Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (27.06. – 01.07.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Kolejne ognisko ASF w powiecie kościańskim
29 czerwca br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnego ogniska ASF u świń na terenie Polski. Ognisko ASF nr 2022/5 potwierdzono w gospodarstwie leżącym w pobliżu miejscowości Karmin, położonej w powiecie kościańskim, w gminie Śmigiel.
ASF wystąpiło w gospodarstwie utrzymującym około 100 świń. Znajduje się ono w obszarze objętym ograniczeniami III, czyli w strefie czerwonej.
Problemy ze złożeniem wniosku o pomoc klęskową
Z tym problemem spotkało się wielu rolników, którzy zabrali się za składnie wniosków o pomoc za szkody spowodowane przez suszę w 2021 roku. Znów winna aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą”, gdyż nie chce wygenerować wymaganych załączników: tj. protokołu lub kalkulacji szacowania szkód. Ta internetowa aplikacja ciągle sprawia problemy: nie dokładnie szacuje faktyczne skutki suszy, a teraz pojawił się problem z wygenerowaniem potrzebnych dokumentów.
Wielkopolska Izba Rolnicza Interweniowała już w tej sprawie do Wicepremiera i jednocześnie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Zwróciliśmy się również o wydłużenie terminu naboru wniosków. Początkowo zakładano, że nabór ruszy z dniem 16 maja, jednak tak się nie stało bo nabór rozpoczął się z miesięcznym opóźnieniem. Kiedy rolnicy zaczęli kompletować dokumenty, aby złożyć wniosek, to się okazało, że aplikacja nie działa jak powinna, bo nie można wydrukować potrzebnych dokumentów.
O szczegółach interwencji samorządu rolniczego mogą Państwo przeczytać w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Resort rolnictwa posłuchał rolników - jest nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o uruchomieniu mechanizmu dla producentów świń pn. „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń”. Cieszymy się, że dzięki licznym interwencjom Wielkopolskiej Izby Rolniczej mechanizm wsparcia w końcu został uruchomiony. Pomoc ta powinna zapewnić producentom stabilizację warunków ekonomicznych, w tych ciężkich, niepewnych czasach.
O szczegółach pomocy mogą Państwo przeczytać tutaj
Krajowy Plan Strategiczny – propozycja zmian w ekoschematach
22 czerwca br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka z posłami z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP oraz przedstawicielami organizacji rolniczych reprezentujących sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Wielkopolskiej Izby Rolniczej z prośbą o przesłanie uwag i propozycji zmian do nowego systemu punktowego w ramach ekoschematów oraz wprowadzenia ekoschematu – rolnictwo węglowe.
Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała 16 uwag do zaproponowanych przez resort rolnictwa zmian – uwagi samorządu rolniczego mogą Państwo przeczytać w artykule Andrzeja Przepióry i Aleksandra Poznańskiego, który jest dostępny tutaj
Sytuacja na rynku zbóż – sprzedać czy nie sprzedać, oto jest pytanie!
8 czerwca br. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktor Szmulewicz zwrócił się z apelem do Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera – Henryka Kowalczyka w sprawie sytuacji na rynku zbóż. Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na niepokojącą sytuację związaną z różnicami w notowaniach cen zboża pomiędzy cenami światowymi MATIF, a rynkami wewnętrznymi. W Polsce obserwowany był zastój spowodowany brakiem zainteresowania kupców polskim zbożem, gdy na giełdach światowych ceny zboża rosły. Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej w X stanowisku WZ WIR VI kadencji w sprawie trudnej sytuacji rynkowej rolników także zwróciło uwagę na zachowania spekulacyjne, które ujawniły się na rynku zbóż i są związane z niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy.
O szczegółach sytuacji na rynku zbóż mogą Państwo przeczytać w artykule Andrzeja Przepióry i Aleksandra Poznańskiego, który jest dostępny tutaj
Wysokie koszty produkcji uderzają w producentów pieczarek
Uprawa pieczarek obecnie szczególnie mocno odczuwa rosnącą presję kosztów. Co prawda, poprawiła się sytuacja po kryzysie związanym z pandemią, ale rosnące koszty produkcji i trudności z rynkami zbytu powodują, że wielu producentów branży pieczarkowej rozważa czy dalej rozwijać swoją produkcję. Wysokie jej koszty na wszystkich poziomach utrudniają pracę gospodarstwom, niezależnie od ich wielkości i spektrum upraw.
O sytuacji na rynku pieczarek mogą Państwo przeczytać w artykule Mirosławy Żurek, który jest dostępny tutaj
„Kaczka na talerzu”
Impreza promocyjna pn. „Kaczka na talerzu” odbyła się 26 czerwca 2022 r. we Wtórku (powiat ostrowski) i sfinansowana została z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Główną atrakcją wydarzenia były pokazy kulinarne i degustacje potraw z kaczki. Uczestników imprezy częstowano rosołem z kaczki oraz kaczkami przygotowanymi na kilka sposobów. Oprócz tradycyjnej kaczki, przygotowanej po staropolsku z farszem z podrobów, częstowano kaczkami faszerowanymi burakami oraz orzechami i żurawiną. Do kaczki podawano pieczone ziemniaki, surówki, buraczki, mizerie oraz pieczywo. Przy organizacji degustacji pomagały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Wtórku oraz Sobótki. W ramach wydarzenia odbyły się także pokazy kulinarne, które prowadził Paweł Powroźnik z restauracji „P jak Pysznie”. W ramach pokazów przygotowane zostały kacze burgery oraz grillowane piersi kacze. Kucharz szczegółowo omówił poszczególne etapy przygotowania potraw oraz kulinarne sztuczki, które ułatwiają przygotowanie potraw z kaczki. W ramach pokazów szef kuchni zademonstrował również sposób na tzw. luzowanie kaczki. W trakcie pokazów wskazywano także na walory smakowe i odżywcze kaczek.
Szczegółową relację z tego wydarzenia mogą Państwo przeczytać w artykule Katarzyny Strzyż, który jest dostępny tutaj
Posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu
We wtorek 28 czerwca br. odbyło się drugie w tym roku, a pierwsze od zniesienia pandemii, stacjonarne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Stałym członkiem Rady jest Dyrektor Biura WIR Grzegorz Wysocki. Poprowadził je Pan Profesor Józef Orczyk – Przewodniczący Rady. W spotkaniu uczestniczył również Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Na początku posiedzenia, Rada zapoznała się z prezentacją na temat opinii szkolnych doradców zawodowych dotyczącą lokalizacji i dostępności przestrzennej szkół w wyborach edukacyjnych ucznia. Przedstawiła ją Olga Kaczmarek – Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. W toku prezentacji przedstawiony został raport z ankiet przeprowadzanych podczas spotkań ze szkolnymi doradcami zawodowymi w ramach programu "Na starcie do kariery".
Szczegółową relację z posiedzenia mogą Państwo przeczytać w artykule Dyrektora Biura WIR – Grzegorza Wysockiego, który jest dostępny tutaj
Zalecenia gospodarskie na lipiec
Miesiąc ten wziął swą nazwę oczywiście od kwitnących w tym czasie lip, choć postępujące zmiany klimatu doprowadziły do tego, że lipy kwitną obecnie wcześniej. Głównym wydarzeniem związanym z lipcem są rozpoczynające się żniwa i związane z nimi ludowe tradycje i obrzędy.
Zapraszamy do zapoznania się z zaleceniami gospodarskimi na lipiec przygotowanymi przez Dyrektora Biura WIR – Grzegorza Wysockiego, które są dostępne tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/