W rolnictwie zazwyczaj sporo się dzieje. Czy o minionym tygodniu możemy powiedzieć to samo? Sprawdźmy!
-
ZMIANA DORADCÓW
W minionym tygodniu Minister rolnictwa zaskoczył wszystkich, a najbardziej chyba członków Rady Gospodarki żywnościowej. To właśnie oni od lat stanowili grupę doradców ministra – w minionym tygodniu jednak ich doradcza kariera dobiegła końca. Jak swoją decyzję tłumaczył sam minister rolnictwa? Otóż, przyznał on, iż nie zrezygnuje z doradztwa w ogóle i powoła innych ekspertów, ale takich, którzy będą, w przeciwieństwie do poprzednich, spełniali jego oczekiwania.
-
KIEDY NOWY PROW?
Wciąż trwa rozliczanie starego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak jest ono już na ostatniej prostej, bo ze wszystkich przewidzianych w ramach tego programu 70 miliardów złotych do rolników trafiło już aż 62 miliardy. Wszyscy zainteresowani powinni teraz zająć się już tylko składaniem wniosków o wypłacenie pieniędzy, na co mają czas do czerwca. Na wypłaty natomiast Agencja ma czas do końca roku. Lada dzień Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 ustąpi miejsca harmonogramowi nowego Programu, na który wszyscy już od dawna oczekują.
-
KRYZYS TRZODY CHLEWNEJ
Trzoda chlewna niestety nie jest aktualnie w cenie. To właśnie z tego względu tak wielu hodowców decyduje się na zlikwidowanie swoich hodowli, bo ceny skupu są coraz niższe, a prawdopodobnie spadki będą jeszcze większe. Małe hodowle są więc likwidowane i bardzo trudno jest znaleźć nawet hodowle prowadzone nie dla zysku, a na własny użytek.
-
BĘDZIE POMOC?
Kryzys na rynku trzody chlewnej może się poprawić. Szansą są dotacje do hodowli prosiąt i organizowanie się w grupy producentów. Pytanie jednak, czy hodowcy zechcą z takich możliwości w ogóle skorzystać? Bo o ile dotacje są oczywiście jak najbardziej do przyjęcia, o tyle łączenie się w grupy producenckie już nie każdego będzie cieszyć. Niestety, nie ma jednak innego wyjścia – jeśli hodowcy chcą utrzymać swoje hodowle, to muszą skorzystać z tej szansy. Sytuacja w hodowlach została negatywnie ugruntowana przez rosyjskie embargo, ale i Afrykański Pomór Świń, a te dwa, tak silne „argumenty”, ciężko obalić.
-
ROLNICY CHCĄ ROZMAWIAĆ
OPPZ rolników domaga się rozmów z Panią Premier Ewą Kopacz. Ich głównym problemem jest brak odszkodowań za plądrowane podczas sezonu przez dziki pola. Oczywiście, można zwracać się do kół łowieckich o oszacowanie strat i wypłatę odszkodowań, ale koła wypłacają rekompensaty bardzo niechętnie, a i nie w takiej wysokości, w jakiej widzieliby je rolnicy. Czy więc Pani Premier podejmie się rozmów z rolnikami, czy też będą oni jednak zmuszeni do zapowiedzianych działań w postaci zablokowania dojazdowych dróg do Warszawy?
-
CHWILA PRAWDY
Ten rok będzie przysłowiową „chwilą prawdy” dla Komisji Europejskiej, która rok temu wprowadziła zakaz stosowania zapraw nasiennych przeciwko szkodnikom. Przypomnijmy, że powodem wprowadzenia zakazu była troska o pszczoły. Dlatego pierwsze jesienne zasiewy odbyły się bez zaprawy nasiennej. Jak rolnicy przewidują plony? Niestety, nastawienia nie są zbyt optymistyczne – niektórzy rolnicy przewidują znacznie niższe plony. Wszystko jednak okaże się z czasem, bo, jak mówi przysłowie, nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.
-
OWOCOWEGO KRYZYSU CIĄG DALSZY
Prawdę mówiąc, nie wiadomo, czy kryzys na rynku owocowym ma szanse minąć w miarę szybko. Bo choć producenci starają się znaleźć rynki zbytu, a lokalna sprzedaż owoców w wielu miejscach wzrasta, bo znajomi czy rodzina producentów kupuje ich teraz znacznie więcej, to jednak kryzys wciąż trwa i temu absolutnie nie da się zaprzeczyć. Polskie jabłka na przykład mogłyby bowiem być z powodzeniem eksportowane do Afryki czy Azji, ale gdyby były słodkie i chrupiące. Polacy jednak niestety nie posiadają zbyt wielu takich odmian wspomnianych owoców.
-
SPRZECIW KOMISJI EUROPEJSKIEJ
Złagodzenie rosyjskiego embarga tylko dla niektórych krajów nie spodobało się Komisji Europejskiej. Sprzeciwia się więc ono stanowczo łagodzeniu embarga na przykład dla Francji wychodząc z założenia, że jeśli już łagodzić jakiekolwiek restrykcje, to wypada robić to dla wszystkich. Francja miała wznowić handel wieprzowiny z Rosją – teraz już wiemy, że Komisja Europejska nie wyraża na to zgody, jednak czy będzie to przez Francję respektowane? Obawy są takie, że państwo to i tak może rozpocząć handel z Rosją na własną rękę.
-
BĘDĄ PROTESTY
OPZZ rolnictwa zapowiadają na nadchodzący miesiąc strajki i manifestacje – według rolników nie ma innego sposobu na zwrócenie uwagi władz na trudną sytuację w rolnictwie. Jednakże nie wszyscy rolnicy są tego zdania, bo do OPZZ nie przyłączają się Izby Rolnicze, Kółka oraz Samoobrona.
-
REKORDOWE KARY
Kary za nadprodukcję mleka będą w tym roku kwotowym prawdopodobnie rekordowe. Jeśli produkcja mleka nie spadnie, jeśli nie spadnie również tempo skupu, to kary za nadprodukcję będą najwyższe w historii, bo ;limit przekroczony zostanie aż o 7%.
Natalia Majcher