Miniony tydzień okazał się kolejnym, w którym wiele informacji ucieszyło, rozczarowało i zastanowiło rolników. Sprawdźmy najważniejsze z nich:
1) UBÓJ VS RELIGIA
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich przeciwko ubojowi zwierząt. Według członków wspomnianego związku ubój zwierząt, mimo iż w celach szczytnych, bo z myślą o ludziach, godzi w ich przekonania religijne. Trybunał Konstytucyjny jeszcze w tym roku wyda orzeczenie w tej sprawie. Czy religia wygra z ubojem?
2) KRYZYSU NA RYNKU MLECZARSKIM CIĄG DALSZY
O tym, że na polskim rynku mleczarski trwa kryzys, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Nie trzeba również przypominać o tym, co jest przyczyną tak niekorzystnej sytuacji. Jak ją polepszyć? Polska złożyła już wniosek do Brukseli o podniesienie ceny skupu masła. Podwyżka miałaby wynosić 3 złote za kilogram – aktualnie cena wynosi 9 złotych. Zdaniem mleczarzy to uratowałoby rynek i chociaż trochę poprawiło sytuację na nim. Niestety, wniosek ten nie został rozważony przychylnie. Komisja Europejska wciąż liczy na to, że sytuacja sama się ustabilizuje i jej interwencja nie będzie konieczna.
3) OWOCOWE REZYGNACJE
Polscy sadownicy jabłek wciąż czekają na to, aż ruszą powiadomienia o wycofaniu jabłek z rynku. Skup się nie opłaca, a wszystko przez rosyjskie embargo. Rosja była głównym rynkiem zbyt jeśli chodzi o polskie owoce, w tym głównie jabłka. Odkąd rynek ten jest dla Polski zamknięty, sytuacja na owocowym rynku jest daleka od korzystnej. Niemniej jednak powiadomienia jeszcze nie ruszyły, chociaż sadownicy byli informowani o tym, że ich przyjmowanie rozpocznie się w ubiegłym tygodniu.
4) BŁYSKAWICZNE TEMPO
Dopłaty do trudnych warunków gospodarowania oraz rolne-środowiskowe wypłacane są w tempie niemalże błyskawicznym. W minionym tygodniu wypłacono aż trzysta milionów złotych, a to oznacza, że prawie połowa wnioskodawców otrzymała już swoje dopłaty.
5) ULGA NIE DLA ROLNIKÓW
Z tej decyzji Sejmu cieszą się wszyscy, oprócz rolników. Nie będą oni bowiem korzystali z ulgi na dzieci, która wzrośnie. W dodatku, taka ulga przysługiwać będzie również tym osobom, które odprowadzają zbyt niskie podatki, aby otrzymać z nich zwrot. Rolnicy twierdzą, że decyzja ta jest dla nich krzywdząca, niemniej jednak nie łudzą się, że ich zdanie zostanie wzięte pod uwagę.
6) POSIEDZENIE W SEJMIE
W minionym tygodniu w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie, którego głównym tematem było polskie rolnictwo. Uczestnikami posiedzenia byli przedstawiciele ministerstwa i prezesi agencji rolniczych. Jak się można łatwo domyślić, żali i pretensji do polskich władz było wiele, niemniej jednak największy dotyczył niewystarczającej pomocy z ich strony w związku z rosyjskim embargiem. Wszyscy wiemy, że rosyjskie embargo przyczyniło się do kryzysu w Polsce na wielu płaszczyznach. Pytanie, czy te żale i pretensje wypowiedziane wprost cokolwiek dadzą?
7) OWOCOWY KRYZYS STALE SIĘ POGŁEBIA
Owocowy kryzys w Polsce stale się pogłębia i niestety nic nie zapowiada polepszenia takiej niekorzystnej sytuacji. Powód kryzysu? Rosyjskie embargo. Rozwiązanie? Tutaj zaczynają się schody. Sadownicy twierdzą, że pomoc oferowana im przez Unię, jak również przez polskie władze jest śmieszna. Biją więc na alarm i twierdzą, że jeśli sytuacja szybko się nie zmieni, to jej skutki mogą być odczuwalne jeszcze przez długie lata.
8) CZYSTA WODA
Polskie rzeki w z roku na rok są coraz czystsze. To sprzyja ich zarybianiu. Dlatego właśnie w tym roku do dolnośląskich rzek trafi sporo ryb, a wśród nich będą jesiotry, sumy oraz szczupaki. Oczywiście do idealnie czystej wody polskim rzekom jeszcze daleko, ale nie zmienia to faktu, że metodą małych kroków można do tego ideału dojść.
9) NIEWYSTARCZAJĄCE WSPARCIE
Unijne wsparcie finansowe często bywa oceniane jako „niewystarczające”. Tak jest i tym razem. Rolnicy z Podlasia, którzy mogliby otrzymać pieniądze za wstrzymanie się od hodowli tuczników przez okres co najmniej trzech lat odmawiają. Twierdzą bowiem, że ich zwierzęta są całkowicie zdrowe, mimo iż znajdują się w strefie zagrożonej Afrykańskim Pomorem Świń. Zwierzęta zostały przebadane, ale duże zakłady i tak wycofały się z ich kupna. Jest to dla hodowców wielce krzywdzące, gdyż finansowe wsparcie, jakie mieliby otrzymać wstrzymując się od hodowli nie równa się zyskom, jakie odnieśliby, gdyby handel toczył się tak, jak do tej pory.
10) KOŁA ŁOWIECKIE ZAWIODŁY
Według rolników z Podlasia Koła łowieckie wypłaciły im niewystarczająco wysokie odszkodowania za straty, jakie na ich polach wyrządziły dziki. Satysfakcji nie przysporzył im również fakt, że to niezależne komisje badają pola i szacują straty. Wciąż więc będą dążyć do wyrównania strat i zapowiadają kolejne manifestacje, które, jak wierzą, doprowadzą do sprawiedliwych odszkodowań.
Natalia Majcher