Czym w minionym tygodniu żyli rolnicy? Jakie informacje ich zaskoczyły, jakie rozczarowały, a jakie ucieszyły? Sprawdźmy!
-
PIERWSZY, ALE CZY OSTATNI PRZYPADEK CHORYCH ŚWIŃ?
W zeszłym tygodniu miał miejsce pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń. Chore zwierzęta znaleziono na Podlasiu, niedaleko granicy z Białorusią. W promieniu 10 kilometrów od miejsca znalezienie chorych świń utworzono strefę ochronną, natomiast wszystkie tuczniki z tego gospodarstwa zostały zabite. Czy był to przypadek pierwszy i zarazem ostatni? Tego nie wiadomo. Na razie jednak specjaliści przestrzegają hodowców przed nadmiernym panikowaniem mówiąc, że choroba niekoniecznie rozprzestrzeni się na dalsze tereny.
-
(NIE)UDANE ŻNIWA?
Wreszcie nadszedł okres żniw, ale czy w każdym regionie naszego kraju rolnicy się z tego cieszą? Jak się okazuje, niektórzy nie mają z czego. Na przykład, w województwie świętokrzyskim, gdzie w ostatnich dniach szalały burze, a i nie zabrakło intensywnych opadów gradu, plony nie są zbyt obfite. Mnóstwo pól zostało zniszczonych właśnie przez ulewy, dlatego też plony mogą być niezadowalające zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym.
-
FACHOWA POMOC
Jak się okazuje, utworzenie zespołów ekspertów pomagających rolnikom w spornych sprawach związanych z dotacjami unijnymi było bardzo dobrą decyzją. Eksperci udzielają rolnikom porad zaledwie od miesiąca, ale zdołali pomóc już ponad tysiącu rolnikom. Pomoc jest rzetelna i fachowa, zatem każdy rolnik mający jakiekolwiek wątpliwości czy obawy może z niej skorzystać i to całkowicie bezpłatnie.
-
ZMORA SADOWNIKÓW
Posiadanie własnego sadu to dla wielu osób ogromna radość. Niemniej jednak wiążą się z tym również pewne zmartwienia, a zwłaszcza wtedy, kiedy sad niszczony jest przez żywioły albo uciążliwe ptaki. Jak się okazuje, zmorą sadowników w tym roku są natrętne szpaki wyjadające owoce bez ograniczeń i pustoszące drzewa, ale również intensywne opady gradu. Grad powoduje więc w tym roku szkody nie tylko na polach, ale również w sadach. Czy można temu zapobiec? Jeden z gospodarzy w województwie świętokrzyskim, które w ciągu ostatnich dni wręcz zbombardowane było opadami gradu, postanowił zadaszyć swój sad. Inni decydują się na armaty przeciw gradowe. Czy taka forma zabezpieczenia sadu okaże się jednak skuteczna?
-
WSPARCIE DLA RYBAKÓW
Opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa program Rybactwo i Morze przewiduje wsparcie finansowe dla rybaków na lata 2014-2020. Przeznaczonych na to zostanie aż ¾ miliarda euro, jednak tym razem większe wsparcie okazane zostanie nie dla rybactwa morskiego, a dla rybactwa śródlądowego. Finansowe wsparcie będzie miało na celu modernizację wielu gospodarstw rybackich i, co za tym idzie, zwiększenie produkcji. Program ten ucieszy więc między innymi właścicieli stawów, którzy pierwsze pieniądze na modernizację swoich gospodarstw powinni otrzymać już w pierwszej połowie przyszłego roku.
-
CZY PRYWATYZACJA DOJDZIE DO SKUTKU?
Rozmów na temat prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w tym roku było już wiele i niestety z żadnej nic konkretnego nie wyniknęło. Pod koniec sierpnia planowane są kolejne rozmowy z pracownikami i właścicielami zakładu, którzy jednak nie wierzą, że prywatyzacja dojdzie do skutku, ponieważ, jak sami twierdzą, nie wierzą w dobre chęci Ministerstwa Skarbu. Proces prywatyzacji miał potrwać do końca grudnia bieżącego roku, jednak na chwilę obecną pewne jest już to, że znacznie się przeciągnie. Pytanie tylko – o ile i czy w ogóle kiedykolwiek temat ten zostanie zamknięty?
-
WIĘKSZE DOPŁATY DLA ROLNIKÓW?
Resort Rolnictwa jest w trakcie wprowadzania zmian i modyfikacji do planu dopłat dla rolników na lata 2015-2020. Zmiany będą niewielkie, ale jednak dzięki nim wielu rolników będzie mogło otrzymać o wiele większe dopłaty. Jakim sposobem? Otóż, rozważane są sugestie hodowców krów, bydła, owiec oraz kóz, by dopłaty przysługiwały już od pierwszej, a nie, jak miało to miejsce do tej pory, od trzeciej sztuki.
-
POMOC DLA MŁODYCH ROLNIKÓW
Młodzi rolnicy objęci będą dosyć wysokim wsparciem finansowym. Już co trzeci młody rolnik, który w tym roku złożył wniosek o dotacje taką pomoc finansową otrzyma i to nie w wysokości pięćdziesięciu, czy siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych, bo takie kwoty obowiązywały już jakiś czas temu. Aktualnie wsparcie wynosić będzie dokładnie sto tysięcy złotych, zatem trzeba przyznać, że młodzi rolnicy będą mogli zadbać o dobry start dla swoich gospodarstw.
-
BĘDZIE PROTEST SADOWNIKÓW?
Rozgoryczeni i poirytowani sadownicy grożą protestem. W tym roku ceny jabłek, wiśni oraz porzeczek są bardzo niskie, czego efektem jest skupowanie ich przez zakłady przetwórcze w cenach o wiele niższych, niż koszty produkcji. Sadownicy boją się, że nie będą mieli za co żyć i za co spłacić swoich kredytów. Twierdzą również, że jeśli sytuacja na rynku owoców w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, to będą oni zmuszeni do przeprowadzania protestów i manifestacji.
Natalia Majcher