Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (23-27.05.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Rolniku! Ostatnie dni na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i nawozy!
Zostało już kilka dni na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie, obszarowe z PROW i do zakupu nawozów sztucznych. Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że wnioski o płatności obszarowe muszą być złożone wcześniej (ewentualnie w tym samym dniu), co wniosek o udzielenie pomocy na dofinansowanie zakupu nawozów. Złożenie wniosku „nawozowego” wcześniej niż wniosku „obszarowego” powoduje odrzucenie wniosku nawozowego bez rozpatrzenia. Jeśli rolnik złożył wniosek nawozowy za wcześnie, musi go wycofać i złożyć ponownie. Przypominamy, że wnioski „obszarowe” i „nawozowe” można składać do 31 maja br.
Dopłaty do macior
W dniu 25.05.2022 r., na spotkaniu z RI "Solidarność" Rolników Indywidualnych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedział prace nad kontynuacją programu dopłat do macior. Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała już wniosek w tej sprawie. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo tutaj: Stagnacja na rynku trzody chlewnej - Aktualności - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl). Czekamy na konkrety!
Materiał siewny - rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy!
Od 25 maja do 25 czerwca 2022 roku można ubiegać się o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. W tym roku po raz pierwszy do wykazu gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje taka dopłata, została dodana pszenica orkisz.
Minimalna ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych wynosi dla:
- pszenicy orkisz – 200 kg;
- mieszanek zbożowych sporządzonych z materiału siewnego odmian pszenicy orkisz – 200 kg.
Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
O szczegółach naboru mogą Państwo przeczytać w artykule Iwony Czerniak, który dostępny jest tutaj.
Platforma doradcza eDWIN będzie dostępna już od 3 czerwca!
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach Działania 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” II Osi priorytetowej „E-administracja i otwarty rząd” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 realizuje projekt pod nazwą „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Prace nad platformą trwały od czerwca 2019 roku i uczestniczyło w nich 19 partnerów z całej Polski. Głównym celem tego projektu jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin – systemu, który w znaczący sposób wpłynie na jakość oraz ilość produkowanej żywności w Polsce.
Udostępnienie platformy doradczej eDWIN z pewnością przyczyni się do ułatwienia codziennej pracy rolników na polu. Dzisiejszy świat opiera się na stałym postępie technologicznym oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań we wszystkich dziedzinach życia. Nie inaczej jest w przypadku rolnictwa, gdyż nowoczesne rolnictwo wymaga korzystania z innowacyjnych technologii, a tylko w taki sposób polskie oraz wielkopolskie rolnictwo może się stale rozwijać. Platforma doradcza eDWIN wpisuje się również w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i żywności nadmiernie stosowanymi środkami do zwalczania chorób i szkodników.
Platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych: na komputerach oraz w aplikacji na urządzeniach mobilnych. Korzystać z tej platformy będą mogli rolnicy, jak również pozostałe osoby zainteresowane jej możliwościami.
Platforma doradcza eDWIN zostanie udostępniona dla wszystkich chętnych już 3 czerwca br.
O szczegółach platformy doradczej eDWIN mogą Państwo przeczytać w artykule Aleksandra Poznańskiego, który jest dostępny tutaj
Kulinarna „Bitwa Regionów” Kół Gospodyń Wiejskich – konkurs!
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Organizatorami są Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ideą przedsięwzięcia jest zaprezentowanie przez uczestników potraw regionalnych, związanych z obszarem działalności danego koła. O szczegółach mogą Państwo przeczytać w artykule Mirosławy Żurek, który jest dostępny tutaj.
AKCJA WYMIANY OSŁON WAŁÓW PRZEGUBOWO-TELESKOPOWYCH
Wielkopolska Izba Rolnicza we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, szkołami rolniczymi oraz Państwową Inspekcją Pracy realizuje projekt dotyczący wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych. Rolników zainteresowanych wymianą osłon zapraszamy do kontaktu z biurami powiatowymi Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Zapraszamy do Wielichowa!
Już 29 maja br. w ramach obchodów Święta Pieczarki w Wielichowie (powiat grodziski), serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Nasze regionalne bogactwo na stoły! Pieczarka. W programie m. in. konkurs kulinarny dla KGW na najpyszniejszą potrawę z pieczarkami a także możliwość uzyskania informacji na temat prowadzenia działalności grup producentów rolnych.
Serdecznie zapraszamy!
Przegląd wybranych rynków rolnych
Trzoda chlewna
Ostatnie miesiące są ciężkie dla wszystkich procentów rolnych, ale sytuacja producentów trzody chlewnej wydaje się być dramatyczna. Wielu producentów trzody chlewnej stoi u progu bankructwa.
Po okresie wzrostów ceny skupu tuczników na rynku na nowo zagościła stagnacja. Ceny skupu tuczników, które początkowo wzrosły, zaczynają ponownie spadać i w dalszym ciągu nie pokrywają kosztów produkcji. Na dzień dzisiejszy średnia cena skupu żywca wieprzowego wynosi około 6,14 zł/kg. Poniżej przedstawiamy wykres, jak w ostatnim czasie kształtowały się ceny skupu.
Bydło
Do tej pory obserwowaliśmy rekordowe ceny w skupach. Jednak kolejny już tydzień zauważamy obniżki na rynku skupu bydła rzeźnego. Spadki cen dotyczą głównie byków, które w przeciągu tygodnia obniżyły się o średnio o 0,14 zł/kg w wadze żywej oraz 0,73 zł/kg w wadze poubojowej. Wydaje się, że rynek nie będzie akceptował dalszych podwyżek, pomimo rosnących kosztów. To może prowadzić do spadku popytu na wołowinę. Aktualne ceny (24.05.) skupu bydła rzeźnego przedstawiają się następująco:
|
Byki |
Krowy |
Jałówki |
waga żywa (zł/kg) |
12,16 |
9,49 |
10,89 |
na WBC (zł/kg) |
21,98 |
20,66 |
21,82 |
Mleko
Ceny mleka w skupach oscylują raczej na stabilnym poziomie. Wprawdzie są one znacząco wyższe w porównaniu do lat ubiegłych, jednak producenci muszą się zmagać z wyższymi kosztami produkcji, w tym przede wszystkim pasz i komponentów białkowych.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/