Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach Działania 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” II Osi priorytetowej „E-administracja i otwarty rząd” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 realizuje projekt pod nazwą „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Prace nad platformą trwały od czerwca 2019 roku i uczestniczyło w nich 19 partnerów z całej Polski. Głównym celem tego projektu jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin – systemu, który w znaczący sposób wpłynie na jakość oraz ilość produkowanej żywności w Polsce.
Platforma doradcza eDWIN składa się z czterech elektronicznych usług: wirtualne gospodarstwo, udostępnianie danych meteorologicznych, śledzenie pochodzenia produktów oraz raportowanie zagrożeń.
„Wirtualne gospodarstwo” wydaje się być najważniejszą usługą tej platformy. Będzie ona służyła rolnikom, jako narzędzie pomocne przy zarządzaniu gospodarstwem. Umożliwia ona pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów. Rolnicy będą mogli katalogować swoją pracę, układać plany ochrony roślin oraz otrzymywać powiadomienia, dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu. Usługa ta będzie również wsparciem dla rolników w zakresie podejmowania decyzji o ilości oraz terminie stosowania środków ochrony roślin. Żeby w pełni korzystać z możliwości usługi „wirtualne gospodarstwo” rolnik musi się zarejestrować oraz dokonać wyboru swoich pól w usłudze. O szczegółach dotyczących „wirtualnego gospodarstwa” mogą Państwo przeczytać tutaj.
Drugą usługą w ramach platformy doradczej eDWIN jest „udostępnianie danych meteorologicznych”. Jej użytkownicy otrzymają dostęp do aktualnych oraz archiwalnych danych meteorologicznych pochodzących z sieci stacji agrometeorologicznych. To z kolei pozwoli na prowadzenie analiz umożliwiających identyfikację cyklicznie powtarzających się zdarzeń, wysyłanie ostrzeżeń pogodowych czy określanie klęsk żywiołowych. Ponadto, dane ze stacji meteorologicznych pozwalają na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik może podjąć decyzję na przykład o terminie wysiewu konkretnej rośliny.
Kolejne dwie usługi tj. „śledzenie pochodzenia produktów” oraz „raportowanie zagrożeń” będą dostępne dla użytkowników już w sierpniu br.
„Śledzenie pochodzenia produktów” pozwoli producentom na wprowadzenie do rejestru danych o pochodzeniu danego produktu. Pozwoli na sprawdzenie np. jakie środki ochrony roślin były stosowane podczas uprawy. Usługa ta może zainteresować osoby ceniące sobie zdrową żywność, pochodzącą z pewnych źródeł.
Z kolei „raportowanie zagrożeń” będzie przeznaczona dla samorządów oraz instytucji publicznych odpowiedzialnych za nadzór lub realizację ochrony roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie czy ogrodnictwie.
Udostępnienie platformy doradczej eDWIN z pewnością przyczyni się do ułatwienia codziennej pracy rolników na polu. Dzisiejszy świat opiera się na stałym postępie technologicznym oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań we wszystkich dziedzinach życia. Nie inaczej jest w przypadku rolnictwa, gdyż nowoczesne rolnictwo wymaga korzystania z innowacyjnych technologii, a tylko w taki sposób polskie oraz wielkopolskie rolnictwo może się stale rozwijać. Platforma doradcza eDWIN wpisuje się również w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i żywności nadmiernie stosowanymi środkami do zwalczania chorób i szkodników.
Platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych: na komputerach oraz w aplikacji na urządzeniach mobilnych. Korzystać z tej platformy będą mogli rolnicy, jak również pozostałe osoby zainteresowane jej możliwościami.
Platforma doradcza eDWIN zostanie udostępniona dla wszystkich chętnych już 3 czerwca br.
W imieniu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zapraszamy Państwa do udziału w konferencji online podsumowującej trzyletnie prace nad platformą oraz przedstawiającej jej możliwości. Konferencja odbędzie się już w piątek tj. 27 maja br. w godzinach od 10:00 do 14:15, a link do transmisji znajdą Państwo
Aleksander Poznański
Kontakt z autorem: a.poznanski@wir.org.pl
Źródło: eDWIN
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/