Podsumowanie minionego tygodnia

 

 

W rolnictwie zazwyczaj sporo się dzieje. Czy o minionym tygodniu możemy powiedzieć to samo? Sprawdźmy!

  1. ZMIANA DORADCÓW

W minionym tygodniu Minister rolnictwa zaskoczył wszystkich, a najbardziej chyba członków Rady Gospodarki żywnościowej. To właśnie oni od lat stanowili grupę doradców ministra – w minionym tygodniu jednak ich doradcza kariera dobiegła końca. Jak swoją decyzję tłumaczył sam minister rolnictwa? Otóż, przyznał on, iż nie zrezygnuje z doradztwa w ogóle i powoła innych ekspertów, ale takich, którzy będą, w przeciwieństwie do poprzednich, spełniali jego oczekiwania.

 

  1. KIEDY NOWY PROW?

Wciąż trwa rozliczanie starego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak jest ono już na ostatniej prostej, bo ze wszystkich przewidzianych w ramach tego programu 70 miliardów złotych do rolników trafiło już aż 62 miliardy. Wszyscy zainteresowani powinni teraz zająć się już tylko składaniem wniosków o wypłacenie pieniędzy, na co mają czas do czerwca. Na wypłaty natomiast Agencja ma czas do końca roku. Lada dzień Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 ustąpi miejsca harmonogramowi nowego Programu, na który wszyscy już od dawna oczekują.

 

  1. KRYZYS TRZODY CHLEWNEJ

Trzoda chlewna niestety nie jest aktualnie w cenie. To właśnie z tego względu tak wielu hodowców decyduje się na zlikwidowanie swoich hodowli, bo ceny skupu są coraz niższe, a prawdopodobnie spadki będą jeszcze większe. Małe hodowle są więc likwidowane i bardzo trudno jest znaleźć nawet hodowle prowadzone nie dla zysku, a na własny użytek.

 

  1. BĘDZIE POMOC?

Kryzys na rynku trzody chlewnej może się poprawić. Szansą są dotacje do hodowli prosiąt i organizowanie się w grupy producentów. Pytanie jednak, czy hodowcy zechcą z takich możliwości w ogóle skorzystać? Bo o ile dotacje są oczywiście jak najbardziej do przyjęcia, o tyle łączenie się w grupy producenckie już nie każdego będzie cieszyć. Niestety, nie ma jednak innego wyjścia – jeśli hodowcy chcą utrzymać swoje hodowle, to muszą skorzystać z tej szansy. Sytuacja w hodowlach została negatywnie ugruntowana przez rosyjskie embargo, ale i Afrykański Pomór Świń, a te dwa, tak silne „argumenty”, ciężko obalić.

 

  1. ROLNICY CHCĄ ROZMAWIAĆ

OPPZ rolników domaga się rozmów z Panią Premier Ewą Kopacz. Ich głównym problemem jest brak odszkodowań za plądrowane podczas sezonu przez dziki pola. Oczywiście, można zwracać się do kół łowieckich o oszacowanie strat i wypłatę odszkodowań, ale koła wypłacają rekompensaty bardzo niechętnie, a i nie w takiej wysokości, w jakiej widzieliby je rolnicy. Czy więc Pani Premier podejmie się rozmów z rolnikami, czy też będą oni jednak zmuszeni do zapowiedzianych działań w postaci zablokowania dojazdowych dróg do Warszawy?

 

  1. CHWILA PRAWDY

Ten rok będzie przysłowiową „chwilą prawdy” dla Komisji Europejskiej, która rok temu wprowadziła zakaz stosowania zapraw nasiennych przeciwko szkodnikom. Przypomnijmy, że powodem wprowadzenia zakazu była troska o pszczoły. Dlatego pierwsze jesienne zasiewy odbyły się bez zaprawy nasiennej. Jak rolnicy przewidują plony? Niestety, nastawienia nie są zbyt optymistyczne – niektórzy rolnicy przewidują znacznie niższe plony. Wszystko jednak okaże się z czasem, bo, jak mówi przysłowie, nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.

 

  1. OWOCOWEGO KRYZYSU CIĄG DALSZY

Prawdę mówiąc, nie wiadomo, czy kryzys na rynku owocowym ma szanse minąć w miarę szybko. Bo choć producenci starają się znaleźć rynki zbytu, a lokalna sprzedaż owoców w wielu miejscach wzrasta, bo znajomi czy rodzina producentów kupuje ich teraz znacznie więcej, to jednak kryzys wciąż trwa i temu absolutnie nie da się zaprzeczyć. Polskie jabłka na przykład mogłyby bowiem być z powodzeniem eksportowane do Afryki czy Azji, ale gdyby były słodkie i chrupiące. Polacy jednak niestety nie posiadają zbyt wielu takich odmian wspomnianych owoców.

 

  1. SPRZECIW KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Złagodzenie rosyjskiego embarga tylko dla niektórych krajów nie spodobało się Komisji Europejskiej. Sprzeciwia się więc ono stanowczo łagodzeniu embarga na przykład dla Francji wychodząc z założenia, że jeśli już łagodzić jakiekolwiek restrykcje, to wypada robić to dla wszystkich. Francja miała wznowić handel wieprzowiny z Rosją – teraz już wiemy, że Komisja Europejska nie wyraża na to zgody, jednak czy będzie to przez Francję respektowane? Obawy są takie, że państwo to i tak może rozpocząć handel z Rosją na własną rękę.

 

  1. BĘDĄ PROTESTY

OPZZ rolnictwa zapowiadają na nadchodzący miesiąc strajki i manifestacje – według rolników nie ma innego sposobu na zwrócenie uwagi władz na trudną sytuację w rolnictwie. Jednakże nie wszyscy rolnicy są tego zdania, bo do OPZZ nie przyłączają się Izby Rolnicze, Kółka oraz Samoobrona.

 

  1. REKORDOWE KARY

Kary za nadprodukcję mleka będą w tym roku kwotowym prawdopodobnie rekordowe. Jeśli produkcja mleka nie spadnie, jeśli nie spadnie również tempo skupu, to kary za nadprodukcję będą najwyższe w historii, bo ;limit przekroczony zostanie aż o 7%.

 

Natalia Majcher

http://NowoczesnaFarma.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: jednak; ; jeśli; rolnicy; będą; kryzys; rolników; komisji; tygodniu; wszyscy; minionym; będzie; rosją; handel; rozwoju; rozmów; premier; przewidują; znacznie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »