (w 90% po jednej na roślinie). Sprawdzamy organoleptycznie wilgotność ziarna: na każdym widoczny jest efekt „czarnej plamki” u nasady ziarniaka, zewnętrznie sprawia wrażenie suchego, jednak wnętrze jest jeszcze wilgotne. Ostatecznie wszyscy zgodnie oceniają, że ziarno jest w „pełnej dojrzałości” a wilgotność może wynosić około 33% - szkoda, że kombajn nie miał podłączonej opcji z pomiarem wilgotności i nie było możliwości sprawdzenia naszej oceny.
Kombajn był obsługiwany przez serwis firmowy. Do zadań gospodarstwa należało zabezpieczenie środków transportu. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności obsługowych, próbnej pracy i wprowadzeniu korekt w ustawieniach fabrycznych (kombajn po raz pierwszy rozpoczynał pracę w polu) można było przystąpić do zbioru. Największe wrażenie robiła szerokość (8 rzędów razy 0,75 m równa się 6 m) i prędkość robocza kombajnu: 9km/h. Przy tych parametrach osiągano wydajność efektywną W1 = 5,4ha/h. Oznacza to, że przy plonie ziarna 7–10 t/ha młocarnia kombajnu osiągała przepustowość (tylko ziarna) odpowiednio 37,8–54 t/h. Z dużym zainteresowaniem obserwowano również wysoką sprawność poruszania się po drogach i polu z uwagi na gąsienicowy przedni napęd kombajnu.
Parametry zbioru: czystość, stopień uszkodzenia, wymłucanie z kolb, pozostawienie na polu ziarna - nie budziły zastrzeżeń. Łodygi zostały ścięte i równomiernie rozłożone na powierzchni pola. Na szczególną uwagę zasługiwała praca operatora w komfortowej kabinie oraz dbałość obsługi, aby jej nie zabrudzić w trudnych warunkach polowych. CASE IH to firma z Ameryki Północnej, powstała z połączenia producentów sprzętu rolniczego i marek: CASE, International Harvester i David Brown. Już w 1915 roku International Harvester skonstruował swój pierwszy kombajn.
W 1977 wprowadzono na rynek pierwsze kombajny Axial-Flow, a 10 lat później - nowy, specjalnej konstrukcji rotor. Odtąd rozpoznawalnym znakiem zewnętrznym jest czerwony kolor, a wewnętrznym - jednorotorowy, wzdłużny system omłotowy. Obecnie produkowane są dwie serie kombajnów Axial-Flow 130 i 230, a w każdej serii po trzy modele.
Wszystkie kombajny Axial-Flow mają wspólne cechy i podobną charakterystykę: czerwony kolor, komfortowa kabina, hedery do zbioru zbóż i kukurydzy, wzdłużny jednorotorowy zespół młócący, kompletne wyposażenie do zbioru zbóż i kukurydzy. Różnice (przedstawione w tabeli) polegają głównie na: zastosowanym silniku (moc silnika), szerokościach roboczych hederu, pojemności zbiornika, układzie jezdnym kołowym, gąsienicowym i w wyposażeniu standardowym dla poszczególnych modeli.
Prezentowany kombajn Axial- -Flow 9230 wyposażony w silnik o mocy 420 kW, może pracować z zespołem żniwnym o szerokości roboczej 10,7 m lub 12-rzędowym hederem do zbioru kukurydzy i ma najwyższe parametry eksploatacyjne.
W trakcie pokazu (kiedy mechanicy serwisowi przygotowywali kombajn do pracy oraz poprawiali parametry robocze po próbnym przejeździe) był czas na rozmowę z głównym specjalistą firmy CASE IH do spraw kombajnów zbożowych - Pawłem Kanią.
Jakie czynności musi wykonać operator, żeby przygotować wasz kombajn do zbioru kukurydzy?
Pełne przestrojenie kombajnu CASE IH Axial Flow serii 230 ze zbioru zbóż na zbiór kukurydzy wymaga wymiany zestawu 36 cepów (każdy z nich mocowany tylko jedną śrubą) oraz wymiany zestawu sit. Wszystkie te czynności, ze względu na bardzo łatwy dostęp do kluczowych podzespołów kombajnu, nie powinny zająć więcej niż 4 godziny robocze.
Czy firmowy serwis jest gotowy do wykonania usług związanych z przezbrajaniem kombajnu na miejscu u użytkownika?
CASE IH posiada 16 autoryzowanych dealerów obejmujących swoją działalnością teren całego kraju. Każdy z naszych dealerów musi spełniać bardzo wysokie wymagania w zakresie kompetencji pracowników serwisu, daje nam to pewność, iż są w pełni przygotowani do pełnej obsługi posprzedażowej wszystkich z naszych maszyn.
Jakiej pomocy może oczekiwać od waszej firmy nabywca kombajnu? Mam na myśli: serwis, szkolenia dla operatorów pracujący po raz pierwszy na tej klasy sprzęcie, a także pierwsze próbne uruchomienie.
Dzięki silnej sieci dealerskiej i wspomnianym powyżej wysokim wymaganiom stawianym każdemu z naszych autoryzowanych dealerów, jesteśmy w stanie zapewnić pełne wsparcie dla każdego klienta, który decyduje się na zakup naszych maszyn, dotyczy to również kombajnów.
W jakich granicach kształtują się koszty zakupu kombajnu AXIAL-FLOW seria 130 i 230?
Ze względu na mnogość opcji wyposażenia oraz dużą ilość modeli kombajnów, które oferujemy klientom, trudno jest określić ramowe ceny kombajnów. Do każdego klienta podchodzimy bardzo indywidualnie i nasi dealerzy w każdym przypadku zaproponują każdemu z klientów opcję wyposażenia w pełni dostosowaną do jego potrzeb oraz możliwości.
Czy posiadacie własne linie kredytowe wspierające potencjalnego nabywcę?
Oczywiście, posiadamy w ramach naszego koncernu instytucję finansową - CNH Capital oferującą klientom bardzo atrakcyjne warunki finansowania zakupu naszych maszyn. Najnowszą i najbardziej atrakcyjną ofertą jest oferta 4 x 25% przy 0% kosztów kredytu. Jest to oferta dotycząca kombajnów CASE IH zamówionych pomiędzy 1 września a 31 grudnia 2013 i stanowi ona tylko jeden z punktów tej wyjątkowej promocji przedsezonowej. Rozumiem, że najkorzystniejszy będzie zakup w wersji uniwersalnej tj. z kompletnym wyposażeniem do zbioru zbóż i kukurydzy? W przypadku rolnika uprawiającego tak zboża, jak i kukurydzę, będzie to optymalny wybór. Zdecydowaliście się na pokaz pracy kombajnu o najwyższych możliwościach eksploatacyjnych.
Jedziecie teraz na serię pokazów. Co zadecydowało o takim wyborze?
Od wielu lat jesteśmy kojarzeni z kombajnami przeznaczonymi do gospodarstw o bardzo dużych wydajnościach, a co za tym idzie, wyśrubowanych parametrach, w związku z tym chcieliśmy zaprezentować szerokiej publiczności możliwości naszych kombajnów z najwyższej półki (tak zwanych okrętów flagowych). Kombajn, który tu prezentujemy, jest tym bardziej atrakcyjny, gdyż wyposażyliśmy go w przedni napęd gąsienicowy typu Quadrack oraz napęd na tylną oś.
30 października otrzymałem od Pawła Kani następującą informację:
„Pomiędzy 12 a 26 października omawianym kombajnem przeprowadzono 8 pokazów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników oraz przedsiębiorców z branży rolnej. W zróżnicowanych warunkach pogodowych oraz terenowych kombajn spisywał się znakomicie i pokazał pełnię swoich możliwości. W sumie skosiliśmy ok. 100 ha kukurydzy, a nasze pokazy obserwowało łącznie kilkaset osób”.
Zenon Owieśny
Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Marszewie