Po III kwartale 2013 r.: wyniki firm leasingowych przyspieszają dzięki pojazdom

bzwk leasinngSfinansowane środki trwałe o łącznej wartości  blisko 24,5 mld zł i dynamika na poziomie 8% r/r - takie wyniki wypracowała branża leasingowa na koniec 3 kwartału, jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Wartość wszystkich sfinansowanych przez rynek maszyn i urządzeń przekroczyła o 2%, poziom sprzed roku,  natomiast pojazdów wzrosła w samym 3 kwartale o 26% r/r.  Na tle branży wyróżnia się BZ WBK Leasing, które narastająco w br. osiąga w ruchomościach ponad dwukrotnie wyższą dynamikę aniżeli rynek – blisko 16%
w stosunku do 7% dynamiki rynku.


„Trend wzrostowy wzmacnia się. Po pierwszym kwartale, w którym branża utrzymała dynamikę na poziomie roku ubiegłego, w drugim nastąpiło odbicie i wzrost wyniósł 10%.  W ostatnich 3 miesiącach firmy leasingowe podbiły ten wynik do 13,5%. To przyspieszenie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę gorsze wyniki finansowania nieruchomości w trzecim kwartale, jest głównie zasługą bardzo dobrych wyników na rynku pojazdów. Co prawda sprzedaż aut w Polsce wzrasta nieznacznie, ale coraz częściej są one finansowane przez firmy – we wrześniu było to rekordowe 62% wszystkich rejestrowanych samochodów. Poprawa sytuacji ekonomicznej i wzrost inwestycji we flotę to dobre prognostyki na kolejny kwartał dla branży. To cieszy tym bardziej, że dynamika wzrostu BZWBK Leasing w segmencie SME, tj. małych i średnich przedsiębiorstw utrzymuje się od dwóch lat na poziomie około dwudziestu procent powyżej wzrostu rynku.” ­– skomentował Szymon Kamiński, prezes zarządu BZ WBK Leasing.
Motor wzrostu - pojazdy


Według danych ZPL do września br. leasingodawcy sfinansowali pojazdy o łącznej wartości 13,8 mld zł co oznacza ponad 13% wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wszystkie główne segmenty poza autobusami odniosły wzrosty. Dwucyfrową dynamikę odnotowały naczepy (1,4 mld zł, + 23% r/r), ciągniki siodłowe (3,1 mld zł, +19%), samochody ciężarowe pow. 3,5 t (1 mld zł, +14%) i osobowe (6,1 mld zł, +13%).
Wśród firm które osiągają ponad rynkową dynamikę w pojazdach znalazło się BZ WBK Leasing, osiągając pod koniec września wynik znacząco wyższy niż rynek (ponad 675 mln zł, +33% r/r,
a w kluczowym dla firmy segmencie samochodów osobowych i dostawczych +35%).
„Spodziewamy się kolejnego dobrego kwartału w pojazdach - napływają do nas obiecujące prognozy z rynku, które mówią o ponad 10% wzroście w ostatnich miesiącach, a koniec roku to tradycyjnie wyprzedaże i różnego rodzaju promocje, które dodatkowo powinny zwiększać sprzedaż. Wspierać nas wewnętrznie będzie szeroka  oferta produktów dodatkowych, które są coraz bardziej istotne dla przedsiębiorców – przykładowo już w przypadku 75% nowych leasingowanych samochodów, sprzedajemy do nich ubezpieczenie  GAP.” - stwierdził Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w BZ WBK Leasing.


Stabilnie w maszynach
 

W 3 kwartale rynek finansowania maszyn i urządzeń wzrósł o blisko 10%, co pozwoliło odwrócić trend spadkowy w pierwszym półroczu. Dzięki temu firmom leasingowym udało się osiągnąć na koniec września wynik na poziomie roku ubiegłego (8,3 mld zł, +2% r/r). Wpłynęły na to dobre wyniki w maszynach poligraficznych (0,3 mld zł, + 30% r/r), sprzęcie medycznym (0,5 mld zł, +21%), maszynach do produkcji tworzyw sztucznych oraz obróbki metalu (1,2 mld zł, +13% r/r)
i sprzęcie rolniczym (2,6 mld zł ,+ 7%).  Słabsze wyniki branża nadal notuje w sprzęcie budowlanym (0,9 mld zł, - 23% r/r).
Na koniec trzeciego kwartału pozycja lidera w sektorze MiU została utrzymana przez BZ WBK Leasing. Spółka sfinansowała aktywa na łączną wartość 832 mln zł i odnotowała 11,6% dynamikę wzrostu r/r wobec 2% dynamiki rynku MiU.
„Nasza strategia zakłada dalszy rozwój na rynku ruchomości, w szczególności maszyn i pojazdów, które stanowią obecnie 91% całej wartości rynku leasingowego. Nasze doświadczenia finansowaniu tych aktywów oraz nasza stale wzmacniane sieci dystrybucji dedykowane odpowiednio klientom MŚP, branży rolniczej i klientom korporacyjnym pozwalają nam w skutecznie odpowiadać na potrzeby wszystkich naszych Klientów. Dzięki temu jeszcze bardziej wzmocniliśmy naszą pozycję lidera polskiego rynku w finansowaniu maszyn i urządzeń.”-- mówi Szymon Kamiński.
Nieruchomości znacząco spowalniają
Leasing nieruchomości który silnie rósł w pierwszej połowie 2013 roku – 115% r/r, zwolnił i pod koniec września wyniósł już tylko 46% r/r. Z portfelem finansowanych nieruchomości na poziomie 1,1 mld zł stanowi obecnie 4% całego rynku leasingowego.

 BZ WBK Leasing jest częścią grupy kapitałowej BZ WBK. Jako uniwersalny leasingodawca oferuje finansowanie szerokiej gamy środków trwałych klientom z sektora MŚP oraz dużym firmom i klientom korporacyjnym.  
Firma specjalizuje się w finansowaniu maszyn i urządzeń, nieruchomości oraz środków transportu. Uzupełnienie oferty stanowią atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe oraz karty paliwowe.
BZ WBK Leasing kładzie duży nacisk na jakość oferowanych produktów i świadczonych usług oraz na rzetelność i transparentność we współpracy ze swoimi kontrahentami. Wysoką jakość obsługi potwierdzają wyniki realizowanych systematycznie przez firmę badań satysfakcji klienta.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

bzwk leasinng
TAGI: wyniki; koniec; które; maszyn; poziomie; dzięki; nieruchomości; kwartale; ; września; klientom; wzrostu; wszystkich; leasing; finansowaniu; wzrost; branża;
 

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »