Makaron to jedno z najpopularniejszych dań mącznych. Jest nieodzownym elementem tradycyjnego niedzielnego rosołu, zupy pomidorowej. Oczywiście najbardziej rozpoznawalne dania z makaronem w roli głównej, to te pochodzące z kuchni włoskiej. O tym jaka jest historia powstania tego popularnego produktu informuje projekt „O mały kłos – czyli czego nie wiesz o zbożach” finansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
Początki makaronu budzą wiele emocji. Wszystko zależy od tego kogo o to zapytamy. Oczywiście Włosi za wszelką cenę próbują udowodnić, że to oni są jego wynalazcami. Odkrycia archeologiczne nie dają jednak prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Czas powstania pierwszych wersji makaronu jest dość zbliżony. To ponad 4 tysiące lat p.n.e. Archeolodzy wskazują, że makaron wymyśleć mogli Etruskowie, a więc przodkowie obecnych Włochów lub Chińczycy. Z tymi drugimi związana jest legenda, która mówi, że makaron przywiózł do Włoch Marco Polo z podróży po Chinach.
Niezależnie od tego, kto ostatecznie wynalazł makaron, ma on swoje stałe miejsce w tradycji kulinarnej całego świata i co jeszcze ciekawsze jego popularność wynika w głównej mierze z kuchni włoskiej
i chińskiej choć w różnych wydaniach.
Do zamieszania z historią powstania makaronu dokłada się jeszcze język polski. Czasem zamiennie do słowa makaron, używamy słowa kluski, co bywa mylące. Samo słowo makaron pochodzi od włoskiego maccherone, co oznacza kształt grubych prostych rurek. Coraz częściej mówimy też pasta, ale tylko na dania z makaronem w roli głównej pochodzące z kuchni włoskiej. Słowo nudle, kojarzone jest z kuchnią azjatycką.
Niezależnie kto ostatecznie pierwszy ugotował makaron, oraz jak go nazywamy, to pyszny i wartościowy składnik kulinarny, który warto włączać do diety. To nie tylko smak, ale praktycznie nieograniczona liczba możliwości zastosowań kulinarnych.