Jak prezentują się ceny zbóż? Jak zwiększyć plony? Czego w tym sezonie powinni obawiać się rolnicy? Oto zbiór najważniejszych informacji rolniczych z minionego tygodnia.
1) WZROST CENY ŻYWCA KURCZĄT
Według obserwacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnich miesiącach nastąpił znaczy wzrost cen żywca kurcząt brojlerów. Pierwszy wyraźny wzrost odnotowano już w połowie maja, niemniej jednak w ostatnim tygodniu czerwca cena była jeszcze wyższa, bo wynosiła aż 3,92zł/kg. Oznacza to, że wzrosła ona o 10% w okresie około ośmiu tygodni. Jaka jest przyczyna rosnących cen? Według MRiRW niekwestionowany wpływ na taką sytuację ma zwiększony popyt oraz eksport żywca kurcząt.
2) ZGORZEL PODSTAWY ŹDŹBŁA – CO JEST JEGO PRZYCZYNĄ?
Jedną z najgroźniejszych chorób zbóż jest zgorzel podstawy źdźbła należący do tak zwanych chorób podsuskoszwych. Przyczyną takich chorób są skupiska plantacji zbóż, gdyż wówczas grzyby patogeniczne o wiele łatwiej namnażają się w glebie zarażając kolejne źdźbła. Choroby te są o tyle niebezpieczne, że mogą przyczynić się do zrujnowania całych zbiorów lub ich większości. Jak zatem chronić swoje uprawy przed wspomnianymi chorobami? Najlepszym rozwiązaniem, według specjalistów, jest zastosowanie uniwersalnych fungicydów chroniących podstawy źdźbła.
3) RYNEK PORZECZEK POD LUPĄ MINISTERSTWA
Pod lupą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazł się rynek porzeczek, a dokładniej rynek ich skupu. Minister zwrócił uwagę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na fakt, że niektóre rynkowe zachowania przedsiębiorców mogą kolidować i w jawny sposób naruszać zasady konkurencji. Wszystko dlatego, że w przetwórczych zakładach czarnej porzeczki odnotowano znaczący spadek cen, co budzi wątpliwości odnośnie ich uczciwości. Czy zakłady przetwórcze stosują porozumienia ograniczające konkurencję? Sprawa jest w toku.
4) WZROST PRODUKCJI WOŁOWINY
Według prognoz Komisji Europejskiej, rok 2014 ma przynieść wzrost produkcji wołowiny oraz cielęciny. Ma ona wynieść dokładnie 7 mln 522 tys. ton, co łącznie daje o 1,3% lepszy wynik, niż ten z poprzedniego roku. Powód jest prosty – nieustannie powiększają się stada bydła mlecznego w krajach Unii Europejskiej, a skutkiem tego będzie prawdopodobnie dalszy wzrost produkcji przewidywany na rok 2015.
5) PLANTACJA BORÓWEK – CZY TO SIĘ OPŁACA?
Już w następnym tygodniu rozpocznie się istny wysyp borówek amerykańskich. Nie cieszy to jednak plantatorów, którzy już teraz narzekają na niską opłacalność, bo mimo, iż Polska jest jednym z największych producentów wspomnianych owoców w Europie, to ceny borówek maleją już teraz i to z dnia na dzień. Jaki jest powód takiego drastycznego spadku cen? Otóż, jak się okazuje wysyp borówek ma w tym sezonie miejsce nie tylko w Polsce, chociaż w porównaniu ze zbiorami z poprzedniego roku jest ich w naszym kraju naprawdę sporo.
6) NIE BĘDZIE WSPARCIA DLA HODOWCÓW ŚWIŃ
Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich uwzględnia pomoc dla hodowców kóz, bydła i owiec. Program ten nie uwzględnia jednak pomocy dla hodowców świń. Co ciekawe, nawet, gdyby taka pomoc była przewidziana, to i tak stałaby ona pod wielkim znakiem zapytania odnośnie swojej formy. Zdania hodowców są bowiem podzielone – jedni uważają, że pomoc powinna być w formie dopłat, natomiast innym zależy na wsparciu w modernizacji hodowli.
7) ZBIORY LAWENDY
Końca dobiegają lawendowe żniwa, które od kilku dni trwają w województwie świętokrzyskim. Mimo, iż krajobraz lawendowy prezentuje się wręcz rewelacyjnie, to jednak trzeba jak najszybciej zerwać kwiaty i je zasuszyć, by nie straciły ani swojego zapachu, ani też unikalnej barwy. W tym roku zbiory będą naprawdę udane, bo pogoda sprzyjała kwitnieniu lawendy, dlatego też w niektórych rejonach lawendowe żniwa zakończyły się już jakiś czas temu.
8) SPADEK CEN RZEPAKU
Specjaliści są zdania, że tegoroczne zbiory rzepaku mogą być wręcz rekordowe. Wydawać by się więc mogło, że informacja ta ucieszy plantatorów. Nic bardziej mylnego – ceny rzepaku bowiem nieustannie maleją. Szacuje się, że ceny skupu rzepaku będą prawie dwa razy niższe, niż dwa lata temu. Są to jednak na razie tylko prognozy. O konkretnych liczbach będzie można mówić dopiero po zakończeniu żniw.
9) KTO ZAROBI NA WIŚNIACH?
W tym roku miejsce ma nie tylko wysyp borówek, ale również wiśni. Pracownicy sezonowi zebrali wręcz rekordowe ilości tych owoców. Okazuje się jednak, że to oni wyjdą najlepiej na owocnych zbiorach, bo plantatorom sprzedaż wiśni nie opłaci się aż tak, jak w tamtym roku. Ceny maleją, co pracownicy sezonowi zbierający owoce również odczuwają, gdyż ich zarobki także są w tym roku o wiele niższe.
10) ZMIANA KIERUNKU EKSPORTU
Rynki wschodnie są coraz mniej zainteresowane importem wieprzowiny z Polski. Jak się jednak okazuje, rynków zbytu nie brakuje…w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie boją się afrykańskiego pomoru świń, którego przypadków w Polsce jest coraz więcej. Eksport wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych będzie oczywiście bardziej symboliczny, bo w minionym roku Amerykanie zakupili zaledwie 12 tysięcy ton polskiej wieprzowiny. Niemniej jednak przy odmowie ze strony rynków wschodnich każdy importer jest na wagę złota.
Natalia Majcher