Co wydarzyło się w rolnictwie w minionym tygodniu? Sprawdźmy!
-
PSZCZELI POGROM
Takiego pogromu pszczół już dawno nie było. Rzecz miała miejsce w Małopolsce, gdzie wyginęło prawie trzydzieści tysięcy pszczelich rodzin, co stanowi około jedną trzecią wszystkich pszczół hodowanych w tamtych rejonach. Co było przyczyną aż takiego pogromu? Otóż wszystko jest winą warozy – pasożyta, który podczas dość łagodnej zimy zaatakował pszczoły ze zdwojoną siłą. Niektórym hodowcom się udało i akurat ich pszczoły ominięte zostały przez pasożyta. Natomiast w Małopolsce są i tacy hodowcy, którzy stracili wszystkie pszczoły, a więc dla nich to ogromna strata.
-
KARA DLA ROLNIKA
Rolnicy wciąż manifestują i wciąż protestują, jednak dopiero teraz zaczynają również...zbierać kary. Jak się okazuje, rolnicy nie są bezkarni i również podlegają prawu. W minionym tygodniu pewien rolnik przewożący na przyczepie dwie osoby obsługujące sprzęt nagłaśniający otrzymał mandat w wysokości 700 złotych. To jednak jeszcze nie wszystko – sąd zabrał mu również prawo jazdy na okres pół roku. Co na to ukarany rolnik? Uważa on, że to nie wspomniane przewinienie było powodem tej kary. Twierdzi, że ukarano go za udział w proteście. Rzecz wydarzyła się w Koninie, gdzie w minionym tygodniu miała miejsca manifestacja rolników – przez wspomnianą miejscowość przejechało kilkadziesiąt ciągników, ale ogólnie całe wydarzenie miało charakter spokojny i pokojowy.
-
OD KOGO ZALEŻNE SĄ CENY?
Ceny mięsa w Polsce są dziś bardzo różne. Prawda jest jednak taka, że nie do końca wiadomo, kto faktycznie za te ceny odpowiada, bo zakłady mięsne uważają, że to sieci handlowe są za to odpowiedzialne. Natomiast sieci handlowe uparcie zwalają winę na pośredników. Gdzie w tym wszystkim rolnik? Traci on oczywiście najwięcej, ponieważ często musi jeszcze dokładać do interesu...
-
EKSPORTU NIE BĘDZIE?
Jeszcze jakiś czas temu cieszyliśmy się z tego, że Polska stanie się eksporterem mięsa za granicę, a dokładnie do Singapuru. I owszem, handel ten będzie miał miejsce, ale prawdopodobnie tylko i wyłącznie na papierze. Dlaczego? Warunki, jakie zostały nam w tej kwestii postawione są nie do przeskoczenia. Wznowienie handlu wydawało się bardzo realne – przygotowania trwały aż rok i wszyscy mieli nadzieję, że polska wieprzowina znajdzie się na stołach w Singapurze. Jednak po wstępnych kalkulacjach przedsiębiorcy doszli do wniosku, że to po prostu nieopłacalne. Przypomnijmy, że handel został wstrzymany, gdy w Polsce wykryto pierwszy przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń. Teraz trzeba jeszcze liczyć na to, że Chiny i Japonia nie postawią takich warunków, jak Singapur , bo i w tą stronę handel nie będzie możliwy.
-
JAK PORADZIĆ SOBIE Z PROBLEMEM?
Nikt nie powie, że problem bezpańskich zwierząt nie istnieje. Coraz więcej psów czy kotów Szweda się po ulicach wsi i miast i pomimo tego, że samorządy doskonale wiedzą o tym, że taki problem istnieje, to jednak niewiele w tej kwestii robią. W ciągu dziesięciu lat bezpańskich zwierząt przybyło aż o 1/4 . Problem stale rośnie, ale niestety nie wiadomo, jak go zwalczyć.
-
JUŻ CZAS!
Od 15 czerwca do 17 sierpnia będzie trwało przyjmowanie wniosków na przyznanie wsparcia na zalesianie. To pomoc realizowana w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów wiejskich. Dzięki takiej pomocy terenów leśnych w Polsce przybyło aż o siedemdziesiąt dwa tysiące hektarów, a więc trzeba przyznać, że to naprawdę bardzo dużo. W ramach tego dofinansowania, rolnicy mogli ubiegać się o trzy różne rodzaje płatności. Mogli otrzymać refundację poniesionych kosztów, premię zalesieniową albo też pielęgnacyjną. Czas premii zalesieniowej został skrócony, bo teraz wypłacana jest ona przez 12 lat. Kolejną zmianą jest to, że tym razem rolnicy ubiegać się mogą tylko i wyłącznie o wsparcie na zalesianie.
-
CZAS UCIEKA
Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad milion wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Oznacza to, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni, bo tyle zostało do zakończenia przyjmowania wniosków, powinno wpłynąć jeszcze około 35 tysięcy wniosków. Na jednym formularzu każdy rolnik może ubiegać się o kilka czy nawet kilkanaście różnych dopłat, między innymi dopłaty na zalesianie, dopłaty do trudnych warunków gospodarowania czy dopłaty rolnośrodowiskowe.
-
SPORE STRATY
W gminie Rejowiec na Lubelszczyźnie doszło do pożaru – spłonęły dwie duże sterty, a wszystko wskazuje na to, że były to podpalenia. Policja prowadzi śledztwo, ale wyznaczono również nagrodę za wskazanie sprawy – nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Straty szacuje się natomiast na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
-
BĘDĄ PREMIE
Nie jest jeszcze znany dokładny termin przyjmowania wniosków, ale prawdopodobnie będzie to lipiec. A mowa o wnioskach o premie dla młodych rolników. Warunek jest taki, że rolnik nie może mieć ukończonych czterdziestu lat, a swoją przyszłość musi oczywiście wiązać z rolnictwem.
Natalia Majcher