Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (16-20.05.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Nabór na pomoc suszową nie ruszył!
Zapowiadany przez Rząd nabór wniosków o pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę w 2021 roku, miał ruszyć z dniem 16 maja br. Niestety projekt utknął na etapie jego procedowania. Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nabór wniosków suszowych miał ruszyć z dniem 16 maja br., a zakończenie naboru miało nastąpić z końcem czerwca tego roku.
W związku z wieloma zapytaniami rolników, kiedy ruszy nabór tych wniosków oraz wcześniejszymi zapowiedziami Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, wystąpiliśmy do resortu rolnictwa z zapytaniem – kiedy faktycznie zostanie uruchomiony nabór wniosków o pomoc suszą, oraz kiedy te środki trafią na konta poszkodowanych rolników.
Ministerstwo odpowiada w sprawie uruchomienia wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych!
Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka w sprawie uruchomienia mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na skokowy wzrost kosztów produkcji w gospodarstwie, który w przypadku warzyw ciepłolubnych sięga blisko 80%. Według informacji uzyskanych od producentów warzyw spod osłon, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1.200 – 1.500 zł/t obecnie. Dodatkowo pojawił się problem z dostępnością tego opału.
Ministerstwo odnosząc się do postulatu uruchomienia mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych wskazuje, że jednym z już istniejących działań systemowych na rynku produktów ogrodniczych jest wdrażanie instrumentu wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw uregulowanego przepisami unijnymi. Od wielu lat resort rolnictwa zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w tym sektorze pełnią główną rolę w stabilizacji sytuacji podażowo-popytowej, a pośrednio sytuacji dochodowej rolników. To jest ciągle niewykorzystane narzędzie w polskim rolnictwie.
O szczegółach mogą Państwo przeczytać tutaj.
Przegląd wybranych rynków rolnych
Trzoda chlewna
Sytuacja na rynku trzody chlewnej nadal pozostaje trudna. Wiele gospodarstw zajmujących się tym kierunkiem produkcji stoi u progu bankructwa. Aktualnie obserwujemy trend spadkowy na rynku trzody chlewnej - potwierdza to aktualne notowanie z 16 maja br. gdzie cena skupu tucznika kształtuje się na poziomie 6,15 zł/kg.
Obserwujemy niewielkie spadki cen na giełdzie niemieckiej, a co za tym idzie w Polsce, spadki cen warchlaków importowanych w Danii. W związku z trudną sytuacją wielkopolskich hodowców, Wielkopolska Izba Rolnicza ponownie wystosowała pismo do MRiRW z wnioskiem o kontynuację programu dopłat do macior.
O sytuacji na rynku trzody chlewnej mogą Państwo przeczytać tutaj.
Mleko
Ceny mleka w skupach oscylują raczej na stabilnym poziomie. Wprawdzie są one znacząco wyższe w porównaniu do lat ubiegłych, jednak producenci muszą się zmagać z wyższymi kosztami produkcji, w tym przede wszystkim pasz i komponentów białkowych.
Żywiec wołowy
Jeżeli chodzi o sytuację na rynku skupu żywca wołowego to wygląda ona całkiem dobrze. Stawki w skupach bydła rzeźnego w ostatnich miesiącach niemal wyłącznie rosną, utrzymując się na rekordowym poziomie. Rosną zarówno ceny żywych zwierząt, jak i w wadze poubojowej we wszystkich kategoriach bydła - byków, krów i jałówek.
Obecnie zauważamy koniec okresu wzrostów cen w skupach. Wydaje się, że że rynek nie będzie akceptował dalszych podwyżek, pomimo rosnących kosztów. To może prowadzić do spadku popytu na wołowinę.
Pszenica i rzepak
Po ogłoszeniu przez Indię zakazu eksportu oraz w wyniku trudnych warunków klimatycznych we Francji, ceny pszenicy na giełdzie MATIF doszły do poziomu 2000 zł/t. Zapowiadająca się susza w Polsce, może doprowadzić to podwyżki tych cen. W krajowym skupach obserwujmy duży rozstrzał cenowy – od 1500 do 1900 zł/t. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to aktualna cena w skupach oscyluje w granicy 4000 zł/t, a w ramach kontraktów zawieranych w maju z dostawą w sierpniu, ceny te kształtują się na poziomie 3700-3800 zł/t.
Więcej informacji o cenach w skupach znajdą Państwo w zakładce Notowania na naszej stronie internetowej.
Rolnicy mają dwa tygodnie więcej na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie i nawozy!
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego). Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o termin składania faktur za zakupione nawozy. Terminy te dostały wydłużone do końca maja br. Należy pamiętać, że nie będzie za to wydłużony sam termin zakupów nawozów, gdyż program pomocowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a każda zmiana spowodowałaby jej ponownej akceptacji.
Cieszymy się, że dzięki apelom Wielkopolskiej Izby Rolniczej i innych organizacji rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przychyliło się do nich i wydłużyło termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, płatności PROW i nawozy.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/