Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatniego tygodnia w rolnictwie i agrobiznesie (2-6.05.2022r.) przygotowanym przez zespół ekonomiczny Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Nawozy
Po wielu tygodniach oczekiwań, Komisja Europejska wyraziła zgodę na polskie dopłaty do nawozów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała na swojej stronie internetowej wzór wniosku o dopłaty. Wzór oraz instrukcję wypełnienia wniosku mogą Państwo znaleźć tutaj
W związku z rozpoczętym naborem wniosków na dopłaty do nawozów, Wielkopolska Izba Rolnicza dostrzega problemy formalne, które wykluczą niektórych rolników z możliwości ubiegania się o pomoc finansową. W szczególności dotyczy to takich sytuacji jak:
- wielu młodych producentów którzy dopiero w tym roku rozpoczynają działalność rolniczą nie może ubiegać się o pomoc, gdyż nawozy zakupiła osoba, która przekazała część/całość gospodarstwa rolnego, w celu rozpoczęcia działalności rolniczej przez następcę - należy zatem umożliwić tym beneficjentom złożenie wniosku np. na podstawie umów dzierżaw i aktów notarialnych,
- członkowie grup producenckich dokonywali zakupu nawozów wspólnie, aby uzyskać niższą cenę za ilości hurtowe nawozu - obecnie nie są w stanie udokumentować ich zakupu w celu uzyskania wsparcia na dane gospodarstwo rolne,
- w mediach powielana jest informacja, iż o wsparcie mogą ubiegać się wszyscy rolnicy, nawet ci nieposiadający dokumentów o równoznacznej wartości dowodowej tj. imiennych faktur. Tymczasem ARiMR wymaga, aby do wniosku dołączyć faktury za okres 1.09.2021-15.05.2022. Bardzo często rolnicy, zwłaszcza ryczałtowi nie są w stanie przedstawić w/w dokumentów z uwagi na ich brak lub posiadanie paragonów bez danych kupującego które nie są w chwili obecnej przyjmowane przez ARiMR.
Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o zmianę rozporządzenia w taki sposób, aby rzeczywiście umożliwić pozyskanie dopłaty wszystkim rolnikom, których dotknął problem ogromnego wzrostu kosztów zakupu nawozów.
Rolnicy będą mogli otrzymywać pełne świadczenie emerytalne i jednocześnie prowadzić gospodarstwo
Sejm przyjął w dniu 28 kwietnia 2022 r. ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, a 29 kwietnia została przekazana do Senatu. Mamy nadzieję, że Senat zajmie się tą ustawą na swoim najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 18 i 19 maja br. i nie zmieni wprowadzonych przez Sejm zapisów. Zapisy tej ustawy dają od dawna oczekiwaną i zapowiadaną zmianę dotyczącą możliwości prowadzenia gospodarstwa po przejściu na emeryturę i otrzymywania pełnego świadczenia. Zmiany tej ustawy posłowie przyjęli jednogłośnie. O szczegółach mogą Państwo przeczytać w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej została uchwalona – są nowe przepisy
Wielkopolska Izba Rolnicza od lat zwracała uwagę na niedostateczne finansowanie państwowych służb weterynaryjnych. Sytuacja jest szczególnie trudna w województwie Wielkopolskim, które charakteryzuje się wysokim nasyceniem produkcją zwierzęcą i eksportem produktów pochodzenia zwierzęcego. Epidemia ASF oraz ptasiej grypy jeszcze bardziej utrudniły sytuację tej inspekcji. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskami o podjęcie działań w celu wzmocnienia kadrowego państwowej weterynarii. Ten rok, jak podaje Minister Leszek Kołakowski ma być rekordowy pod względem wydatków budżetowych, właśnie na wzmocnienie weterynarii. Pracownicy otrzymają podwyżki oraz zwiększona zostanie liczba etatów inspekcji.
Działanie inspekcji ma również wzmocnić uchwalona właśnie przez Sejm nowelizacja Ustawy. Jej podstawowym celem jest określenie zadań i kompetencji instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, a także żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym.
O nowych przepisach ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej mogą Państwo przeczytać w artykule Marioli Krusińskiej i Andrzeja Przepióry, który jest dostępny tutaj
Aktualna sytuacja na wybranych rynkach rolnych
Rosyjska agresja na Ukrainę diametralnie zmieniła sytuację na rynkach rolnych. Nie ulega wątpliwości, iż obecnie wszyscy odczuwamy skutki wojny. Dostrzegamy ogromne zawirowania na wszystkich rynkach, ale głównie są one widoczne na rynku rolno-spożywczym. Niestety prognozuje się, że w najbliższym czasie ceny żywności wzrosną, głównie ze względu na niepewność na rynkach rolnych czy też wahania kursów walutowych. Główny Urząd Statystyczny podał informację, że szacunek inflacji za kwiecień, sięgający 12,3%, okazał się wyższy od oczekiwań wielu ekspertów. Dane GUS wskazują, że paliwa wzrosły o 27,8%, nośniki energii o 27,3%, a żywność o 12,7% w ujęciu rok do roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym nastąpił wzrost cen żywności o 4,2% i energii o 2,4% w porównaniu do cen z marca br.
Zapraszamy do zapoznania się z aktualną sytuacją na wybranych rynkach rolnych (trzoda chlewna, bydło, drób) przygotowaną przez zespół ekonomiczny WIR.
PROW 2014 – 2020
Zapraszamy do zapoznania się z planowanymi terminami naborów wybranych działań PROW:
Działanie |
Termin naboru/ rozpoczęcia naboru wniosków |
Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej |
Od 3 stycznia do 30 grudnia 2022r. |
Tworzenie grup producentów i organizacji producentów |
Od 4 maja do 17 czerwca 2022r. |
Restrukturyzacja małych gospodarstw |
Od 16 maja do 14 lipca 2022r. |
Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem |
Rozpoczęcie nabory przewidziane na czerwiec 2022r. |
Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych |
Rozpoczęcie naboru przewidziane na listopad/grudzień 2022r. |
Zapraszamy również do skorzystania z oferty Spółki ROL-WIR, która za pośrednictwem filii w Jarocinie udziela wsparcia w opracowaniu wniosków.
ROL-WIR Jarocin
Ul. Stanisława Moniuszki 14
63-200 Jarocin
Tel. 882 744 185/ 62 747 66 66
e-mail: rolwir.jarocin@wir.org.pl
Zalecenia gospodarskie na maj
Maj powszechnie uważa się za najpiękniejszy miesiąc w roku – „Najpiękniejszy miesiąc – maj!”. Jego uroki opiewały pokolenia poetów. Maj to czas ogólnej wesołości, zachwytu nad pięknem otaczającej człowieka przyrody. W tym czasie życie wsi rozkwita na dobre, wyrywając się całkowicie z zimowego odrętwienia.
Zalecenia gospodarskie na maj przygotowane przez Dyrektora Biura WIR – Grzegorza Wysockiego mogą Państwo znaleźć tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/